این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

چگونه یک پست وبلاگی خوب بنویسیم

اگر به دنبال راه اندازی یک وبلاگ هستید به جای درستی مراجعه کرده اید. وبلاگ نویسی مزایای بیشماری دارد که از آن میان می توان به تثبیت جایگاه خود یا برندتان به عنوان یک وزنه تاثیرگذار در حوزه ای که در آن فعالیت می کنید و همچنین تقویت سئوی (بهینه سازی برای موتورهای جستجو: SEO) وبسایت کسب و کارتان اشاره کرد.آنچه در ادامه می آید، هفت مرحله برای نوشتن بهترین پست برای وبلاگ شما است.

1397/02/25
0
93
چگونه یک پست وبلاگی خوب بنویسیم

1-با یک عنوان جذاب، توجه مخاطب را به خود جلب کنید

عناوین، شایسته بذل توجه هستند. اگر عنوان وبلاگ بی نظیر شما نتواند توجه مخاطب را برُباید، در اینصورت محتوای شما حتی نیمی از کلیک هایی که شایسته آن است را دریافت نمی کند. به همین دلیل باید در این بخش بهترین عملکرد را از خود نشان بدهید تا از همین ابتدا کار را با موفقیت شروع کنید.

اما چگونه می توانید عنوانی بنویسید که از بقیه متمایز باشد؟ توجه شما را به چند نکته حرفه ای برای جلب توجه مخاطبان از طریق عنوان جلب می کنیم:

 

2-از عناوین کوتاه و به یادماندنی استفاده کنید

مثلاً: چاشنی سرّی تهیه یک وبسایت فوق العاده. با طرح یک سؤال، توجه آن‌ها را جلب کنید. مثلاً: «از کدام یک از خدمات تجارت الکترونیکی استفاده کنیم؟ 5 گزینه برتر.»
مردم به اعداد علاقه دارند، بنابراین خواسته آنها را برآورده کنید. مثال: «5 نکته آسان درباره سئو برای تقویت سایت در کمتر از یک ساعت»
ارزش افزوده مطالعه وبلاگ خود را به آنها نشان بدهید: مثلاً «راهنمای جامع برندسازی در اینترنت»
استفاده از این گونه عناوین توجه خواننده را به خود جلب کرده و برای وبسایت شما معجزه خواهد کرد.

 

3-برای بخش مقدمه وقت بگذارید

تبریک می گوییم! عنوان شما آنقدر جذاب بود که بازدیدکنندگان سایت، صفحه مطلب را باز کرده اند؛ و حالا مرحله دوم: کاری کنید که همانجا بمانند.

بدون شک، مهم ترین بخش مقدمه، چند جمله اول آن است. مردم می خواهند اطمینان پیدا کنند که به جای درستی آمده اند. چه یک سایت مرتبط با یوگا داشته باشید یا یک وبلاگ مرتبط با آشپزی، در هر صورت چند خط اول فضای حاکم بر مطلب شما را مشخص می کند و به خواننده می گوید که در ادامه شاهد چه موضوعاتی خواهد بود. در این بخش گزینه های متعددی برای استفاده وجود دارند، بنابراین فقط خلاق باشید و متن جالب توجهی بنویسید. فوت کوزه گری: طول مقدمه شما نباید دو صفحه باشد. از یک مقدمه کوتاهتر استفاده کنید تا پیش از آنکه خواننده به اصل مطلب برسد او را از دست ندهید.

 

4-متن خود را برای مطالعه مُوَرّب بنویسید

مورب فکر کنید. بسیاری از مردم و احتمالاً حتی خودتان، پیش از آنکه تصمیم بگیرند که کل مطلب را به دقت بخوانند، با یک نگاه سرسری به عناوین پاراگراف ها شروع می کنند. البته هیچ ایرادی ندارد و لازم نیست آن را انکار کنید. ما هم همین کار را می کنیم و همگی برای خودمان دلیل داریم. به خصوص در مطالب طولانی تر، لازم است که بخش های طولانی را با زیرعنوان های معنادار و کمک کننده به قطعات کوچکتری تقسیم کنید. این به خواننده اجازه می دهد تا بررسی کند که آیا به اطلاعات مطلب شما نیاز دارد یا خیر.

البته این روش نگارش فقط به نفع خوانندگان وبلاگ شما نیست، بلکه برای موتورهای جستجو، مانند گوگل نیز سودمند است. موتورهای جستجو پست های شما را بررسی می کنند تا ببینند که مقالات و وبسایت شما راجع به چه موضوعاتی است تا بتوانند وبلاگ شما را در نتایج مرتبط با جستجوها به نمایش در بیاورند.

پیشنهاد ما این است که علاوه بر استفاده از زیرعنوان های فوق العاده برای جلب توجه آن چشم های جستجوگر، در صورت امکان مطالب خود را در قالب قطعات محتوایی قابل هضم تر، مانند جدول و نمودار ارائه کنید. یا اینکه می توانید برای تأکید روی اطلاعات مهم از فونت ضخیم (bold) استفاده کنید. به علاوه، افزودن لینک را فراموش نکنید. همه این موارد برای هدایت توجه خوانندگان به اطلاعات مهم، مفید فایده خواهند بود.

 

5-متن خود را با تصاویر، مصوّر کنید

پس از آنکه مطلب خود را با مهارت به رشته تحریر درآوردید، باید با استفاده از تصاویر زیبا و مصور کردن متن خود سبک تان را به رخ بکشید. تصاویر شما به جای آنکه فقط فضایی را اشغال کنند و با هر تصویر دیگری قابل جایگزینی باشند، باید منفعت و ارزشی برای موضوع مطلب داشته باشند. استفاده از تصاویر روش بسیار خوبی است که به شما اجازه می دهد تا در حالیکه در حال انتقال پیام به مخاطب خود هستید، به او استراحت بدهید.

امروزه، خوانندگان وبلاگ ها انتظار تصاویر با کیفیتی را دارند؛ بنابراین اطمینان پیدا کنید که تصاویر شما از انواع تار و بی کیفیت نباشد. اگر تصاویر زیبایی داشته باشید، بازدیدکنندگان شما کیفیت آن را با برندتان پیوند می دهند؛ بنابراین اگر خودتان تصویربرداری می کنید، تقویت مهارت های عکاسی تان می تواند به شدت برای شما و برندتان مثمر ثمر باشد.

 

6-بیش از کمیت، روی کیفیت تمرکز کنید

کوتاه یا طولانی؛ مساله این است. این بحث تمام نشدنی، وبلاگ نویس ها را به دو گروه تقسیم کرده است، اما پیش از آنکه جانب یک طرف را بگیریم، باید روی چند عامل اساسی تأمل کنیم.

برخی اینطور استدلال می کنند که احتمال توجه گوگل به مطالبی که بیش از 1500 کلمه دارند بیشتر است. به علاوه، خوانندگان آنها نیز باید زمان بیشتری را برای هضم محتوا صرف کنند و احتمال اینکه سخنی از آن به میان بیاورند یا حتی آن را به اشتراک بگذارند بیشتر است؛ اما مراقب باشید: اگر 200 کلمه برای بیان مطلب مورد نظر کفایت می کند، نوشتن یک مقاله 2000 کلمه ای کار بیهوده ای است.

تکرار (و بدتر از آن انحراف از موضوع) برای خوانندگان آزاردهنده است و می تواند باعث شود که خیلی زود با وبلاگ شما وداع کنند. گوگل نیز به این موضوع توجه می کند و بر همین اساس رتبه بندی سایت ها را تغییر می دهد. به طور خلاصه، هیچ فرمول سحرآمیزی برای تعیین اینکه مطلب شما چقدر باید طولانی باشد وجود ندارد، اما همانطور که در عالم تولید محتوا رایج است: کمتر، غنی تر است.

how-to-write-good-blog-post

 

7-مطلب خود را با یک متن تعامل برانگیز به پایان برسانید

به اشتراک گذاری از نشانه های با ملاحظگی است، غیر از این است؟ یک راه خوب برای قدم گذاشتن در جاده ترغیب خوانندگان برای به اشتراک گذاری پست ها، پیونددادن همه کانال های رسانه های اجتماعی تان به وبلاگ است. هر چه مخاطبان شما بیشتر با شما و برندتان مواجه شوند، پیوند عمیق تری را احساس می کنند که در نهایت به گسترش و افزایش وفاداری مخاطبان شما خواهد انجامید.

به خاطر داشته باشید که همیشه باید با ارسال پست در کانال های خود در رسانه های اجتماعی، مخاطبان خود را در جریان آخرین مقالات وبلاگ تان قرار دهید؛ و بالاخره، به منظور آراستن این گل به سبزه، بازدیدکنندگان وبلاگ خود را ترغیب و تشویق کنید تا برای اشتراک در خبرنامه شما ثبت نام کنند. این کار برای ایجاد یک گروه وفادار از دنبال کنندگان که پست های وبلاگی جذاب شما را از طریق ایمیل دریافت می کنند ضروری است.

 

دست از تلاش برندارید

همه این نکات به سازماندهی پست های وبلاگ شما و بهبود نتایج مطلوب تان کمک خواهند کرد. با این حال، موفقیت وبلاگ شما اصولاً به موضوعی که پوشش می دهید، روش پرداختن شما به موضوع و روانی محتوا بستگی دارد. این موارد به تلاش مستمر نیاز دارند و به تحقیق و سبک شخصی شما وابسته هستند. همانطور که آن لاموت می گوید: «تقریباً همه نوشته های خوب با تلاش های مفتضحانه آغاز شده اند. به هر حال باید از یک جا شروع کنید.» بنابراین تا می توانید بنویسید تا ذهن تحلیلگر و خلّاق خود را برای ایجاد بهترین وبلاگ جهان تقویت کنید.
 

نظرات

captcha Refresh