این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد طراحی سایت - بازاریابی اینترنتی - آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

سایت واکنش‌گرا (ریسپانسیو) چیست؟

سایت واکنش‌گرا (responsive) سایتی است که نسبت به پلتفرم مورد استفاده کاربر مانند گوشی هوشمند، تبلت و یا کامپیوتر های رومیزی واکنش نشان داده و طراحی خود را متناسب با سایز صفحه نمایش تغییر می‌دهد. سایت­های واکنش‌گرا نقش بسیار مهمی در ارتقا کیفیت و بهینه سازی سایت ها دارند. با توجه به نفوذ روز افرون گوشی های هوشمند میان مردم، اهمیت سایت های واکنش‌گرا به مراتب بیشتر از گذشته احساس می شود.

1397/03/07
0
370
سایت واکنش‌گرا (ریسپانسیو) چیست؟

سایت واکنش‌گرا (ریسپانسیو) به سایتی گفته می‌شود که، متناسب با دستگاه‌هایی که کاربر از آن برای دیدن سایت استفاده می‌کند واکنش نشان دهد. به بیان ساده تر سایت‌های واکنش‌گرا (Responsive)در دستگاه‌های مختلف مانند: موبایل، تبلت و یا کامپیتر های رومیزی نمایش متفاوتی از خود به تماشا می‌گذارند.

حتما برای شما پیش آمده است که با لپ تاپ وارد یک سایت شده‌ و از خدمات آن استفاده کرده باشید. اما زمانی که با تلفن همراه خود به همان سایت مراجعه کردید، سایت را با ظاهری متفاوت و دقیقاً همسان با تبلت و یا تلفن همراه مشاهده نموده‌اید.

سایت ریسپانسیو یکی از به روز ترین تکنولوژی هایی است که به کمک آن می توانید چنین ویژگیهایی را پیاده سازی کنید .

سایت واکنش‌گرا (ریسپانسیو) چیست؟

 

سایت واکنش‌گرا چه تاثیری بر بهینه سازی سایت (SEO) دارد؟

در عین حال که استفاده از گوشی های هوشمند برای وب گردی در حال افزایش است، سایت‌های واکنش‌گرا با ارتقا کیفیت سایت می‌توانند به بهینه سازی سایت (SEO) و رشد سریع شما در وب کمک بزرگی بکنند.

با توجه به آمار، تعداد کاربران گوشی های هوشمند در ایران 40 میلیون نفر گزارش شده است و پیشبینی می‌­شود تا کمتر از 4 سال دیگر این تعداد به 70 میلیون نفر هم برسد. پس اگر نمی‌خواهید این دسته از کاربران سایت خود را از دست بدهید، طراحی یک وب‌سایت ریسپانسیو باید یکی از اصلی ترین اولویت های اصلی شما باشد.

گزارشات اخیر گوگل در مورد سئو وب سایت­ها نیز نشان دهنده اهمیت بالای بهینه سازی سایت برای موبایل و تبلت ها هست. اخیرا یکی از موارد بسیار مهم در سئو سایت از دید گوگل، کیفیت نسخه موبایل وب سایت می‌باشد و همین موضوع نشان دهنده آینده­‌ای روشن، برای وب سایت‌های آنلاین است که باید همگی برای دستگاه های مختلف بهینه شده باشند.

نقش سایت واکنش‌گرا در بازاریابی اینترنتی

موضوع بسیار مهم دیگر ترافیک بالای تبلیغات آنلاین در سایت ها و فروشگاه‌هایی است که با فروشگاه‌ساز ایجاد می‌شوند و بعد از طراحی آغاز می‌گردد. معمولا کمپین های تبلیغاتی و تولید محتوا بعد از طراحی سایت شروع می‌شوند و حجم بالایی از کاربران را به سایت هدایت می‌کند.

حالا نکته مهم اینجا است که بخش عمده ای از ترافیک ایجاد شده روی سایت می‌تواند از طریق تبلت ها و یا موبایل های هوشمند باشد که به سایت شما هدایت می‌شوند. حال افرادی را تصور کنید که به وب سایت شما مراجعه می‌کنند و با سایتی مواجه می‌شوند که واکنش‌گرا نیست! دراین صورت احتمالا عده‌ای سایت شما را ترک می کنند گه منجر به افزایش Bounce rate وب سایت و البته کاهش کیفیت سایت از دیدگاه موتور های جستجو می‌شوند.

مزایای سایت واکنش‌گرا

پویایی سایت

مهم‌ترین مزیت وب‌سایت‌های واکنش‌گرا به وب‌سایت‌های قدیمی و معمولی، نمایش کلیه اجزای سایت در قالبی کوچکتر به بازدید کننده وب سایت شما می‌باشد. شاید در ابتدا این موضوع از دید شما خیلی موضوع مهمی نباشد و تصور کنید، خب مخاطب می‌تواند با بزرگ و یا کوچک کردن وب‌سایت در گوشی و یا تبلت خود آن را مشاهده کند، اما موضوع فقط به اینجا ختم نمی‌شود. 

هنگامی که یک بازدیدکننده به وب‌سایت شما مراجعه می‌کند هر چقدر که سریع تر بتواند به خدمات شما دسترسی پیدا کند، احتمال استفاده از آن خدمات هم بیشتر خواهد بود. در سایت‌های واکنش‌گرا(ریسپانسیو) شما دقیقاً سایت را با سایز و قالب دستگاه بازدیدکننده نمایش می‌دهید.

 به عنوان مثال اگر بازدیدکننده وب‌سایت شما با یک تبلت 7 اینچی سایت را مشاهده کند دقیقاً سایت شما متناسب با یک نمایشگر 7 اینچی نمایش داده می‌شود و به همان نسبت هم منوها، محصولات، مقالات و هر مورد دیگری که در سایت شما وجود داشته باشد کوچک‌تر شده و در قالبی جدید چیده می‌شود.

انعطاف پذیری فوق العاده سایت واکنش گرا

شما هنگام پیاده سازی یک سایت واکنش­گرا (ریسپانسیو) می‌توانید بخشی از سایت را با توجه به نظر خودتان در گوشی‌های موبایل نمایش ندهید و به جای آن موارد دیگری را قرار دهید. 

به عنوان مثال اگر یک نرم افزار اندروید و یا IOS برای سایت خود طراحی کرده­ باشید، می‌توانید وب سایت را متناسب با نسخه‌های تبلت و یا موبایل نمایش دهید و کاربران را به نصب نرم افزار تشویق کنید.

سایت واکنش‌گرا (ریسپانسیو) چیست؟

 

افزایش سرعت بارگذاری سایت

علاوه بر این مزیت دیگری که سایت‌های واکنش­گرا (ریسپانسیو) دارند این است که معمولاً متناسب با کوچک شدن تمام بخش‌های سایت، چینش مجدد و یا حتی حذف برخی از قسمت های آن (در صورت تمایل)، حجم نسخه‌ موبایل به مراتب کمتر می شود.

 دقیقا همین موضوع باعث می‌شود که سایت شما در گوشی و تبلت بازدیدکننده سریع‌تر نمایش داده شود. با توجه به اینکه بعضاً سرعت اینترنت در گوشی موبایل و یا تبلت ممکن است پائین تر از حد معمول باشد این موضوع تأثیر بسیار زیادی در بازدهی و نمایش وب سایت شما خواهد داشت.

قاعدتا تا چند سال آینده اکثر کاربران اینترنت از گوشی موبایل برای وب گردی و دنبال کردن اخبار استفاده می‌کنند. به همین خاطر هست که داشتن یک سایت واکنش­گرا (ریسپانسیو) اینقدر اهمیت زیادی دارد.

سخن آخر

تنوع تبلت‌ها و موبایل هایی که روانه بازار می‌شوند سرسام آور هست و عملا بدون داشتن یک سایت واکنش‌گرا نمی‌توانید رضایت همه مخاطبان سایت رو جلب کنید.

طراحی سایت های واکنش‌گرا حتی همین امروز هم یک ضرورت محسوب می‌شود و اگر وب سایتی دارای این تکنولوژی نباشد، قطعا بخش قابل توجهی از کاربران خودش را از دست می­‌دهد.

نظرات

captcha Refresh