این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد طراحی سایت - بازاریابی اینترنتی - آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

7 اشتباه رایج در طراحی لوگو که کسب‌وکار شما را با شکست روبه‌رو می‌کند!

لوگوی شما نماینده‌ بصری نام تجاری و کسب‌‌وکار شما است. لوگو اولین چیزی است که افراد در مورد برند شما می‌شناسند. مخاطبان شما قبل از تصمیم به استفاده از محصولات یا خدمات، لوگو را می‌بینند و شما را قضاوت می‌کنند. در حقیقت، در همان چند ثانیه اول تصورشان در مورد شرکت و محصولات شما بر اساس لوگو شکل می‌گیرد و بعدها تغییر دادن آن بسیار دشوار است. بنابراین اگر نمی‌خواهید در انتخاب لوگو دچار اشتباه شوید با ما همراه باشید.

1397/10/05
0
2,042
7 اشتباه رایج در طراحی لوگو که کسب‌وکار شما را با شکست روبه‌رو می‌کند!

اولین تأثیری که در بازاریابی اینترنتی بر روی مشتری خود می‌گذارید، اهمیت زیادی دارد. از آنجایی که لوگو در شناساندن شما به مخاطبان‌تان نقش کلیدی دارد، بهتر است که در طراحی آن نهایت دقت را به کار ببرید. نکته کلیدی این است که تشخیص دهید چه اشتباهاتی را در طراحی لوگو مرتکب نشوید. در این مطلب قصد داریم 7 اشتباه رایجی که در طراحی لوگو صورت می‌‌دهد را به شما معرفی کنیم. پس اگر توسعه کسب‌وکارتان اهمیت دارد، این نکات را به خاطر بسپارید و از انجام دادن آنها بپرهیزید.

 

  • اشتباه شماره 1: انتخاب یک لوگو آماتور

شما برای کسب‌‌وکار حرفه‌ای خود به یک لوگو حرفه‌ای نیاز دارید و این امری واضح است. لوگو آماتور باعث خواهد شد که کسب‌وکار شما نیز آماتور به نظر بیاید. لوگویی را انتخاب و طراحی کنید که به بهترین نحو برند شما را معرفی کند. از لوگوهایی که توسط افراد غیر‌متخصص طراحی شده‌اند بپرهیزید. این کار شاید در ابتدا هزینه‌ای نداشته باشد اما در آینده هزینه‌های آن را متحمل خواهید شد! 

با توجه به این مسئله، چطور می‌توانید مطمئن شوید که طراحی یک لوگو، متناسب با خدمات شرکت و کسب‌وکار شما خواهد بود؟ ما در ادامه به این سؤال پاسخ می دهیم.

  • به چشمان خود اعتماد کنید:

اگر لوگو را دیدید و فکر کردید که به اندازه کافی خوب به نظر نمی‌رسد، خود را راضی نکنید. به احساس خود اطمینان کرده و یک لوگوی جدید را انتخاب کنید. یادتان باشد که برای داشتن لوگوی مناسب باید وقت بگذارید و این امر یک شبه محقق نمی‌شود. اگر خودتان زمان و تخصص کافی در این زمینه ندارید می‌توانید از خدمات شرکت‌های طراحی لوگوی معتبر نیز استفاده کنید.

  • بودجه‌ای کافی برای طراحی لوگوی خود در نظر بگیرید:

 به لوگوی خود مانند یک مسأله کم ارزش نگاه نکنید. لوگوی شرکت شما، تصویری است که قرار است مشتریان‌تان، شرکت شما را با آن بشناسند. طراحی لوگو را جدی بگیرید و آن را به عنوان یک مورد ضروری در بودجه خود قرار دهید. شک نکنید که این سرمایه‌گذاری ارزشش را خواهد داشت.

  •  محدودیت‌های خلاقیت خود را بشناسید: 

نیازی نیست که هنرمند باشید تا بتوانید لوگویی حرفه‌ای و مناسب طراحی کنید. اگر بتوانید با تفکری خلاق پیش بروید، ممکن است موفق شوید. همچنین نیازی نیست خود را مجبور کنید که دست به طراحی لوگو بزنید. مهم‌ترین چیز این است که از نتیجه نهایی لذت ببرید. اگر فکر می‌کنید این روند باعث خستگی شما خواهد شد، از متخصصان این رشته کمک بگیرید. 

رعایت نکات ذکر شده به شما کمک می‌کند تا بتوانید لوگو حرفه‌ای و مناسب شرکت خود را طراحی کنید.

طراحی لوگو

بیشتر بخوانید: 10 ترفند انتخاب عکس برای بهبود سئو وب‌سایت

 

  • اشتباه شماره 2: بیش از حد به مُد روز توجه کردن

به طور کلی، مُد روز الگوی مهمی در اعمال تغییرات در تمام زمینه‌ها است. دنیای لوگوها نیز این تغییرات را تجربه می‌کند. به یاد داشته باشید که روندهای مُد شده اغلب زودگذر هستند. شما می‌خواهید کسب‌وکارتان برای مدتی طولانی مورد توجه همگان باشد و یک لوگوی خوب باید بتواند این خواسته را برآورده سازد. بنابراین مهم نیست که شما چه احساسی نسبت به این جریان تازه در طراحی لوگوها دارید، نادیده گرفتن آن به نفع شما و کسب‌وکارتان است. در صورتی که به سبکِ مُد شده علاقه زیادی دارید، می‌توانید تنها از آن الهام بگیرید.

لوگوی شما نباید به زمان و مکان محدود شود. به یاد داشته باشید که طراحی لوگو یک سرمایه‌گذاری بلند‌مدت است. البته می‌توانید مانند شرکت‌های بزرگ، لوگو خود را بعد از سال‌ها، تغییرات جزئی بدهید اما فراموش نکنید که بهتر است به طور کامل آن را تغییر ندهید. زیرا با این کار مخاطبانِ خود را سردرگم خواهید کرد. لوگو را به گونه‌ای انتخاب نکنید که با ظهور یک سبک جدید، از مُد بیفتد و مجبور شوید دوباره لوگو جدیدی را طراحی کنید. این کار نه تنها به لحاظ اقتصادی برای شما مقرون به صرفه نخواهد بود بلکه با عوض شدن لوگوی شرکت احتمالاً تعداد زیادی از مشتریان خود را  از دست می‌دهید.

 

  • اشتباه شماره 3: رعایت نکردن نسبت طول و عرض در طراحی لوگو

فراموش نکنید که طراحی لوگو یک کار هنری است و نمی‌توانید با برهم‌زدن قوانین طراحی، آن را به خوبی انجام دهید. از این رو اگر قصد دارید که خاص بودن شرکت خود را با طراحی لوگویی مناسب به رخ بکشید، نیازی نیست که لوگویی نامتقارن و عجیب طراحی کنید. شما می‌توانید با استفاده از اشکال هندسی ساده، کار طراحی خود را آغاز کنید و کم‌کم آن را بسط دهید. 

 

  • اشتباه شماره 4: طراحی کردن لوگو برای شخص خودتان

طراحی لوگوی شرکت تنها برای شما نیست. این لوگو برای مخاطبان و مشتریان نیز است. مطمئناً این کسب‌وکار شما است و می‌توانید هرطور که بخواهید لوگوی خود را طراحی کنید اما مشتریان، کسانی هستند که کسب‌وکار شما را سر‌پا نگه می‌دارند. لوگوی شما چیزی است که از طریق آن، مشتریان می‌توانند کسب‌وکار شما را بشناسند، بنابراین بهتر است لوگوی خود را با در نظر گرفتن آنها طراحی کنید.

کسب‌وکار شما ممکن است برای یک عدّه مخاطب خاص باشد. برای مثال اگر سایتی فروشگاهی مخصوص به بانوان داشته باشید و بخواهید که لوگو آن را با رنگ صورتی طراحی کنید، هیچ مشکلی وجود ندارد. در غیر این صورت سعی کنید همیشه به فکر سلیقه‌ی عمومی باشید و لوگویی را انتخاب کنید که مورد‌پسند اکثریت باشد.

بیشتر بخوانید: ترفندهایی آسان برای بهینه‌سازی وب‌سایت شما

 

  • اشتباه شماره 5: ساخت لوگوی بسیار پیچیده

پیچیدگی، یکی دیگر از اشتباهات رایج در طراحی لوگوی شرکت است. این امر به راحتی می‌تواند مشتریان شما را گیج و سردرگم کند. استفاده بیش از حد از تصاویر و یا حتی ترکیب رنگ نامناسب می‌تواند لوگوی شما را برای مشتریان‌تان ناخوشایند کند. نوشتن متنی بسیار طولانی با یک فونت پیچیده نیز مشکل‌ساز است زیرا خواندن کلمات را سخت‌تر می‌کند. اکثر مشتریان به لوگوهای پیچیده و گیج‌کننده نگاه هم نمی‌کنند. ابهام در طراحی لوگو به این معناست که شما می‌خواهید مشتریان، محصولات و خدمات شرکت شما را حدس بزنند.

به یاد داشته باشید که کلمه "پیچیده" با کلمه "به یاد ماندنی" بسیار متفاوت است. اگر می‌خواهید که مردم لوگوی شما را به خاطر بسپارند، بهتر است حداقل یک عنصر به‌یاد‌ماندنی و ساده را در طراحی لوگوی خود به کار ببرید. افراد باید با یک نگاه به لوگوی شما متوجه شوند که شرکت شما چه محصول و خدماتی را به آنها ارائه می‌دهد. بنابراین لوگوی خود را ساده و قابل‌فهم طراحی کنید. اگر به دنبال مثال و نمونه هستید می‌توانیم لوگوی شرکت‌های اپل و نایکی را به شما معرفی کنیم.

طراحی لوگو

 

  • اشتباه شماره 6: استفاده از تصاویر بی‌کیفیت و شطرنجی

این نکته از هر چیز دیگری مهم‌تر و کاربردی‌تر است. تصاویر بی‌کیفیت و شطرنجی بدترین انتخاب برای لوگوها هستند زیرا نمی‌توان به راحتی اندازه آنها را تغییر داد. آنها از پیکسل ساخته شده‌اند و هنگامی که آنها را بزرگ می‌کنید، خیلی تار به نظر می‌رسند.

از یاد نبرید که لوگوی شما باید هم در آگهی‌های تبلیغاتی کوچک و هم بر روی بیلبوردها، مناسب و شگفت‌انگیز به‌نظر برسد. پیشنهاد ما به شما این است که به هیچ عنوان از تصاویر بی‌کیفیت استفاده نکنید یا اگر شخصی را برای طراحی لوگوی خود استخدام کردید، مطمئن شوید که از این نوع تصاویر استفاده نمی‌کند.

بیشتر بخوانید:  انتخاب رنگ مناسب برای وب‌سایت

 

  • اشتباه شماره 7: سرقت ادبی (تقلید از لوگوی یک شرکت دیگر)

آخرین اشتباه رایج در طراحی لوگو، سرقت ادبی یا همان تقلید از لوگوی یک شرکت دیگر است. به هیچ عنوان از لوگوی شرکت دیگری تقلید نکنید. این کار بر ضد قوانین است. با صرف اندکی زمان و هزینه می‌توانید لوگوی مخصوص به خود را طراحی کنید.

البته گاهی ممکن است ناخواسته این اتفاق بیفتند. بنابراین اگر نگران این موضوع هستید که بدون آگاهی از روی لوگوی کمپانی دیگری تقلید کنید، از نکات زیر کمک بگیرید:

1- از تصاویر آماده استفاده نکنید. این کار غیرقانونی نیست اما اگر شما از یک تصویر آماده برای لوگوی خود استفاده کنید و نام برند خود را در آن درج کنید، احتمالش زیاد است که شخص دیگری نیز لوگویی مشابه لوگوی شما برای شرکت خود طراحی کرده باشد. این امر ممکن است برای شما مشکل‌ساز شود.

2- قبل از اینکه شخص مورد نظر خود را استخدام کنید، به تحقیق در مورد او بپردازید. حتی می‌توانید نمونه‌کارهای او را بررسی کنید و جستجو کنید تا مطمئن شوید که نمونه‌کارهای او در سایت‌های دیگر با نام یک طراح دیگر منتشر نشده باشد. اگر مشاهده کردید که نمونه‌کارهای وی تقلید هستند، شخص دیگری را استخدام کنید. این مسئله را نیز به یاد داشته باشید که همین تحقیقات را در مورد فرد جدیدی که می‌خواهید استخدام کنید، انجام دهید. اگر لوگوی شما تقلیدی از کارهای دیگر باشد، نه تنها به مشکل قانونی بر می‌خورید بلکه مشتریان، شرکت شما را با شرکت‌ دیگری اشتباه می‌گیرند و این موضوع به نفع کسب‌وکار شما نیست.

3- به دنبال مشاور حقوقی برای خود باشید. مشاوران حقوقی حرفه‌ای، اطمینان حاصل می‌کنند که لوگوی شرکت شما منحصر‌به‌فرد است یا خیر. این کار هزینه‌بر است اما امنیت شرکت و آرامش خاطر شما ارزشش را دارد.

طراحی لوگو

 

نتیجه‌گیری

اکنون که می‌دانید باید از چه اشتباهاتی دوری کنید، می‌توانید به سراغ طراحی لوگوی خود بروید. این مسئله را نیز به خاطر داشته باشید که اگر تمامی این فرآیندها برای شما جدید و ناآشنا هستند و باعث سردرگمی شما می‌شوند، می‌توانید از متخصصان این حرفه کمک بخواهید. شما در انجام این کارِ مهم تنها نیستید و به راحتی می‌توانید از شرکت‌های متخصص و حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید و لوگوی مخصوص به کسب‌وکار خود را طراحی کنید.

همانطور که گفتیم مشتریان شما، کسب‌وکار شما را بر اساس لوگوی مخصوصی که دارید می‌شناسند بنابراین طراحی لوگو را نادیده نگیرید.

 

نمونه‌کارهای طراحی لوگو آرمانیک

پکیج‌های طراحی لوگو آرمانیک را  اینجا ببینید

مشاهده فایل PDF مقاله: 7  اشتباه رایج در طراحی لوگو

مطالب مشابه

اهمیت طراحی لوگو و تاریخچه لوگو از گذشته تا به امروز!

اهمیت طراحی لوگو و تاریخچه لوگو از گذشته تا به امروز!

روزانه لوگوهای متفاوتی را برای انواع کسب‌‌وکارها مشاهده می‌کنیم. آن‌ها روی لباس‌های ما، اتومبیل‌ها، تلفن‌ها، خیابان‌ها و تقریباً در همه جا حضور دارند. به نظر شما لوگو دقیقاً چیست؟ لوگو یک نماد، نام یا علامت تجاری یک شرکت است. لوگوها توسط شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، زیرا آن‌ها تصویر مختصری از کسب‌وکار شرکت را نشان می‌دهند. همان‌طور که می‌دانیم یک تصویر می‌تواند هزاران حرف داشته باشد. به طور کلی، به خاطر سپردن یک تصویر بسیار راحت‌تر از کلمات است. 

زمان مطالعه : 25 دقیقه
5 نکته کلیدی برای راه اندازی یک وب سایت موفق

5 نکته کلیدی برای راه اندازی یک وب سایت موفق

اگر به دنبال راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی و طراحی سایت برای آن هستید، توصیه می‌کنیم پیش از شروع کار، مطالعه این 5 نکته کلیدی برای راه اندازی یک وب سایت موفق را از دست ندهید. موارد ظاهراً پیش پا افتاده‌ای که در عمل، تاثیر شگفت انگیزی در بهینه سازی سایت و بازاریابی موتور‌های جستجو دارد. حتی اگر طراحی سایت خود را قبلا انجام داده‌اید  هم مرور این نکات می‌تواند مواردی که تا کنون از قلم انداخته باشید را برایتان روشن کند.

زمان مطالعه : 6 دقیقه

نظرات کاربران

captcha Refresh
02171057043