این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

مهم ترین نکات برای تقویت کاربرد پذیری سایت

در طراحی سایت شاید بتوان گفت که مهم ترین مراحل تقویت کاربرد پذیری سایت، مراحل برنامه ریزی و تست هستند. تنها با برنامه ریزی است که می توانید اطمینان پیدا کنید که همه مولفه های لازم را به شکل واضح و کاربردپذیری در صفحات سایت خود گنجانده اید

امتیازدهی :
امتیاز مطلب 0
1397/01/25
0
13
مهم ترین نکات برای تقویت کاربرد پذیری سایت

مهم ترین نکات برای تقویت کاربرد پذیری سایت

در طراحی سایت شاید بتوان گفت که مهم ترین مراحل تقویت کاربرد پذیری سایت، مراحل برنامه ریزی و تست هستند. تنها با برنامه ریزی است که می توانید اطمینان پیدا کنید که همه مولفه های لازم را به شکل واضح و کاربردپذیری در صفحات سایت خود گنجانده اید. تست کردن مولفه های مختلف به شما اجازه می دهد تا اطمینان پیدا کنید که تمامی عناصر صفحات، روی همه دستگاه ها، مرورگرها و تحت هر شرایطی به درستی به نمایش در می آیند.

امروزه کاربران وبسایت های مدرن، خواسته های مشخص و متمایزی دارند. انتظار آنها روبروشدن با چیزی فراتر از متن های استاتیک، لینک های شکسته و محتوای بی کیفیت است. در هنگام طراحی سایت، مدیریت و بروزرسانی هر وبسایت، کاربردپذیری یا Usability باید به عنوان یک عامل عمده مَد نظر قرار داده شود.

  1. برنامه ریزی، برنامه ریزی و باز هم برنامه ریزی

طرح شمای کلی (wireframe) مورد نظر خود را رسم کنید. طرح شمای کلی سایت، شبیه به طرح اولیه یک ساختمان است. این طرح به شما امکان می دهد تا افکار و ایده های خود را به شکل منسجمی جمع کنید و به این معنی است که توسعه دهندگان و تولیدکنندگان محتوا می توانند پیش از آنکه مشکلات بالقوه آشکار شوند، آنها را شناسایی کنند.

  1. تقلیل محتوا

محتوای مورد نظر خود را بنویسید، اندازه آن را تقریبا به نصف کاهش دهید و پس از آن، فقط تصاویر، فایل های صوتی و ویدیوهایی را به آن اضافه کنید که برای انتقال پیام شما ضروری هستند و برای کاربران واقعا سودمند خواهند بود. پخش خودکار صوت یا ویدیو را به بازدیدکنندگان سایت تحمیل نکنید؛ این واقعا آزاردهنده است و کاربرانی که اینترنت کندی دارند تجربه ناخوشایندی خواهند داشت.

  1. استفاده از عنوان، زیرعنوان و قالب بندی

به یاد داشته باشید که کاربران انتظار دارند که عناصر مشخصی از قالب بندی (formatting) در همه سایت ها وجود داشته و یکسان باشد. به عنوان مثال، متن زیرخط دار عموما به معنی لینک است و به علاوه، کاربران شما انتظار دارند که رنگ متن لینک با بقیه متن ها متفاوت باشد، و همچنین رنگ لینک هایی که بازدید کرده اند نیز با سایر لینک ها تفاوت داشته باشد. اگر متن شما لینک نیست، با زیرخط دار کردن یا قالب بندی مشابه با لینک، موضوع را پیچیده نکنید.

  1. بررسی لینک های شکسته

 

لینک های شکسته (Broken) و لینک های پاک شده یا مُرده (Dead) فقط برای کاربران آزاردهنده نیستند، بلکه می توانند به سئوی سایت شما نیز لطمه وارد کنند. وجود لینک های شکسته متعدد در سایت حاکی از آن است که سایت به حال خود رها شده و نظارتی روی آن وجود ندارد. گوگل کاربردپذیری را به عنوان یکی از ابعاد مهم طراحی وب در نظر می گیرد، بنابراین تمایل دارد که سایت های باکیفیتی را در نتایج جستجوی خود قرار دهد و طبیعتا یک سایت با کیفیت نباید حاوی چندین لینک شکسته باشد.

از Webmaster Tools گوگل برای شناسایی لینک های شکسته استفاده کنید، سپس یا آنها را درست کنید یا اینکه از وبسایت خود حذف کنید. اطمینان پیدا کنید که صفحات خطای شما حاوی محتوای معنادار، کادر جستجو، لینک به بخش هایی که احتمالا کاربر به آنها علاقمند است و سایر اطلاعات سودمند هستند.

  1. ارائه نقشه سایت و امکان جستجو

ناوبری (navigation) عالی، مطمئن و دقیق، نقش مهمی در تجربه کاربری ایفا می کند، اما همیشه کافی نیست. برخی از کاربران یک راست به سراغ جستجو در سایت می روند و احتمالا برخی دیگر با استفاده از نقشه سایت به دنبال کند و کاو عمیق تری در سایت شما هستند. به علاوه، از آنجایی که نقشه سایت حاوی لینک متنی همه صفحات سایت است، برای موتورهای جستجویی که سایت شما را بررسی (crawl) می کنند نیز سودمند است.

 

اغلب کاربران در سمت چپ قسمت بالای صفحه به دنبال کادر جستجو می گردند، و تست های کاربردپذیری نشان می دهند که از نظر اندازه، هرچه این کادر عریض تر باشد بهتر است. عرض بیشتر کارد جستجو کاربران را قادر می سازد تا بتوانند آنچه که تایپ کرده اند را کاملا مشاهده کنند و مطمئن باشند که صفحات و اطلاعات مرتبط و مورد نظر خود را جستجو کرده اند.

  1. ارائه دستورالعمل ها و راهنمایی های واضح و روشن

علاوه بر اینکه باید هر مانعی که احتمالا از انجام عمل مطلوب توسط کاربر جلوگیری می کند را از سر راه بردارید، باید اطمینان پیدا کنید که توضیحات و راهنمایی هایی که ارائه می کنید نیز واضح هستند. چه یک سایت تجارت الکترونیکی دارید، یا اَپ وب خاصی را عرضه می کنید، در هر صورت در مورد روش استفاده از سایت یا اپ خود توضیحات واضح و دقیقی را ارائه کنید. سبد خرید یک مولفه معمول و پیش پا افتاده است، اما تصور نکنید که همه مشتریان بالقوه شما روش استفاده از آن و مخصوصا سیستمی که شما ارائه می کنید را می دانند.

  1. ارائه بازخوردهای روشن و واضح

هنگامی که رو در رو یا از طریق تلفن گفتگو می کنیم، با استفاده از بازخوردها و عکس العمل های کلامی، گفتگو را به جریان می اندازیم و فرآیند آن را تسهیل می کنیم. وبسایت خود را اساسا به عنوان مکالمه ای در نظر بگیرید که بین شما و بازدیدکنندگان آن در جریان است. در نتیجه، باید به مخاطبان خود بازخورد ارائه کنید.

هنگامی که پیام مخاطب با موفقیت ارسال می شود، این را به اطلاع او برسانید؛ اگر روی لینکی که به صفحه ای که دیگر وجود ندارد پیوند داشته، کلیک کرد شرایطی را برای کمک به او مهیا کنید. از این طریق نه تنها تجربه کاربری را بهبود خواهید بخشید، بلکه از این فرصت برای افزایش نرخ تبدیل (conversion rate) و هدایت ترافیک به بخش های مختلف سایت خود نیز بهره ببرید.

  1. عدم استفاده از کپچای پیچیده

کپچاها (CAPTCHA) به طرز فزاینده ای پیچیده شده اند و برای بسیاری از کاربران آزاردهنده به نظر می رسند. شاید تماشای یک ویدیوی کوتاه یا انتخاب همه بخش هایی که حاوی علائم راهنمایی و رانندگی هستند در ابتدا عجیب و جالب به نظر برسد، اما خیلی زود آزاردهنده خواهد شد. از این هم آزاردهنده تر، کپچاهای پیچیده ای هستند عملا خواندن آنها غیرممکن است. اگر برای جلوگیری از نفوذ و فعالیت اسپم و روبات ها باید از کپچا استفاده کنید، ابتدا آن را تست کنید تا مطمئن شوید که خواندن آن امکانپذیر و استفاده از آن آسان است.

  1. ناوبری ساده و یکپارچه

ناوبری (navigation) یکی از عناصر مهم داخلی سایت شما است و بدون ناوبری ساختاریافته و منظم، بازدیدکنندگان شما سر از صفحاتی در خواهند آورد که لزوما نیازی به آنها ندارند. اغلب کاربران اگر نتوانند به آسانی نوار ناوبری یا منوی سایت را پیدا کنند، از سایت خارج می شوند. از استفاده از ناوبری مبتنی بر تصاویر و جاوااسکریپت (Javascript) خودداری کنید، اطمینان پیدا کنید که گزینه های ناوبری در مقایسه با بقیه عناصر طراحی یا محتوای اطراف آن برجسته تر به نظر می رسند و به دقت به محل قرارگیری منوی ناوبری خود توجه کنید؛ به نحوی که کاربران به آسانی بتوانند آن را پیدا و به راحتی از آن استفاده کنند.

  1. امتحان کنید، امتحان کنید و باز هم امتحان کنید

امتحان و تست کردن هم به اندازه برنامه ریزی برای تقویت کاربردپذیری سایت اهمیت دارد. البته این فقط به معنی بازکردن و بررسی صفحه اصلی سایت در اینترنت اکسپلورر رایانه خانگی شما نیست.

وبسایت خود را در دستگاه های متنوع و با استفاده از مرورگرهای متفاوت تست کنید، و علاوه بر صفحه خانگی، سایر صفحات و اپ ها را نیز امتحان کنید. هدف از مرحله تست این است که اشتباهی اتفاق بیفتد و مشکلات را پیدا کنید. فقط در هنگامی که دیگر چنین چیزی روی نمی دهد است که کار سایت شما به پایان رسیده و می توانید به خودتان خسته نباشید بگویید.

نظرات

captcha Refresh