شهاب خسروی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۱۱-۳۰

باید و نبایدهای طراحی وبسایت تاثیرگذار

چند قانون ساده وجود دارد که به منظور طراحی یک وبسایت تاثیرگذار و کارآمد، باید از آنها پیروی کنید. باید و نبایدهای زیر به شما کمک خواهند کرد تا از اشتباهات رایج جلوگیری کنید و سایتی را طراحی کنید که مشتریان شما به بازگشت مجدد به آن علاقمند و مشتاق باشند.

باید روی ظاهر تمرکز کنید

هنگامی که کاربر برای اولین بار وبسایت شما را مشاهده می کند، فوراً در او یک احساس به وجود می آید. مخاطبان، حرفه ای گری شما را بر اساس صفحه اصلی سایت تان قضاوت می کنند. سعی کنید تا جایی که امکان دارد به آن نظم ببخشید و کاری کنید که موضوع صفحه و کارتان برای بازدیدکنندگان واضح و روشن باشد. یک صفحه اینترنتی خوب، صفحه ای است که خواندن آن آسان باشد.

 

نباید سایت خود را از متن انباشته کنید

هیچ کس تمایلی به نگاه کردن به سایتی که مملو از نوشته جات است ندارد. قرار نیست که سایت شما یک فایل وُرد باشد. شاید اطلاعات مهمی داشته باشید که می خواهید ارائه کنید، اما یک صفحه طولانی پر از متن، روش درستی برای ارائه اطلاعات نیست. یک طراحی مناسب، محتوای شما را به گونه ای ارائه می کند که برای مخاطب آن جذابیت داشته باشد.

 

سایت شما باید ساختار داشته باشد

وبسایتی که به درستی طراحی شده باشد به کاربران این امکان را می دهد تا به راحتی در بین صفحات و محتوا جابجا شوند. چنین سایتی یک سیستم مشخص برای منو دارد و صفحات آن هماهنگی مناسبی دارند. یک هدر یا منوی جانبی همسان باید در همه صفحات قابل رویت باشد.

چنین طرحی به کاربر می گوید که هنوز در سایت شما حضور دارد و لزومی ندارد که برای هر صفحه، کار با سیستم جدیدی را یاد بگیرد. تا جایی که امکان دارد کار را برای کاربران سایت خود ساده تر کنید.

 

نباید صفحات سایت خود را با تبلیغات پُر کنید

تنها استثنا برای این قانون در شرایطی است که سایت شما فقط به عنوان یک سایت طعمه کلیک (click-bait) طراحی شده باشد. در غیر اینصورت، صفحه ای که پر از تبلیغات است، کاربر را آزار خواهد داد. اگر در صفحات سایت خود از تبلیغات استفاده می کنید، اطمینان پیدا کنید که تبلیغ مورد نظر زیبنده موضوع صفحه بوده و با طرح صفحه درآمیخته باشد. تبلیغات باید با صفحه ای که در آن قرار می گیرند هماهنگی داشته باشند و این حس را منتقل نکنند که انگار به زور در سایت گنجانده شده اند.

 

باید هویت شرکت خود را به نمایش بگذارید

وبسایت، چهره عمومی شرکت و اولین جایی است که مشتری در صورت نیاز به یک محصول یا اطلاعات مرتبط با کسب و کار شما به آن مراجعه می کند. وبسایتی که به درستی طراحی شده باشد، از لوگوی آن گرفته تا طرح بندی رنگی، تصویری از برند را انعکاس می دهد. استفاده از رنگ های برند شرکت در طراحی، پیوند سایت با برند را در ذهن مشتری تثبیت کرده و به ایجاد و افزایش brand awareness یا آگاهی نسبت به برند کمک می کند.

 

نباید در تنوع رنگ ها زیاده روی کنید

باید و نبایدهای طراحی وب تاثیرگذار

این پروژه درس نقاشی نیست و کسی به خاطر تعداد رنگ هایی که استفاده کرده اید به شما نمره نمی دهد. استفاده از تعداد زیادی از رنگ ها شاید در برخی موارد مناسب باشد، اما چنین چیزی نادر است. دو تا سه رنگ را انتخاب کنید و طراحی سایت خود را حول همین تِم انجام بدهید. رنگ های لطیف در طرح های حرفه ای عملکرد مناسبی دارند و طرح های برجسته و قابل توجهی را بوجود می آورند.

 

باید استفاده از سایت به شکل غیرقابل باوری آسان باشد

اگر سایت شما بیش از حد پیچیده باشد و بیش از حد تعامل کاربر را بطلبد، در اینصورت کاربر فوراً از آن خارج شده و به سراغ رقیب شما خواهد رفت. در هنگام طراحی وبسایت، باید سعی کنید که در نتیجه کار شما، استفاده از وبسایت به آسانترین شکل ممکن انجام پذیر باشد. در صورت امکان، تمامی فرم هایی که نیاز به درج اطلاعات از جانب کاربر دارند را به سه گزینه محدود کنید؛ نام، ایمیل و نظر.

 

نباید در استفاده از تصاویر زیاده روی کنید

تصاویر در خود هزازان ناگفته دارند، اما افراط در استفاده از تصاویر باعث می شود که سایت شما آماتور و مانند یک وبسایت اسپم به نظر برسد. در هنگام طراحی وبسایت باید توجه کنید که واقعاً چه مواردی مورد نیاز هستند و باید در معرض دید بازدیدکنندگان قرار بگیرند. از خود بپرسید که چه مواردی را می توانید به سایت اضافه کنید که ارزش محتوای شما را دوچندان می کنند؟

 

نتیجه گیری

توجه به این باید و نبایدهای ساده در طراحی وب، به شما این امکان را می دهد تا از اشتباهات رایج پرهیز کنید و در عوض، روی طراحی وبسایتی تمرکز کنید که علاوه بر ظاهر مناسب، بهترین عملکرد ممکن را نیز از خود نشان می دهد.

 

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.

به جمع 12387 کاربر ما بپیوندید.

ایمیل خود را وارد کنید
loading در حال ارسال اطلاعات...