این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

چگونه در سال 2018 سایت خود را برای گوگل بهینه کنیم؟

دنیای جادویی سئو نیز همانند طراحی وب و رسانه های اجتماعی رویه های مخصوص به خودش را دارد. عوامل متعددی بر سیر تکاملی الگوریتم های گوگل تأثیر می گذارند. آنچه در ادامه می آید، بخش اعظمی از آن چیزهایی است که باید درباره جستجوی اینترنتی در سال 2018 بدانید و مروری بر آخرین روندهای سئو است. اگر یکی از اهداف شما کسب رتبه های بالا در گوگل است، در اینصورت یک کاغذ و قلم بردارید و مطالعه این مطلب را ادامه بدهید:

1397/02/08
0
284
چگونه در سال 2018 سایت خود را برای گوگل بهینه کنیم؟

 

تغییر عادت های کاربران (مثلاً به دلیل استفاده فزاینده از اینترنت در موبایل)، روش مصرف نتایج جستجو (ما به دنبال پاسخ های سریع تر و کوتاهتر هستیم) و حتی جستارهای (query؛ کلمات و عباراتی که کاربر جستجو می کند) کاربران تحت تأثیر برخی تغییرات قرار گرفته است.

گوگل روز به روز پاسخ های ویژه (featured snippet) بیشتری را نمایش می دهد

یک لحظه صبر کنید؛ پاسخ ویژه اصلاً چه هست؟ یک پاسخ ویژه (پاسخ مستقیم) چکیده ای از پاسخ است که برای یک جستار ارائه می شود و اغلب در قالب یک فهرست یا مرحله های شماره دار در بالای صفحه نتایج جستجو به نمایش در می آید. حالا اجازه بدهید که به بررسی پشتوانه منطقی آن بپردازیم.
گوگل می خواهد که کاربر هر چه سریع تر پاسخ جستار خود را پیدا کند. به همین دلیل، به گونه ای روز افزون به نمایش این پاسخ های ویژه در قسمت بالایی نتایج جستجوی خود اقدام می کند.
 
با استفاده از پاسخ های ویژه، بسیاری از کاربران بدون اینکه به کلیک روی هیچ یک از لینک هایی که در نتایج جستجو ارائه شده است نیازی داشته باشند، اطلاعات مورد نظر خود را پیدا می کنند. گوگل این پاسخ های ویژه را مجموعاً در نتایج بیش از 32 درصد از جستارها نشان می دهد (این مقدار در سال 2015، 28 درصد بود و انتظار می رود باز هم شاهد افزایش قابل توجهی در این رقم باشیم.)

how-to-optimize-your-site-for-google

 

تکلیف شما

پاسخ های ویژه مستقیماً از محتوای وبسایتی دریافت می شوند که به نظر گوگل حاوی بهترین پاسخ است. سعی کنید به سؤالاتی که به ذهن مشتریان شما می رسد فکر کنید. سپس متنی را در وبسایت خود بنویسید که مستقیماً به این سؤالات رایج پاسخ می دهد. بهتر است متن خود را در قالب یک فهرست نقطه گلوله ای (bullet point) بنویسید و سؤال را در بالای پاسخ قرار دهید. این کار شانس انتخاب محتوای شما برای نمایش در بخش پاسخ ویژه را افزایش می دهد.

کاربران از جستارهای طولانی تر و دقیق تری استفاده می کنند

همینطور که کاربران با پیداکردن اطلاعات از طریق گوگل و سایر موتورهای جستجو بیشتر آشنایی پیدا کرده و به این کار عادت می کنند، در جستجوهای خود نیز دقت بیشتری به خرج می دهند. امروزه کاربران به جای اینکه مثلاً کلمه «چکمه» را جستجو کنند، به احتمال بیشتر از عبارت دقیق تر «چکمه های بارانی ضد آب بچگانه» استفاده می کنند. متقابلاً گوگل نیز در نمایش نتایجی که با جستجوهای دقیق تر منطبق هستند، روز به روز عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.

تکلیف شما

 به منظور بهینه سازی موفقیت آمیز وبسایت تان، باید ابعاد جستجوهایی که مشتریان تان انجام می دهند را درک کنید. هرچه بیشتر بتوانید گرایش های خاص آنها را درک کنید، عملکرد بهتری خواهید داشت. سعی کنید از عبارات کلیدی بلندی (long tail) که خواسته های بازار بالقوه شما را نشان می دهند استفاده کنید. این دسته از عبارات کلیدی، حداقل 3 یا 4 کلمه دارند و واقعاً پاسخگوی نیازهای مشتریان شما به دقیق ترین شکل ممکن هستند.
دقت کنید که مثلاً اگر در اصفهان یک پیتزا فروشی دارید، بهتر است از برخی کلمه های کلیدی مانند «پیتزا» یا «پیتزافروشی» استفاده نکنید، چرا که این کلمات بیش از حد عمومی هستند و بدون شک با جستجوی این کلمات، تقریبا همیشه معروفترین پیتزافروشی ها در صدر نتایج جستجو قرار خواهند گرفت؛ اما اگر یک کلمه کلیدی طولانی، مانند «پیتزافروشی در چهارباغ اصفهان» را هدف قرار دهید، شانس قرارگرفتن خود در رتبه های بالاتر نتایج گوگل را افزایش خواهید داد.

نکته: این دقیقا یکی از دلایل گنجاندن یک وبلاگ در سایت است. به عنوان مثال، صاحب پیتزافروشی ما می تواند یک مطلب درباره «بهترین پیتزا در اصفهان» یا «بهترین پیتزافروشی چهارباغ کجا است؟» منتشر کند و با استفاده از این عبارات کلیدی بلند به صورت طبیعی احتمال پیداشدن خود از طریق گوگل را افزایش دهد.

موبایل نسبت به گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است

با گذشت هر سال، درصد بیشتر و بیشتری از جستجوها از طریق ابزارهای همراه انجام می شوند. در سال 2015 بود که تعداد جستجو از طریق موبایل، آمار جستجو به وسیله رایانه های رومیزی را پشت سر گذاشت و اعداد و ارقام آن همچنان در حال رشد است. در نتیجه، گوگل در نوامبر همان سال اعلام کرد که به زودی فرآیند ایندکس خود را بر مبنای «اولویت برای موبایل» انجام خواهد داد که بر این اساس در تعیین رتبه شما، برای وبسایت موبایلی تان نسبت به سایت رومیزی اولویت قائل می شود. این به آن معنی است که به زودی سایت موبایلی شما در مبحث سئو بیشترین اهمیت را پیدا خواهد کرد.
علاوه بر این، گوگل با سماجت به دنبال عملیاتی شدن هر چه بیشتر صفحات موبایلی شتاب یافته (AMP) است که نسبت به صفحات معمولی در موبایل سریع تر بارگذاری می شوند. AMP محتوایی را تهیه می کند که برای موبایل ساده سازی شده و فورا در همه ابزارهای همراه بارگذاری می شود. معمولاً صفحاتی که حالت AMP دارند، برای جستارهای کلمات کلیدی مرتبط در رتبه های بالاتر نتایج گوگل قرار می گیرند.

تکلیف شما

اول و مهم تر از همه اینکه شما به یک نسخه موبایلی فوق العاده و بدون نقص از سایت خود نیاز دارید. پس از آن با فعال کردن AMP گوگل می توانید سرعت بارگذاری صفحات سایت خود را افزایش بدهید.

افراد بیشتری از جستجوی صوتی استفاده می کنند

جستجوی صوتی در حال رشد است، زیرا روز به روز عده بیشتری برای پاسخ به سؤالات اضطراری خود از سیری، کورتانا، الکسا و آمازون هوم استفاده می کنند. اگرچه جستجوی صوتی هنوز درصد نسبتاً اندکی از جستجوها را به خود اختصاص می دهد، اما انتظار می رود که در طول سالهای پیش رو تأثیر آن روی سئو به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کند. از آنجایی که در جستجوی صوتی، مردم به همان روشی که با یک انسان حرف می زنند با موبایل خود صحبت می کنند، جستارهای صوتی معمولاً طولانی تر هستند. به علاوه، کاربران هنگامی به جستجوی صوتی روی می آورند که به دنبال یک پاسخ سریع و مستقیم هستند، مثلاً پیش بینی آب و هوای فردا، نتیجه یک مسابقه یا تبدیل واحدها. ما معمولاً در پاسخ به جستار صوتی خود به مطالعه یک مقاله 1000 کلمه ای تمایلی نداریم.
به این موضوع نیز توجه داشته باشید که جستجوی صوتی مخاطبان معمولاً سؤالی است. مثلاً برای خرید یک کفش زنانه بجای جستجوی کفش زنانه میگویند: (کفش زنانه مجلسی از کجا بخرم؟)

how-to-optimize-your-site-for-google

 

تکلیف شما

گوگل برای ارائه پاسخ های ساده به سؤالات ساده (مانند پیش بینی آب و هوای فردا)، اطلاعات مورد نیاز را مستقیماً در صفحه نتایج جستجو (SERP) نشان می دهد و فرصت دریافت کلیک های ارزشمند کاربران را از سایت هایی مانند سایت شما می گیرد. برای انتقال این ترافیک ارزشمند به خارج از صفحه نتایج و به وبسایت خودتان باید چیزی را تولید کنید که از آن با عنوان محتوای پیچیده یاد می شود. محتوای پیچیده محتوایی است که نمی تواند در قالب یک پاسخ ویژه کوچک در بالای صفحه نتایج گوگل پاسخ سؤالی را ارائه کند. هنگامی که محتوای جدیدی را برای سایت خود به نگارش در می آورید، خودتان را از بقیه متمایز کنید و محتوایی را تولید کنید که نشان دهنده تخصص شما است و ارزش ایجاد می کند. به جای پاسخ های سریع، به دنبال عمق و پیچیدگی باشید.
علاوه بر این، می توانید جذب کلیک را با محتوایی که پاسخگوی سؤالات خاص و تخصصی است و گوگل از طریق صفحه نتایج جستجوی خود قادر به پاسخگویی فوری به آنها نیست امتحان کنید. نکته مهم برای حفظ جایگاه شما در آینده این است که هنگامی می توانید به صفحات خود کلیک جذب کنید که توجه خود را روی اطلاعاتی معطوف کنید که کاربران نمی توانند مستقیماً از گوگل دریافت کنند.


گوگل بخش اعظم نمودارهای جستجو را اشغال کرده است

گوگل یک کسب و کار است و همانند هر کسب و کار دیگری تمایل دارد که درآمد کسب کند. گوگل این روزها ترافیک جستجوی بیشتری را به سمت تبلیغات یا وبسایت هایی که تحت مالکیت خودش قرار دارند هدایت می کند. البته که این آن دموکراسی که در آن «همه وبسایتها با هم برابرند» نیست و واقعیت این است که گوگل برای سایت هایی که برایش کلیک و درآمد فراهم می کنند اولویت قائل می شود. بر اساس گفته های راند فیشکین از مُز، 49 درصد از ترافیک جستجوی گوگل به سایت های متعلق به خودش، مانند یوتیوب و Google My Business هدایت می شود.

تکلیف شما

اگر می خواهید که کسب و کار شما در صفحات نتایج جستجو نمایش داده شود، باید آن را در سایت های متعلق به گوگل، مانند یوتیوب و نقشه های گوگل ترویج کنید. یک کانال در یوتیوب بسازید و تا می توانید ویدیوهای مرتبط با حوزه فعالیت خود و نیازهای مخاطبان تان را در آن منتشر کنید. اگر یک کسب و کار محلی دارید، باید در Google My Business پروفایل داشته باشید و اطمینان پیدا کنید که کاربران با استفاده از نقشه های گوگل می توانند شما را پیدا کنند.

how-to-optimize-your-site-for-google


بازاریابی چند کاناله (Cross-channel marketing) نسبت به گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده است

برای جذب مشتریان جدید فقط سئو کافی نیست و دیگر نمی توان تنها روی یک روش امتحان و اثبات شده تکیه کرد. همینطور که درک و دانش رقبا و کاربران افزایش پیدا می کند و گوگل نسبت به ساختار صفحات نتایج جستجوی خود حریص تر و دقیق تر می شود، باید برای جذب ترافیک و تبدیل مشتریان تلاش بیشتری به خرج بدهید.

تکلیف شما

جهت بازاریابی اینترنتی موفقیت آمیز برای کسب و کار خود در سال 2018، باید یک رویکرد چندکاناله داشته باشید؛ از طریق رسانه های اجتماعی، یک وبلاگ فعال، با کمپین های پرداخت در ازای کلیک (PPC) و همچنین استفاده از تکنیک های سنتی سئو برای جذب مشتریان جدید تلاش کنید. احتمال اینکه استفاده از یک روش به تنهایی شما را به موفقیت برساند کمتر است، اما هنگامی که از همه روش های ممکن استفاده می کنید، هر یک دیگری را تکمیل می کند و بیشترین تأثیر را شاهد خواهید بود.
به عنوان مثال، اگر کار خود را با ترویج وبسایت جدیدتان در گوگل یا فیسبوک شروع کنید، می توانید آمار تعامل، مانند میزان ماندگاری در صفحه (Time on Page) یا نرخ دفع کاربر (Bounce Rate؛ درصدی از بازدیدکنندگان که وارد صفحه اصلی سایت شما می شوند، اما روی هیچ صفحه دیگری کلیک نمی کنند) را بهبود دهید. آمار بهتر باعث می شود که از دیدگاه گوگل ارزشمندتر به نظر برسید و در نتیجه، شانس حضور وبسایت شما در رتبه های بالاتر صفحات نتایج جستجو را افزایش می دهد.

how-to-optimize-your-site-for-google

نظرات

captcha Refresh