شهاب خسروی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۱۲-۱۴

کاربردپذیری وب: ۵ نکته مهم برای وبسایت شما

هدف غالب وبسایت ها، ارائه اطلاعات، محصولات و خدمات به کاربر نهایی است. اما اگر آن کاربر نهایی برای پیداکردن آن اطلاعات، محصولات یا خدمات با دشواری روبرو شود چه می شود؟ بدون شک وبسایت شما را ترک می کند و برای برآوردن نیاز خود به دنبال سایت های رقیب خواهد رفت.

کاربردپذیری (Usability) نه تنها به کاربران کمک می کند تا آنچه که در یک وبسایت به دنبال آن هستند را به سرعت و آسانی پیدا کنند، بلکه به رتبه دهی و دسته بندی وبسایت ها در موتورهای جستجو نیز کمک خواهد کرد. ما در این مطلب با تکیه بر اصول کاربردپذیری، به بیان پنج نکته کلیدی برای حفظ بازدیدکنندگان وبسایت می پردازیم.

کاربردپذیری وب: 5 نکته مهم برای وبسایت شما

جستجو

یکی از مهم ترین جنبه های کاربردپذیری، امکان جستجو است. یک کادر جستجو به کاربر اجازه می دهد تا به راحت ترین و سریع ترین حالت ممکن به چیزی که می خواهد دست پیدا کند. به همین دلیل است که موتورهای جستجو جزو محبوب ترین وبسایت های جهان هستند.

تصور کنید که اگر وبسایت هایی مانند Ebay یا آمازون امکان جستجو را برای کاربران فراهم نمی کردند، اما یکی از رقبا این امکان را در اختیار آنها قرار می داد چه می شد. احتمالا خیلی طول نمی کشید که هر دو باید با دنیای کسب و کار وداع می کردند. جستجو برای هر وبسایتی که به فهرست بلندبالای محصولات یا خدمات یا اطلاعات وبلاگ خود می بالد یک ضرورت است.

 

عناوین و کلمات کلیدی واضح و دقیق

کاربردپذیری وب: 5 نکته مهم برای وبسایت شما

عناوین و کلمات کلیدی واضح در بهبود کاربردپذیری اهمیت چشمگیری دارند، زیرا به کاربر کمک می کنند تا بتواند آن چیزی که به دنبالش است را به سرعت پیدا کرده و بخواند و در مسیر مطلوب ما قدم بردارد.

مردم زیاد  به مطالعه در اینترنت و آن هم برای مدت طولانی علاقه ای ندارند. بیشتر کاربران ترجیح می دهند که برای پیداکردن اطلاعات مورد نیاز در متن های طولانی فقط یک مرور گذرا داشته باشند، و البته اگر موارد مطلوب خود را به سرعت پیدا نکنند، به احتمال زیاد سایت را ترک خواهند کرد. عناوین واضح و دقیق مانند تابلوهای کنار جاده، حرکت در مسیر را برای کاربر تسهیل می کنند و به کاربر کمک می کنند تا اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کند.

استفاده از کلمات کلیدی یکسان در بدنه یک پاراگراف به کاربر یادآوری می کند که برای پیداکردن اطلاعات مورد نظر خود به جای درستی مراجعه کرده است. یک نکته کاربردی که برای استفاده از کلمات کلیدی باید به خاطر داشته باشید این است که در اولین و آخرین جمله پاراگراف از کلمات کلیدی یکسان استفاده کنید.

 

نقشه سایت و صفحات مرتبط

یک مولفه اصلی دیگر برای خلق یک کاربردپذیری خارق العاده، فراهم کردن یک نقشه سایت طبقه بندی شده به همراه عناوین واضح است. در اغلب موارد، کاربران برای مرور کلیه لینک های سایت به نقشه سایت متوسل می شوند. کاربر همیشه نمی داند که دقیقا به دنبال چه چیزی است و گاهی ترجیح می دهد که فهرستی را در اختیار داشته باشد تا با مرور بر عناوین سایت، چیزی که به مذاقش خوش می آید را انتخاب کند.

داشتن نقشه سایت در کمک به کاربران برای پیدا کردن چیزی که به دنبال آن هستند نقش موثری دارد؛ به علاوه به موتورهای جستجو نیز کمک می کند تا محتویات وبسایت را دسته بندی کرده و رتبه آن را تعیین کنند. در واقع، نقشه سایت یک مولفه اصلی در همه کمپین های موفق سئو (بهینه سازی برای موتورهای جستجو : SEO) است.

 

تسهیل امکان تماس و برقراری ارتباط

وجود راهی برای تماس سریع کاربر، روش فوق العاده موثری برای تقویت کاربردپذیری وبسایت است. نمونه های این مورد، ارائه آدرس ایمیل، شماره تماس، فروم (تالارهای گفتگو) یا حتی گفتگوی زنده است. احتمالا بهترین راه جهت کمک به کاربر برای پیداکردن اطلاعاتی که نمی تواند در وبسایت پیدا کند، ارائه یک شماره تماس است.

به غیر از تماس تلفنی، کاربران به احتمال بیشتر به جای ارسال پست در فروم یا حتی گفتگوی زنده از ایمیل استفاده می کنند. برخی معتقدند که گفتگوی زنده هنوز آنقدر سابقه ندارد که مردم به اینکه در طرف مقابل یک انسان واقعی است اعتماد کنند. غالباً گفتگوهای زنده به این معروف بوده اند که به عهده بات ها گذاشته می شوند. با این وجود، با رشد پیوسته تکنولوژی، طرفداران گفتگوی زنده در اینترنت رو به فزونی گذاشته است.

 

استفاده از رسانه های غنی (Rich Media)

هر تصویر در خود هزاران ناگفته دارد. یک نمودار، مدل، یا عکس غالباً می تواند مقصود شما را بسیار بهتر از کلمات انتقال بدهد. رسانه غنی به معنی تصاویر، ویدیوها و کلیپ های صوتی است. مردم چیزی که برایشان راحت تر است را ترجیح می دهند، و نگاه کردن به یک عکس، تماشای فیلم یا گوش کردن به یک کلیپ صوتی نسبت به تلاش برای مطالعه و درک یک مطلب در سایت بسیار آسانتر است.

به علاوه، گفته می شود که زمان حفظ توجه کاربر در سایتی که از رسانه های غنی استفاده می کند، ده برابر بیشتر از سایتی است که از این موارد استفاده نمی کند. پر واضح است که به علت راحتی استفاده از رسانه های غنی، وجود آنها کاربردپذیری سایت را تقویت می کند.

 

به توسعه شاهراه اطلاعات کمک کنید

غالباً از اینترنت با عنوان شاهراه اطلاعات یاد می شود. این بیشتر به دلیل کاربردپذیری کل اینترنت است که با به اشتراک گذاری فایل و برنامه های چت آغاز شد و به تکنولوژی هایی تکامل یافته است که قابل مقایسه با گذشته نیستند. کاربردپذیری، نقطه تمرکز تکامل و تحول اینترنت است، تا کاربران از این طریق بتوانند هدف مورد نظر خود در اینترنت را سریع تر و راحت تر پیدا و محقق کنند؛ و البته به همین دلیل است که اینقدر اهمیت دارد.

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.

به جمع 12387 کاربر ما بپیوندید.

ایمیل خود را وارد کنید
loading در حال ارسال اطلاعات...