شهاب خسروی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۰۵-۰۹

۷ روش برتر که هر طراح وب باید از آنها استفاده کند

روش های برتر که هر طراح وب باید بداند چیست؟ عبارت طراحی سایت، به منظور توصیف فرآیند طراحی فرانت اِند (front-end یا سمت کاربری) صفحات وب، شامل طرح بندی (layout)، تولید محتوا و طراحی گرافیکی استفاده می شود.

از این میان، طرح بندی صفحه در تصمیم بازدیدکنندگان سایت برای کلیک روی یک مولفه خاص از صفحه تاثیر می گذارد. این به نوبه خود حاکی از اهمیت فراوان طرح بندی در کل فرآیند طراحی وب است.

۷ روش برتر که هر طراح وب باید از آنها استفاده کند

استفاده طراح وب از همه ابزارها و زبان های نشانه گذاری (markup language) که می توانند طرح بندی فوق العاده ای را برای صفحات ترسیم کنند ضروری است. زبان نشانه گذاری ابَرمتنی (Hypertext markup) ساده ترین نمونه از زبانهای نشانه گذاری (که حاوی تگ های HTML هستند) است که می تواند طرح بندی صفحه را مدیریت کند. علاوه بر این، طراحان وب برای حفظ ظاهر صفحه از CSS نیز استفاده می کنند.

با این وجود، تسلط بر این زبان ها و ابزار نشانه گذاری کافی نیست؛ قواعد طراحی یا روش های کارآمد متعددی وجود دارند که طراح وب باید از آنها پیروی کند. این قاعده ها می توانند نقش قابل توجهی در سرنوشت یک صفحه یا کل وبسایت ایفا کنند. آنچه در ادامه می آید، ۷ مورد از بهترین این موارد است که برای همه طراحان وب مفیدِ فایده خواهد بود.

 1. برنامه ریزی درست قبل از طراحی

۷ روش برتر که هر طراح وب باید از آنها استفاده کند

پیش از آنکه دست به کاری بزنید، باید برنامه ریزی کرده و بررسی ها و تحلیل های ضروری را انجام دهید. به این منظور، تهیه یک طرح اولیه کامل ضروری است. قبل از شروع به پیاده سازی سبک خود باید دست به قلم شوید و چند طرح بکشید. هنگامی که می خواهید این فرآیند را آغاز کنید، یک طرح ساده از وبسایت خود را در ذهن تان تصور کنید و سپس کار طراحی را ادامه بدهید.

برخی از منافع این کار عبارتند از:

 • به کار کل تیم طراحی جهت می دهد؛
 • جزئیات پروژه را تعریف و مشخص می کند؛
 • مرزها، دامنه پروژه و نتیجه نهایی را مشخص می کند؛
 • مسئولیت پذیری و مهارتهای طراح وب را تقویت می کند.
 • یک برنامه ریزی قوی، نیازهای حقیقی طراحی را شناسایی می کند و درباره عناصر لازم؛ مانند دامنه پروژه، هزینه مراحل مختلف، کیفیت و ریسک های احتمالی به شما ایده می دهد.

 

 1. با کسب اطلاعات و مهارت در تکنولوژی های جدید طراحی وب، خودتان را بروز نگه دارید

لازم است که از آخرین اخبار و گرایشات طراحی وب چشم برندارید، چرا که تکنولوژی هر روز بروز می شود. به این منظور، باید در برنامه خود وقتی را برای یادگیری تازه های طراحی وب و مولفه های آن تعیین کنید.

شما باید فعالیت های قوی ترین رقبای خود را ارزیابی کنید؛ این به نوبه خود روش خوبی برای بروزکردن اطلاعات تان است.

علاوه بر این، باید درباره جدیدترین روندها و گرایش های طراحی وب تحقیق کنید؛ مواردی از قبیل:

 • توسعه الگوهای رابط کاربری (UI)، انیمیشن های مناسب (در مقیاس بزرگ و کوچک، انیمشین بارگذاری، هاوِر، انیمیشن های تعاملی و مواردی از این قبیل)
 • ناوبری (navigation) و منوها
 • میکروتعامل ها (Microinteraction)، طراحی متریال، طراحی واکنشگرا
 • سایه های کشیده، طرح های حاوی رنگ های روشن و زنده، تایپوگرافی ساده
 • دکمه های نامرئی (Ghost button)، مینیمالیسم و مواردی از این قبیل

 

 1. تمرکز روی مهارت های اصلی

۷ روش برتر که هر طراح وب باید از آنها استفاده کند

شما باید در جدیدترین سبک های زبان نشانه گذاری و CSS با کیفیت تخصص پیدا کنید. علاوه بر این، باید اطلاعات کافی درباره روش های اصلی تقویت برنامه نویسی کامپیوتری و تکنیک های رابط کاربری جاوااسکریپت داشته باشید، چرا که این موارد جزو مهم ترین مولفه ها برای موفقیت کل برنامه ریزی شما به شمار می روند.

در کنار این موارد، باید با کسب مهارتهای اساسی جدید، مانند Motion UI، IDE های مرورگر-محور و درک کامل از توانمندی های مرورگرها و مواردی از این دسته، دانش و توانایی های خود را بروز کنید.

 

 1. جمع آوری اطلاعات درباره مشتری

شما به عنوان یک طراح وب باید کاملا درباره کسب و کار مشتری خود تحقیق کنید و تمامی مولفه های مرتبط با مشتری را درک کنید.

علاوه بر این، باید مشخصا از مشتری سوال کنید که چه می خواهد و چه انتظاری از طراحی دارد.

در همین راستا، باید ببینید که مشتری شما روی چه مواردی سرمایه گذاری کرده است. به علاوه، باید درباره فضای کسب و کار مشتری، اهداف، رقبا و سوابق وی به دقت تحقیق کنید.

 

 1. دانش سئو (SEO)

امروزه، بهینه سازی برای موتورهای جستجو به عنصر کلیدی کل فرآیند طراحی وب تبدیل شده است. اگر صفحه شما در نتایج موتورهای جستجو ظاهر شود، در اینصورت می توانید توجه بازدیدکنندگان بیشتری را جلب کنید. بنابراین، قادر خواهید بود که ترافیک بیشتری را به سایت خود جذب کنید.

بسیاری تصور می کنند که کاربران از طریق صفحه اصلی از سایت بازدید می کنند، اما چنین برداشتی درست نیست. بیشتر بازدیدکنندگان، از طریق صفحات مختلف -و نه فقط صفحه اصلی- وارد سایت شما می شوند. بنابراین، باید هر صفحه ای که برایتان اهمیت دارد را به عنوان یک صفحه فرود (landing page) طراحی کنید و با اطلاعات سودمند به آن غنا بخشیده و صفحه مورد نظر را بهینه کنید.

 

 1. یک طراح وب باید شمّ کسب و کار داشته باشد

چه در یک شرکت کار می کنید یا یک طراح مستقل یا فریلنسر هستید، در هر صورت باید شمّ کاری داشته باشید. شما باید آنقدر توان داشته باشید که بتوانید تصمیم گیری کنید و با شم خود ریسک ها را مدیریت کنید.

داشتن چنین شمی، بازاریابی و تبلیغات را به شما یاد می دهد و به شما کمک می کند تا روابط عمومی خود را به عنوان بهترین ابزار افزایش درآمد تقویت کنید. به علاوه، به شما می آموزد که باید راه حل های درآمدزای گرافیکی و طراحی ویژه ای را برای مشتریان تان تهیه و تدارک ببینید و خود را فقط به طرح های گرافیکی محدود نکنید.

 

 1. آلبوم نمونه کار

نمونه کار شما مدرک مستدلی است که توانایی های شما را نشان می دهد. نمونه کار، موثرترین وسیله برای به نمایش گذاشتن مهارت ها و ذائقه شما است و مواردی مانند طرح بندی، مدیریت محتوا، ترکیب بندی (composition)، تایپوگرافی، رنگ ها، تکنیک ها و سبک هایی که معمولا از آنها استفاده می کنید را نشان می دهد.

توجه داشته باشید که مجموعه نمونه کارهای شما باید با آخرین و جدیدترین کارهای شما به روز شود، زیرا این نشان می دهد که طراح دقیق و پرکاری هستید.

برای به نمایش گذاشتن مهارت های خود، می توانید از وبسایت های ارائه نمونه کار مانند Dribbble، Carbonmade، یا Wix.com استفاده کنید. این موارد، چند سایت رایگان هستند که می توانید در آنها یک آلبوم نمونه کار ایجاد کرده و آن را مدیریت کنید.

اگر می خواهید از طرح های نمونه کار ایده بگیرید، می توانید سری به سایت های Studio Schurk و  Gisele Jaquenod بزنید. این دو مورد، نمونه های درخشانی از نمونه کار هستند.

 

نتیجه گیری

طراحی وبسایت شما تاثیر قابل توجهی در تصمیم گیری کاربر برای ماندن یا رفتن از سایت شما دارد. وبسایت شما از طریق طراحی خود با مشتری ارتباط برقرار می کند. بنابراین یک طراحی قوی، کارآمدترین روش جهت بازگشت سرمایه سریع برای کسب و کار شما به حساب می آید. علاوه بر این، طراحی مهم ترین عامل برای بازاریابی کسب و کار و ترویج و تبلیغ محصولات است.

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.

به جمع 12387 کاربر ما بپیوندید.

ایمیل خود را وارد کنید
loading در حال ارسال اطلاعات...