این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد طراحی سایت - بازاریابی اینترنتی - آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

چگونه در سال 2018 سایت خود را برای گوگل بهینه کنیم؟

تکنیک های سئو هم همانند طراحی وب و رسانه های اجتماعی رویه های مخصوص به خودش را دارد. عوامل متعددی بر سیر تکاملی الگوریتم های گوگل تأثیر می‌گذارند و در ادامه می‌خواهیم بخش اعظمی از آن چیزهایی است که باید درباره بهینه سازی و سئو سایت بدانید را مرور کنیم. با آنالیز نتایج جستجو به خوبی متوجه می‌شویم که رفتار کاربران اینترنت روز به روز در حال تغییر هست و راهکار‌هایی که چند سال پیش برای بهینه سازی سایت استفاده می‌شدند، امروز دیگر جوابگو نیستند.

1397/05/22
0
470
چگونه در سال 2018 سایت خود را برای گوگل بهینه کنیم؟

 

1- نمایش هرچه بیشتر پاسخ های ویژه (featured snippet) توسط گوگل

یک لحظه صبر کنید؛ پاسخ ویژه اصلاً به چه پاسخ هایی می‌گویند؟ یک پاسخ چکیده و کوتاه که در چند خط توضیحات کافی درباره آن سوال می‌دهد. حالا فکر می‌کنید گوگل برای چه به این سوالات پاسخ می‌دهد و دلیل این کار چیست؟ پاسخ این سوال واضح است، گوگل می‌خواهد که کاربر هر چه سریع تر پاسخ پرسش خود را پیدا کند و در عین حال رضایت بیشتری از موتور جستجو داشته باشد.  
پاسخ های ویژه یکی از جدیدترین تکنیک های سئو است که به کمک آن بسیاری از کاربران بدون اینکه هیچ لینکی را باز کنند، اطلاعات مد نظر شان را پیدا می‌کنند. پس با این وضعیت چه کاری از عهده طراحان سایت بر می‌آید؟

how-to-optimize-your-site-for-google

 

راهکار

پاسخ های ویژه یا Featured Snippet مستقیما از محتوای سایتی برداشته می‌شودند که از لحاظ گوگل، بهترین پاسخ را به آن سوال داده اند. فکر کنید چه سوالاتی ممکن هست به ذهن مخاطب برسد، آن ها را در سایت خودتان مطرح کنید و سعی کنید پاسخ مناسبی برای آن ها پیدا کنید. محتوای سایتی که بهترین پاسخ ها را داده باشد، شانس بیشتری برای نمایش در این بخش دارد.

کاربران عبارت های شخصی سازی شده و دقیق تری را جستجو می‌کنند. همان طور که مهارت کاربران در استفاده از موتور های جستجو هر روز بیشتر می‌شود، گوگل هم در یافتن پاسخ سوالات، ظرافت بیشتری به خرج می‌دهد و پاسخ های دقیق تری برای آن ها پیدا می‌کند.

2- کاربران از جستارهای طولانی تر و دقیق تری استفاده می‌کنند

همینطور که کاربران با پیداکردن اطلاعات از طریق گوگل و سایر موتورهای جستجو بیشتر آشنا بشوند و به این کار عادت می‌کنند، در جستجوهای خود هم دقت بیشتری به خرج می دهند. امروزه خیلی از کاربران به جای اینکه مثلاً کلمه «چکمه» را جستجو کنند، به احتمال زیاد از عبارت دقیق تر «چکمه های بارانی ضد آب بچگانه» استفاده می‌کنند. متقابلاً گوگل هم در نمایش نتایجی که با جستجوهای دقیق تر منطبق هستند، روز به روز عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.

راهکار

 برای بهینه سازی بهتر و یا به عبارتی سئو سایت، باید ابعاد جستجوهایی که مشتریان انجام می‌دهند را درک کنید. هرچه بیشتر بتوانید گرایشات آنها را درک کنید، عملکرد بهتری خواهید داشت. سعی کنید از عبارات کلیدی بلند (long tail)  که خواسته های بازار بالقوه را نشان می‌دهند استفاده کنید. این دسته از عبارات کلیدی، حداقل 3 یا 4 کلمه دارند و واقعاً پاسخگوی نیازهای مشتریان شما به دقیق ترین شکل ممکن هستند.

دقت کنید که مثلاً اگر در شهر اصفهان زندگی می‌کنید و کسب و کار شما اداره یک رستوران هست، بهتر است از برخی کلمه های کلیدی مانند «پیتزا» یا «پیتزافروشی» استفاده نکنید، چرا که این کلمات بیش از حد عمومی هستند و بدون شک با جستجوی این کلمات، تقریبا همیشه معروفترین پیتزافروشی ها در صدر نتایج جستجو قرار خواهند گرفت.

اما اگر یک کلمه کلیدی طولانی، مانند «پیتزافروشی در چهارباغ اصفهان» را به عنوان کلمه کلیدی قرار در نظر بگیرید، شانس قرارگرفتن در رتبه های بالاتر نتایج گوگل را افزایش خواهید داد.

نکته: مبحثی که به آن اشاره شد دقیقا یکی از دلایل استفاده از وبلاگ برای یک سایت هست. به عنوان مثال، در این مورد خاص، صاحب پیتزافروشی می‌تواند محتوایی درباره «بهترین پیتزافروشی اصفهان» یا «بهترین پیتزافروشی چهارباغ کجا است؟» منتشر کند و با استفاده از این عبارات کلیدی طولانی تر، به صورت طبیعی احتمال دیده شدن خود را در نتایج گوگل افزایش دهد.

3- نفوذ روز افزون موبایل در میان کاربران اینترنت

با گذشت زمان، درصد بیشتری از جستجوها از طریق ابزارهای همراه مثل گوشی های موبایل و تبلت ها انجام می‌شوند. در سال 2015 برای اولین بار در تاریخ، تعداد کاربران اینترنت موبایل، آمار جستجو به وسیله کامپیوتر های شخصی را پشت سر گذاشت.

در نتیجه، گوگل در نوامبر همان سال اعلام کرد که به زودی فرآیند ایندکس بر مبنای موبایل را در اولویت قرار می‌دهد. به عبارتی گوگل در بهینه سازی و سئو سایت، برای وبسایت موبایلی در مقایسه با نسخه سایت بر روی کامپیوتر های شخصی، اولویت قائل می‌شود. این به آن معنی است که در آینده نزدیک نسخه موبایل، برای سئو سایت بیشترین اهمیت را خواهد داشت.
علاوه بر این، گوگل شدیدا به دنبال عملیاتی کردن صفحات موبایلی شتاب یافته (AMP) است که نسبت به صفحات معمولی در موبایل، سریع تر بارگذاری می‌شوند.AMP محتوایی را تهیه می‌کند که برای موبایل ساده سازی شده و به سرعت در همه ابزارهای همراه بارگذاری می شود. معمولاًچنین صفحاتی، برای جستارهای کلمات کلیدی مرتبط در رتبه های بالاتر نتایج گوگل قرار می گیرند.

راهکار

اول از همه باید یک نسخه موبایل برای سایت در نظر بگیرید. پس از آن با فعال کردن AMP گوگل می‌توانید سرعت بارگذاری صفحات سایت را به طرز قابل توجهی افزایش بدهید.

4- استفاده روزافزون کاربران از جستجو صوتی

جستجوی صوتی در حال همه گیر شدن است زیرا روز به روز عده بیشتری برای یافتن پاسخ سوالات از سیری، کورتانا، الکسا و آمازون هوم استفاده می‌کنند. اگرچه جستجوی صوتی هنوز درصد اندکی از جستجوها را به خود اختصاص می‌دهد، اما انتظار می‌رود که در طول سالهای پیش رو تأثیر آن بر سئو سایت به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند.

از آنجایی که در جستجوی صوتی، مردم به همان روشی که صحبت می‌کنند، به موبایل خود دستور می‌دهند، جستارهای صوتی معمولاً طولانی تر هستند. به علاوه، کاربران هنگامی به جستجوی صوتی روی می‌آورند که به دنبال یک پاسخ سریع و مستقیم هستند، مثلاً پیش بینی وضعیت آب و هوا، نتیجه یک مسابقه فوتبال یا حتی تبدیل واحدها.

 معمولاً کسی در پاسخ جستار صوتی، علاقه ای به مطالعه یک مقاله 1000 کلمه ای و طولانی نداردبه این موضوع نیز توجه داشته باشید که جستجوی صوتی مخاطبان معمولاً به صورت سؤالی است. مثلاً برای خرید «کفش» به جای جستجو درباره «کفش زنانه»، عبارت «کفش زنانه مجلسی از کجا بخرم؟» را جستجو می‌کنند.

how-to-optimize-your-site-for-google

 

راهکار

گوگل برای ارائه ساده ترین پاسخ ها به سؤالات (مانند پیش بینی وضعیت آب و هوا)، اطلاعات مورد نیاز را مستقیماً در صفحه نتایج جستجو (SERP) نشان می‌دهد و امکانی برای دیده شدن سایت در صدر نتایج، باقی نمی‌ماند. برای بازگرداندن این ترافیک به سایت، باید محتوای مرتبط و البته با کیفیت تولید کنید.

علاوه بر این سعی کنید سوالاتی که برای مخاطب بوجود می‌آید را شناسایی کنید و پاسخ مناسبی برای آن ها ارائه کنید. در این صورت مخاطبان برای یافتن پاسخ سوالات شان به سایت شما مراجعه می‌کنند. این بهترین فرصت هست که بتوانید با ارائه خدمات مناسب، آن ها را به مشتریانی دائمی تبدیل کنید.

جستجو صوتی یکی از جدید ترین تکنیک های سئو هست و اگر می‌خواهید در صدر نتایج گوگل مشاهده بشوید، نمی‌توانید از آن غافل باشید.

5- از سایت های زیر مجموعه گوگل غافل نشوید

یوتیوب و گوگل مپ از جمله سایت های زیر مجموعه گوگل اند که در عین حال جزو پربازدید‌ترین سایت ها در محیط وب هستند. بر اساس رتبه بندی وبسایت الکسا، سرویس اشتراک ویدیو گوگل یا همان یوتیوب، سومین سایت پربازدید جهان بعد از گوگل و فیسبوک است.

برای کسب و کار تان در یوتیوب یک کانال اختصاصی راه اندازی کنید و ویدیو های مرتبط درباره محصولات و یا خدماتی که ارائه می‌کنید، بارگذاری کنید. همچنین از نقشه های گوگل هم غافل نباشید. کسب و کار خود را آن جا معرفی کنید تا هر کسی که نام تجاری شما را جستجو کرد، به راحتی در گوگل دیده شوید.

راهکار

هرگز از سایت هایی مانند یوتیوب، گوگل مپ و Google My Business غافل نشوید و کسب و کارتان را در این قبیل سایت های پرطرفدار معرفی کنید. روزانه میلیون ها کاربر اینترنتی به این سایت ها مراجعه می‌کنند، چرا تا امروز سهمی از این بازدید ها برای شما نبوده است؟  

how-to-optimize-your-site-for-google

6- اهمیت روزافزون بازاریابی چند کاناله (Cross-channel marketing)

رعایت تکنیک های سئو برای جذب مشتری کافی نیست و دیگر نمی‌توانید تنها به این روش اکتفا کنید. همینطور که هر روز دانش رقبا و البته کاربران افزایش پیدا میکند، گوگل هم نسبت به ساختار صفحات نتایج جستجو دقیق تر می شود پس باید برای افزایش ترافیک ورودی به سایت و تبدیل آن ها به مشتریان دائمی، تلاش بیشتری داشته باشید.

راهکار

برای موفقیت در بازاریابی اینترنتی و افزایش فروش کسب و کار در سال 2018، لازم هست رویکرد چندکاناله داشته باشید؛ حضور فعال در شبکه های اجتماعی، استفاده از یک وبلاگ موفق، راه اندازی کمپین های تبلیغاتی و همچنین رعایت تکنیک های سئو، تمام روش هایی هستند که باید رعایت کنید.

 احتمال اینکه تنها با دنبال کردن یک روش به موفقیت برسید به مراتب کمتر از زمانی هست که از چندین کانال برای رسیدن به اهداف تان استفاده می‌کنید. هنگامی که از تمام شیوه های ممکن کمک بگیرید، هر یک از آن ها به نحوی مکمل بقیه روش ها عمل می‌کنند و می‌توانید منتظر بهترین بازخورد ها باشید.

به عنوان مثال برای بهینه سازی و سئو سایت، می‌توانید نرخ های بازدید و مشارکت، مانند میزان ماندگاری در سایت (Time on Page)یا نرخ پرش  (Bounce Rate)؛ درصدی از بازدیدکنندگان که وارد صفحه اصلی سایت شما می‌شوند، اما روی هیچ صفحه دیگری کلیک نمی‌کنند) را بهبود دهید. ارتقا این آمار ها باعث می شود که اعتماد بیشتری از موتور های جستجو جلب کنید و شانس حضور وبسایت تان را در صدر نتایج گوگل افزایش بدهید.

how-to-optimize-your-site-for-google

مطالب مشابه

7 نکته ضروری برای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی که باید در نظر داشته باشید

7 نکته ضروری برای طراحی سایت فروشگاه اینترنتی که باید در نظر داشته باشید

نتایج موتور‌های جستجو یکی از مهم‌ترین منابع ترافیک فروشگاه‌های اینترنتی هستند. برای خرید یک محصول بخصوص تعداد اندکی فروشگاه اینترنتی معتبر هست و بسیاری از افراد برای خرید کالا، نام آن را در شبکه‌های اجتماعی جستجو می‌کنند و هر نتیجه‌ای که در صفحه اول دیده بشود را انتخاب می‌کنند.

42
همه چیز درباره تبیین استراتژی بازاریابی اینترنتی

همه چیز درباره تبیین استراتژی بازاریابی اینترنتی

اگر نیاز های بازار را به خوبی شناسایی کرده اید، لازم هست قبل از راه اندازی کسب و کار اینترنتی و ارائه محصول یا خدمات به بازار، یک استراتژی جامع بازاریابی اینترنتی تبیین کنید و بر اساس آن عمل کنید. در این مقاله ما به شما کمک می‌کنیم بهترین استراتژی تجارت الکترونیک را برای کسب و کارتان تهیه کنید.

295

نظرات

captcha Refresh