شهاب خسروی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۱۲-۰۷

تکامل تکنولوژی و طراحی وب

با عرضه دستگاه های همراه و تامین کنندگان اینترنت بی سیم، جان تازه ای در فرآیند تکامل تکنولوژی و طراحی وب دمیده شد. امروزه، طراحان وب با استفاده از یک دستگاه همراه مانند آیپد می توانند از هر جایی کار خود را انجام بدهند. این به نوبه خود، کارآمدی نیروی انسانی را افزایش می دهد. متخصصان امر به منظور تعیین تاثیر استفاده از پیشرفت های مهم تکنولوژی در محیط کاری همراه، روند تکاملی آنها را بررسی کرده اند.

کمک تامین کنندگان خدمات اینترنت بی سیم به تکامل طراحی وب

طراحی با استفاده از تکنولوژی همراه به امکان دسترسی به اینترنت همراه بستگی دارد. وبسایت های تامین کنندگان اینترنت بی سیم، به منظور کمک به کاربران برای برنامه ریزی، مکان های تحت پوشش خدمات خود را مشخص می کنند. طراح وب با علم به اینکه در موقعیت مورد نظر خود امکان استفاده از اینترنت را دارد، این امکان را پیدا می کند تا برای انجام کار خود برنامه ریزی کند. از این طریق، کارآمدی و بازده طراح به حداکثر می رسد.

 

طراحی وب واکنشگرا

تکامل تکنولوژی و طراحی وب

طراحی واکنشگرا با استفاده از ترکیبی از تصاویر با مدیا کوئری ها (media queries) و گریدهای درصدی (fluid grids)، فرآیند ویرایش طرح بندی را مدیریت می کند. بخش اعظم این مفهوم، به ناحیه قابل رویت کاربران از صفحه وب (viewport) وابسته است. برای تعیین قابلیت های دستگاه به منظور ایجاد تغییرات لازم، ویژگیهای دستگاه مورد نظر تشخیص داده می شود.

به علاوه، مولفه های تعاملی را نیز می توان با طراحی واکنشگرا مدیریت کرد. از آنجایی که برای طراحی واکنشگرا فقط از یک آدرس استفاده می شود، نیاز به سایت های مجزا برای دستگاه های همراه و رایانه های رومیزی مرتفع می شود.

 

چالش های طراحی واکنشگرا

طراحان وب در طراحی واکنشگرا با مشکلاتی مانند تعیین ترتیب مناسب مولفه ها روبرو می شوند. ویجت های شخص ثالث، آیتم های چندرسانه ای، ساختار آدرس و طراحی اَپ نیز می توانند مساله ساز باشند. به علاوه، طراحی واکنشگرا راهکار خاصی را برای تصاویر ارائه نمی کند. این نیز به نوبه خود می تواند چالش دیگری برای برخی از طراحان باشد.

 

مقایسه طراحی واکنشگرای ابتدا موبایل (Mobile First) با طراحی وب واکنشگرا

طراحی واکنشگرای ابتدا موبایل به چالش هایی که طراحی وب واکنشگرا با خود به همراه دارد رسیدگی می کند. برخی از این چالش ها با مسائل مرتبط با مدیا کوئری ارتباط دارند. این فرآیند، مشتمل بر ارزیابی سایت روی صفحات کوچکتر موبایل و سپس انتقال آن به صفحات بزرگتر به منظور تست سایت است.

گروه Yiibu، Jason Grisby و Brad Frost برخی از بازیگران اصلی این عرصه هستند. هر یک از آنها به رفع و رجوع چالش های مراحل مختلف توسعه طراحی واکنشگرا پرداخته اند. به مبحث مدیا کوئری ابتدا موبایل به دفعات در مقالات و مطالب اینترنتی پرداخته شده است.

 

تکنیک ها

چندین تن از متخصصان طراحی به نگارش مطالبی در رابطه با چالش های استایل شیت طراحی واکنشگرای ابتدا موبایل، نشانه گذاری (markup) و جاوااسکریپت پرداخته اند. به عنوان نمونه، Ethan Marcotte آنچه که در فرآیند بازطراحی سایت Boston Globe در رابطه با گردش کار در طراحی واکنشگرا آموخته بود را به رشته تحریر در آورد. Scott Jehl نیز در مطالب خود بر نقش جاوااسکریپت در فرآیند بازطراحی این سایت تاکید کرد.

بازیگران اصلی دیگر این صحنه، همچون Stephanie Rieger، از یک راهکار طراحی واکنشگرا پرده برداشتند که عملاً با صدها دستگاه سازگار بود. در همین حین، Stephan Hay نیز در عمل به مساله مدیا کوئری پرداخت. با وجود همه تلاش های انجام گرفته، تطبیق رسانه ها در پلتفرم های مختلف موبایلی همچنان به عنوان یک مساله باقی مانده است. در همین راستا، متخصصان طراحی باید به مسائلی در رابطه با ویدیوها، جداول داده، فونت ها و تصاویر رسیدگی کنند. در برخی از راهکارها از ترکیبی از چندین رویکرد در رابطه با تصاویر، جداول داده و ویدیوها استفاده می شود.

 

طراحی واکنشگرای ابتدا موبایل و مولفه های سمت سروِر (Server Side)

به منظور توسعه راهکارهای مرتبط با سَمت کاربر (Client Side)، مولفه های سمت سرور نیز با طراحی واکنشگرای ابتدا موبایل ترکیب می شوند. در این روش، پیاده سازی در سطح دستگاه، مختص دستگاه همراه در سمت سرور رندر می شود و در این حین، یک مجموعه همگانی (universal) از قالب های صفحه وب برای وبسایت مورد استفاده قرار می گیرد. Bryan Rieger، Jason Grigsby و Lyza Gardner به این مساله پرداخته اند. هر یک از آنها مسائل مختلفی در رابطه با تطبیق پذیری تکنیک ها و تاثیر فعلی و آینده آنها در کنار هم را مورد توجه قرار داده اند.

 

گام بعدی

متخصصان طراحی همچنان به دنبال راهکارهایی هستند تا بتوانند طراحی وب موبایل را بیش از پیش کاربرپسند کنند. همینطور که دستگاه های مختلف تغییر کرده و تکامل پیدا می کنند، آینده طراحی وب موبایل نیز تکامل پیدا خواهد کرد. اگرچه رایج ترین تکنیک مورد استفاده تا به امروز شناسایی و تشخیص دستگاه است، اما متخصصان امر از این راهکار راضی نیستند. بدون شک، با ادامه سیر تکاملی تکنولوژی، راهکارهای بیشتر و بهتری ارائه خواهند شد.

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.

به جمع 12387 کاربر ما بپیوندید.

ایمیل خود را وارد کنید
loading در حال ارسال اطلاعات...