این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

چگونه نرخ تبدیل سایت خود را محاسبه کرده و آن را افزایش دهیم؟

اولین گامی که هر صاحب کسب و کاری برای حضور خود بر پهنه اینترنت بر می دارد، تصمیم گیری برای طراحی سایت و پیگیری برنامه های مرتبط با آن است. پس از برداشتن این گام اولیه، روش های مختلفی برای سنجش عملکرد و موفقیت حضور آنلاین شما وجود دارد.

امتیازدهی :
امتیاز مطلب 0
1397/01/25
0
14
چگونه نرخ تبدیل سایت خود را محاسبه کرده و آن را افزایش دهیم؟

چگونه نرخ تبدیل سایت خود را محاسبه کرده و آن را افزایش دهیم؟

اولین گامی که هر صاحب کسب و کاری برای حضور خود بر پهنه اینترنت بر می دارد، تصمیم گیری برای طراحی سایت و پیگیری برنامه های مرتبط با آن است. پس از برداشتن این گام اولیه، روش های مختلفی برای سنجش عملکرد و موفقیت حضور آنلاین شما وجود دارد؛ به عنوان نمونه، تعداد بازدید از سایت، متوسط زمان هر بازدید، تعداد دنبال کنندگان در رسانه های اجتماعی و مواردی از این قبیل.

شاید بتوان مناسب ترین معیار برای ارزیابی عملکرد وبسایت را نرخ تبدیل (conversion rate) آن دانست. احتمالا از خود می پرسید: چطور می توانم اینبه اصطلاح «نرخ» را اندازه گیری کنم؟ دقیقا چه چیزی تبدیل می شود؟ چگونه می توانم نرخ تبدیل سایت خود را بفهمم؟ و آیا می توانم نرخ تبدیل سایتم را افزایش بدهم و شاهد رشد بیشتری باشم؟ پاسخ به این سوالات دقیقا همان چیزی است که ما در این مطلب به آن می پردازیم.

نرخ تبدیل چیست؟

پیش از محاسبه نرخ تبدیل، اجازه بدهید این سوال را مطرح کنیم که در هنگامی که مخاطبان تان در سایت شما حضور دارند می خواهید دقیقا چه کاری انجام بدهند؟ آیا می خواهید از فروشگاه آنلاین شما خرید کنند؟ خدمات شما را رزرو کنند؟ موسیقی یا کتاب الکترونیکی شما را دانلود کنند؟ در خبرنامه ایمیلی شما ثبت نام کنند؟ فارغ از نوع کاری که می خواهید انجام شود، ما در اینجا عنوان «عمل اصلی» را به انتظار شما از آنها اطلاق می کنیم.

نرخ تبدیل رقمی است که با تقسیم تعداد عمل های اصلی انجام شده در یک بازه زمانی مشخص بر مجموع تعداد بازدیدکنندگان سایت در طول همان بازه زمانی به دست می آورید.

به عنوان مثال؛ فرض کنیم که شما یک آهنگساز یا خواننده هستید و سایت جذابی را برای خودتان راه اندازی کرده اید. اینکه می توانید موسیقی خود را در دسترس افراد بیشتری قرار دهید واقعا فوق العاده است، اما در عین حال باید هزینه های زندگی خود را نیز بپردازید، بنابراین از این وبسایت برای فروش بلیط های کنسرت خود استفاده می کنید. در طول اردیبهشت ماه، سایت شما 1176 بازدیدکننده داشته و 156 نفر از آنها بلیط کنسرت شما را خریداری کرده اند. با تقسیم 156 بر 1176، نرخ تبدیل شما 0٫132 یا تقریبا 13 درصد خواهد بود.

 

بدست آوردن ارقام آماری وبسایت

تا اینجا متوجه شده اید که برای محاسبه نرخ تبدیل لازم است که پیوسته روی آمار عملکرد وبسایت خود نظارت داشته باشید. اگر تاکنون چنین نکرده اید، همین حالا بهترین زمان برای شروع است و البته، ابزارهای متنوعی نیز در دسترس شما قرار دارد.

Google Analytics محبوب ترین ابزار آمارگیری است و طبیعتا این بی دلیل نیست. Google Analytics اطلاعات جامعی را در دسترس صاحبان وبسایتها و بازاریاب های اینترنتی قرار می دهد که برای کار آنها بی نهایت ارزشمند هستند. در مورد نرخ تبدیل نیز Google Analytics تعداد بازدیدهای سایت را به صورت زنده نشان می دهد، و حتی به شما اجازه می دهد که برای ارزیابی دقیق تر عملکرد خود، نرخ تبدیل هدف تان را نیز درج کنید.

آیا باید از نرخ تبدیل سایت خود راضی باشید؟

پس از آنکه آمارگیری ها انجام شد و نرخ تبدیل سایت خود را محاسبه کردید، با این اطلاعات چه می کنید؟ از کجا مشخص می شود که نرخ تبدیل سایت شما رضایتبخش است، یا اینکه سایت شما عملکردی پایین تر از میزان لازم دارد؟

به منظور پاسخ به این سوال، در چندین تحقیق به بررسی نرخ های تبدیل در حوزه های مختلف کسب و کار پرداخته شده است، اما هنوز هم پاسخ به این سوال پیچیده است. نرخ های تبدیل هدف با توجه به عوامل متعدد و متنوع – مثلا عواملی مانند موقعیت جغرافیایی، مخاطب هدف و عادت های وی، ماهیت عمل اصلی و عوامل متعدد دیگر – فاصله های چشمگیری با هم دارند.

در نهایت، اهداف خود برای نرخ تبدیل وبسایت تان را باید با تکیه بر برنامه جامع کسب و کار و تحقیقات و تجربه خود در حوزه فعالیت کسب و کارتان تعیین کنید. اهدافی که انتخاب می کنید نباید کاملا غیرمنطقی باشند، اما در عین حال باید بلندپروازانه و چالش برانگیز باشند. می توانید اهدافی که تعیین می کنید را به عنوان معیاری برای ارزیابی موفقیت سایت خود، و همچنین انگیزه ای برای تلاش بیشتر در نظر بگیرید.

 

چگونه می توانید نرخ تبدیل سایت خود را افزایش دهید؟

پس از درک مفهوم نرخ تبدیل و روش نظارت بر آن، به مهم ترین بخش می رسیم؛ برای بهبود نرخ تبدیل سایت خود چه کاری می توانید انجام بدهید؟ به عبارت دیگر، چگونه می توانید اطمینان پیدا کنید که بازدیدکنندگان بیشتر و بیشتری آن عمل اصلی که وبسایت شما ترویج می کند را انجام می دهند؟

ما برای بدرقه شما در مسیر پیشرفت، فهرستی از کارهایی که باید انجام بدهید را تهیه کرده ایم که در ادامه ملاحظه می کنید:

 

1-برای تجربه کاربری اولویت قائل شوید

تجربه کاربری (UX) یک عبارت جامع است که به میزان راحتی در استفاده و رضایتی اشاره دارد که بازدیدکننده در تعامل با سایت شما تجربه می کند.

اولویت دهی به تجربه کاربری به این معنی است که باید توجه دقیقی به سوالاتی از این دست داشته باشید: آیا متن سایت شما به راحتی قابل خواندن است؟ آیا می توانید تعداد کلیک هایی که برای انجام برخی از فعالیت ها لازم است را کاهش دهید؟ آیا بازدیدکنندگان شما به راحتی می توانند اطلاعاتی که در سایت شما به دنبال آن هستند را پیدا کنند؟ آیا طراحی شما به کاربران کمک می کند تا نیازهای خود را مرتفع کنند، یا اینکه مزاحم گشت و گذار آنها در سایت شما می شود؟ با فراهم کردن یک تجربه کاربری عاری از اشکال، رابطه خود با بازدیدکنندگان سایت تان را تقویت می کنید و تاثیر مثبتی روی آنها می گذارید.

 

2-انجام عمل اصلی را تسهیل کنید

هدف شما از بهبود نرخ تبدیل سایت تان افزایش تعداد دفعاتی است که بازدیدکنندگان شما انجام عمل اصلی – فروش، دانلود، رزرو و امثال آن –  را انتخاب می کنند. برای تحقق این امر، فقط ارائه گزینه ای برای انتخاب کافی نیست، بلکه باید اطمینان پیدا کنید که همه مراحل انجام عمل اصلی، واضح، ساده و عاری از هرگونه مشکل است. چند نمونه از مواردی که باید از آنها اجتناب کنید عبارتند از:

  • لینک ها و دکمه هایی که متن آنها مبهم است.
  • با ارائه حجم انبوهی از اطلاعات بازدیدکنندگان را گیج می کنید.
  • دسترسی مستقیم به عمل اصلی وجود ندارد. بازدیدکنندگان شما باید بتوانند به راحتی و از تک تک صفحات وبسایت به عمل اصلی دسترسی داشته باشند.
  • محتوای شما متناقض است و انسجام ندارد، در نتیجه به جای راهنمایی کاربر، او را گیج می کند.

 

3-به فراخوان به عمل خود توجه کنید

فراخوان به عمل( Call To Action یا CTA )در میزان نرخ تبدیل شما نقش اساسی بازی می کند، زیرا دقیقا همان عبارتی است که از بازدیدکنندگان سایت شما می خواهد تا عمل اصلی – که کانون تمرکز فعالیتهای سایت شما به شمار می رود – را انجام بدهند. فراخوان به عمل اغلب در قالب دکمه یا لینک هایی قرار می گیرد که با عباراتی مانند «اطلاعات بیشتر»، «دانلود کنید»، «به ما بپیوندید» و امثال آن، بازدیدکنندگان را تشویق می کند تا عمل اصلی مورد نظر را انجام دهند.

فراخوان به عمل های قوی، محرک انجام فعالیت های بیشتری می شوند و به همین دلیل باید در انتخاب فراخوان به عمل خود دقت به خرج دهید.

4-خبرنامه های جذاب تهیه کنید

یک حضور قوی بر پهنه وب تنها از طریق وبسایت شما میسر نمی شود. به این منظور باید از تمامی روش های ممکنی که پتانسیل افزایش نرخ تبدیل شما را دارند، برای تعامل با بازدیدکنندگان سایت خود استفاده کنید. خبرنامه و بازاریابی ایمیلی جزو مهم ترین کانال ها برای این هدف به حساب می آیند.

می توانید این ایمیل ها را به عنوان مکمل وبسایت خود در نظر بگیرید. هدف آنها عملا یکسان است (افزایش کلیک، گسترش دسترسی، رشد)، اما از نظر سبک و حیطه عمل متفاوت هستند که همین فرصت های تازه ای را برای استراتژی محتوایی شما فراهم می کند.

برای اجرا و مدیریت بازاریابی ایمیلی خود می توانید از پلتفورم های مختلف بازاریابی ایمیلی که امروزه به راحتی در دسترس قرار دارند استفاده کنید. اینگونه پلتفورم ها دربردارنده مجموعه ای از ابزارهای کاربردی برای طراحی ایمیل ها، ویرایش فهرست مشترکان و تحلیل عملکرد ایمیل های ارسالی شما هستند.

 

5- بهینه سازی سایت خود برای موبایل را فراموش نکنید

اگر فقط بازدیدکنندگانی که از طریق رایانه های رومیزی یا لپ تاپ به سایت شما مراجعه می کنند را مد نظر قرار داده باشید، همه تلاش هایی که در راستای بهبود نرخ تبدیل خود انجام داده اید ارزش چندانی نخواهند داشت. در حال حاضر، میزان استفاده از اینترنت از طریق ابزارهای همراه، در حال تجاوز از کاربری اینترنت در ابزارهای بزرگتر است. اگر تجربه کاربری مناسبی را در گوشی های هوشمند و تبلت برای مخاطب خود فراهم نکنید، حجم قابل توجهی از بازار هدف را از دست خواهید داد.

از هر طرح و قالبی که استفاده می کنید، اطمینان پیدا کنید که برای مشاهده در ابزارهای همراه کاملا بهینه شده باشد. از این طریق، تجربه کاربری روان و عاری از هر مشکلی را برای همه مخاطبان خود ارائه می دهید که باعث افزایش کاربران راضی و در نتیجه، صعود نرخ تبدیل می شود.

 

با بازدیدکنندگان وبسایت خود تعامل برقرار کنید

خودتان را جای بازدیدکنندگان سایت خود بگذارید. آیا برای اعتماد نسبت به سایت و برندتان برای آنها دلایل کافی فراهم کرده اید؟ چنانچه مخاطبان شما سوال یا دغدغه ای داشته باشند، آیا آنقدر از دید آنها پذیرا به نظر می رسید که به شما رجوع کنند؟ هنگامی که خطوط ارتباطی خود با مخاطبان تان را باز می کنید، آنها را به ارتباط با خود دعوت می کنید و فعالانه به تعامل با آنها می پردازید، به آنها اثبات می کنید که وبسایت شما یک جنبه و بُعد انسانی دارد.

تعامل با بازدیدکنندگان و تشویق آنها به تعامل متقابل، باید به عنوان یکی از برنامه های اصلی هر صاحب وبسایتی مورد توجه قرار بگیرد. تعامل، پیوند نزدیکتری را بین شما و بازدیدکنندگان سایت ایجاد می کند، که به نوبه خود احتمال انجام عمل اصلی که تعیین کننده نرخ تبدیل شما است را افزایش می دهد.

 

بازدیدکنندگان را به حامیان خود تبدیل کنید

داشتن رویکرد و نگرش مثبت و دوستانه، هم برای انسانها و هم برای همه کسب و کارها ضروری است. اگر از حداکثر توان خود برای تامین رضایت مشتریان فعلی، مشترکان خبرنامه یا دنبال کنندگان تان – حتی پس از آنکه به مشتری شما تبدل شدند –  استفاده کنید، احتمال اینکه آنها نیز نزد دیگران از شما تعریف کنند و به سفیر شما و هدف شما مبدل شوند افزایش می یابد.

توصیه های صادقانه از جانب انسانهای واقعی که با وبسایت شما تعامل داشته اند به شدت در بازاریابی نقش موثری دارد. به عبارت دیگر، سرمایه گذاری در افزایش کیفیت رابطه با مشتریان فعلی، سرمایه گذاری برای افزایش نرخ تبدیل شما در آینده است.

پس از آنکه با تلاش پیگیر بازدیدکنندگان سایت را به حامیان برند خود تبدیل کردید، می توانید حمایت آنها را در قالب توصیه یا نقد و بررسی خدمات یا محصولات تان مستقیما در وبسایت خود قرار بدهید.

 

نظرات

captcha Refresh