این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

آنچه که طراحان وب باید درباره سئو بدانند

در این مقاله قصد داریم به نکاتی حائز اهمیت از سئو که طراحان وب سایت باید در هنگام طراحی سایت آنها را رعایت کنند بپردازیم. رعایت این نکات باعث بهینه سازی سایت خواهد شد.

امتیازدهی :
امتیاز مطلب 2
1397/01/25
0
26
آنچه که طراحان وب باید درباره سئو بدانند

بهینه سازی برای موتورهای جستجو (سئو)، یا تلاش برای اینکه یک وبسایت برای کلمات کلیدی خاص در صفحه نتایج جستجو جایگاهی کسب کند، به قدر کافی شناخته شده هست؛ بنابراین نیازی به توضیح آن نیست. اما روش طراحی و خلق یک وبسایت می تواند تاثیر چشمگیری بر موفقیت آن در رتبه بندی موتورهای جستجو داشته باشد.

 

آنچه که طراحان وب باید درباره سئو بدانند

لذا همه طراحان و توسعه دهندگان باید از موارد زیر اطلاع داشته باشند:

مبانی توسعه وب برای سئو

هر صفحه وب باید حاوی مولفه های زیر باشد:

  1. یک نشانی (URL) منحصر به فرد: در حالت ایده آل، این نشانی باید ساده، منطقی و حاوی کلمات کلیدی باشد، مثلا example.com/web-design به جای www.example.com/post-id?=14537 ؛ این فقط برای سئو اهمیت ندارد، به خاطر سپردن این نشانی ها برای کاربران نیز آسانتر است.

  2. یک عنوان با تگ: از این تگ فقط باید یک بار در صفحه استفاده کنید، بنابراین لوگوها را با تگ در صفحه برجسته نکنید.

  3. موتورهای جستجو به دنبال زیرعنوان و متن های برجسته نیز می گردند، بنابراین اطمینان پیدا کنید که از تگ

    و سبک های و نیز استفاده می کنید.

  4. یک تگ عنوان و توضیح متای منحصر به فرد: ویرایش دستی این موارد نباید کار دشواری باشد، اما از صفر شروع کردن نیز احتمالا عملی نیست. در چنین شرایطی، برای تولید عناوین و توضیحات منحصر به فرد حاوی کلمات کلیدی جهت هر صفحه، به یک سیستم خودکار نیاز خواهید داشت.

  5. همه تصاویر باید متن ALT داشته باشند. این مورد نه فقط برای موتورهای جستجو ضروری است، بلکه از آنجایی که متن ALT توسط سیستم های متن خوان نیز خوانده می شود، دامنه دسترسی سایت شما را نیز گسترش می دهد.

اما فرآیند خلق طرح های سئو پسند در همینجا به پایان نمی رسد.

 

سرعت بارگذاری صفحه روی سئو تاثیرگذار است

گوگل دریافت که کاربرانش از وبسایت هایی که بارگذاری آنها به کندی انجام می گیرد رضایت ندارند، بنابراین سرعت بارگذاری را نیز به عنوان یک مولفه تاثیرگذار در رتبه بندی سایت اضافه کرد.

گوگل برای کمک به افزایش سرعت بارگذاری صفحات، توصیه های گسترده ای برای توسعه دهندگان وب ارائه کرده است. از جمله پیشنهادات گوگل می توان به ترکیب جاوااسکریپت های خارجی، به حداقل رساندن جستجو برای DNS و بهینه سازی سبک ها و کدها اشاره کرد.

 

هنوز هم فلش و سئو با هم سر سازگاری ندارند

موتورهای جستجو توانایی خود برای خواندن PDF ها و درک تصاویر را تقویت کرده اند، اما هنوز هم نمی توانند فلش را درک کنند. با وجود اینکه فلش هنوز هم برای برخی از مولفه های طراحی سایت می تواند موثر باشد، اما طراحی سایتی که کلا فلش محور باشد، به چیزی جز فاجعه منتهی نخواهد شد.

از مساله موتورهای جستجو که بگذریم، به خاطر داشته باشید که اپل و ادوبی درگیر مناقشاتی با یکدیگر هستند. پیامد این اختلافات این است که اگر در وبسایت خود زیاد از فلش استفاده کنید، کاربران آیفون و آیپد امکان دسترسی به محتوای شما را نخواهند داشت.

 

نقشه سایت XML می تواند باعث بهبود ایندکس شدن سایت شما شود

چندین تکنیک ساده وجود دارند که به کمک آنها می توانید مُسبّب بهبود ایندکس شدن سایت خود شوید. یکی از آسانترین آنها، استفاده از یک نقشه سایت XML است که به طور خودکار بروز می شود. ضمناً اطمینان پیدا کنید که از یک فایل robot.txt که موارد قابل و غیرقابل دسترسی را تعیین می کند نیز استفاده می کنید.

نداشتن نقشه سایت XML ضرری را متوجه سایت شما نخواهد کرد، اما نقشه سایت را می توانید مستقیما به موتورهای جستجویی مانند گوگل و بینگ ارسال کنید تا به آنها برای پیداکردن و ایندکس کردن تک تک صفحات سایت خود کمک کرده باشید.

موتورهای جستجو فقط صفحات ایندکس شده را در نتایج جستجو نشان می دهند، بنابراین هر کاری که بتوانید در راستای تسریع و بهبود این فرآیند انجام بدهید به نفع سئوی شما خواهد بود.

 

طراحی مناسب و عالی می تواند به تقویت سئو کمک کند

همینطور که موتورهای جستجو باهوش تر می شوند، سیگنال های اجتماعی و رفتار کاربران را به طرز فزاینده ای به مولفه های خود برای رتبه بندی اضافه می کنند. امروزه دیگر کسب رتبه بهتر برای وبسایت ها کافی نیست؛ کاربران باید در سایت بمانند، محتوا را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارند و نشان بدهند که آن محتوا مورد پسندشان واقع شده است.

یک طراحی کاربرپسند و زیبا می تواند تاثیر قابل توجهی در حفظ کاربران و معروفیت سایت شما داشته باشد. بنابراین، اگرچه مسائل فنی هنوز هم اهمیت دارند و تجربه کاربری هرگز نباید فدای طراحی شود، اما با خلاقیت و اِعمال آراستگی در طراحی خود، بدون شک گام درست و بلندی برخواهید داشت.

عوامل و عناصر فنی متعدد دیگری نیز وجود دارند که می توانند در رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو نقش مثبت یا منفی ایفا کنند. اما با توجه و عمل بر طبق نکات بالا، سئوی خود را در مسیر درستی هدایت خواهید کرد.

نظرات

captcha Refresh