این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

سایت واکنش‌گرا (ریسپانسیو) چیست؟

سایت واکنش‌گرا (responsive) سایتی است که در دستگاه­های مختلف مانند: تلفن همراه، تبلت، لپ تاپ و .... با بهم ریختگی عکس و یا قالب سایز همراه نباشد. سایت­های واکنش­گرا نقش بسیار مهمی درافزایش و بهبود کیفیت سایت ها دارند. امروزه مردم از تلفن های همراه بیشتر از رایانه­های شخصی خود به منظور جستجو در اینترنت استفاده می‌کنند. همین امر سبب گشته تا اهمیت سایت­های واکنش­گرا به مراتب بیشتر از قبل شود.

1397/03/07
0
179
سایت واکنش‌گرا (ریسپانسیو) چیست؟

سایت واکنش‌­گرا (ریسپانسیو) به سایتی گفته می‌شود که، با توجه به دستگاه‌هایی که کاربر از آن برای دیدن سایت استفاده می‌کند واکنش نشان دهد. اگر بخواهیم واضح تر این موضوع را بیان کنیم می‌توان گفت: سایت‌هایی را واکنش­گرا (Responsive) می‌نامیم که با توجه به دستگاه‌هایی مانند: موبایل، تبلت، سیستم خانگی و لپ تاپ نمایش متفاوتی را از خود به تماشا می‌گذارند.

حتما تاکنون پیش آمده است که با لپ تاپ خود وارد یک سایت شده‌ و از خدمات آن استفاده نموده‌اید. سپس در زمانی دیگر با تلفن همراه و یا تبلت خود به همان سایت مراجعه کرده‌ و ظاهر سایت را متفاوت و دقیقاً همسان با تبلت و یا تلفن همراه مشاهده نموده‌اید. با استفاده از تکنولوژی های جدید طراحی سایت، می‌توان وب‌سایت‌های زیادی را با چنین ویژگی، پیاده سازی نمود.

سایت‌های ریسپانسیو می‌توانند به کیفیت و رشد سریع شما در وب بسیار کمک کنند. با توجه به آمارهای منتشر شده، امروزه بخش گستردهای از کاربران برای اتصال به دنیای اینترنت، از تبلت و تلفن همراه خود استفاده می‌کنند. این آمار در ایران نیز به همین صورت می‌باشد و بخش گستردهای از کاربران اینترنت را تشکیل می‌دهد. اگر می‌خواهید این دسته از کاربران را از دست ندهید و خدمات خودتان را به آن‌ها نیز ارائه نمائید، طراحی یک وب‌سایت واکنش گرا، نیاز اصلی شما محسوب می‌گردد.

گزارشات اخیر گوگل در مورد سئو وب سایت ها نیز نشان دهنده اهمیت بالای بهینه سازی سایت برای موبایل می‌باشد، اخیرا یکی از موارد بسیار مهم در سئو سایت از دید گوگل، نسخه موبایل می‌باشد و همین موضوع نشان دهنده آیندهایی روشن، برای وب سایت های آنلاین است که باید همگی برای دستگاه های مختلف بهینه شده باشند.

موضوع بسیار مهم دیگر ترافیک بالای تبلیغات آنلاین در سایت ها و فروشگاه‌هایی است که با فروشگاه‌ساز ایجاد می‌شوند و بعد از طراحی آغاز می‌گردد. معمولا کمپین های تبلیغاتی بعد از طراحی سایت و تولید محتوا شروع می‌شود و حجم بالایی از کاربران را به سایت هدایت می‌کند. موضوع بسیار مهم در این بخش این است که بخش عمده ای از ترافیک ایجاد شده می‌تواند از طریق تبلت و یا موبایل ها به سایت هدایت شوند. حال افرادی را تصور کنید که به وب سایت شما مراجعه می‌کنند و با سایتی مواجه می‌شوند که ریسپانسیو نیست! قطعا سایت شما را سریع ترک کرده و هرگز به آن باز نخواهند گشت.

مزیت وب‌سایت‌های واکنش­گرا (ریسپانسیو) نسبت به وب‌سایت‌های معمولی

مهم‌ترین مزیت وب‌سایت‌های واکنش­گرا به وب‌سایت‌های قدیمی و معمولی، نمایش کلیه اجزای سایت در قالبی کوچکتر به بازدید کننده وب سایت شما می‌باشد. شاید در ابتدا این موضوع از دید شما خیلی موضوع مهمی نباشد و تصور کنید، خب می‌تواند با بزرگ و یا کوچک کردن وب‌سایت در گوشی و یا تبلت خود آن را مشاهده نماید، اما موضوع فقط به اینجا ختم نمی‌شود. هنگامی که یک بازدیدکننده به وب‌سایت شما مراجعه می‌کند هر چقدر که سریع تر بتواند به خدمات شما دسترسی پیدا کند، احتمال استفاده از آن خدمات نیز بیشتر خواهد بود. در سایت‌های واکنش گرا (ریسپانسیو) شما دقیقاً سایت را با سایز و قالب دستگاه بازدیدکننده نمایش می‌دهید، به عنوان مثال اگر بازدیدکننده وب‌سایت شما با یک تبلت 7 اینچی سایت را مشاهده نماید دقیقاً سایت شما به صورت 7 اینچی نمایش داده می‌شود و به همان نسبت منوها، محصولات، مقالات و هر موردی که در سایت شما قرار داده شده باشد کوچک‌تر شده و در قالبی جدید چیده می‌شود.

شما هنگام پیاده سازی یک سایت واکنش­گرا (ریسپانسیو) می‌توانید بخشی از سایت را با توجه به نظر خودتان گوشی‌های کوچک نمایش ندهید و به جای آن موارد دیگری را قرار دهید، مثلاً: اگر یک نرم افزار اندروید و یا آی او اس برای سایت خود طراحی نموده‌اید، می‌توانید در نسخه‌های تبلت و یا گوشی این نرم افزار را نیز نمایش دهید و به کاربران خود پیشنهاد نمائید تا آن را به روی دستگاه خود نصب کنند.

همچنین مزیت دیگری که سایت‌های واکنش­گرا (ریسپانسیو) دارند این است که، معمولاً با توجه به کوچک شدن کلیه بخش‌های سایت و چینش مجدد و حذف برخی از قسمت های آن (در صورت تمایل) حجم نسخه‌های تبلت و موبایل به نسبت پائین تر خواهد بود و همین موضوع باعث می‌گردد، سایت شما در گوشی و تبلت بازدیدکننده سریع‌تر نمایش داده شود. با توجه به اینکه بعضاً سرعت اینترنت در گوشی موبایل و یا تبلت می‌تواند پائین تر از حد معمول باشد این موضوع تأثیر بسیار زیادی در بازدهی و نمایش وب سایت شما خواهد داشت.

بعید است تا چند سال آینده کاربری از کامپیوتر شخصی برای گردش در وب استفاده نماید. این موضوع اهمیت بالای سایت‌های واکنش­گرا (ریسپانسیو) را مشخص می‌کند. هرروز تبلت ها و گوشی‌های مختلفی وارد بازار می‌شود و این موضوع باعث می‌گردد شما با مدل‌ها و قالب‌های مختلفی در آن‌ها نمایش داده شوید که دقیقاً همسان با دستگاه بازدیدکننده وب‌سایت شما می‌باشد.

طراحی سایت های واکنش­گرا همین الان هم یک ضرورت محسوب می‌شود و اگر وب سایتی دارای تکنولوژی واکنش­گرا نباشد قطعا بخش زیادی از کاربران خود را از دست خواهد داد.

نظرات

captcha Refresh