این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

5 مرحله برای طراحی یک وبلاگ زیبا و تاثیرگذار

طراحی وبلاگ و طراحی سایت زیبا و تاثیر گذار برای همه کسب و کارها حتی کسب و کارهای کوچک پتانسیل بالایی دارد. از جمله کارکردهای وبلاگ می توان به این موارد اشاره کرد: کمک به تعامل با مشتری، جذب مشتریان بالقوه، انتشار افکار و دانسته ها، و جلب توجه موتورهای جستجو.

امتیازدهی :
امتیاز مطلب 0
1397/01/25
0
33
5 مرحله برای طراحی یک وبلاگ زیبا و تاثیرگذار

5 مرحله برای طراحی یک وبلاگ زیبا و تاثیرگذار

طراحی وبلاگ و طراحی سایت زیبا و تاثیر گذار برای همه کسب و کارها حتی کسب و کارهای کوچک پتانسیل بالایی دارد. از جمله کارکردهای وبلاگ می توان به این موارد اشاره کرد: کمک به تعامل با مشتری، جذب مشتریان بالقوه، انتشار افکار و دانسته ها، و جلب توجه موتورهای جستجو.

به منظور کاهش هزینه ها، می توان از طرح های ساده ای برای کسب و کارهای کوچک استفاده کرد. به لطف وجود حجم نامحدودی از قالب های متنوع و حضور فریلنسرهای اینترنتی متعدد، امروزه راه اندازی و مدیریت وبلاگ بسیار آسان شده است.

برای بهره مندی کارآفرینان از تمامی مزایایی که وبلاگ برای بنگاه های اقتصادی ارائه می کند، راه اندازی وبلاگی که جذاب و تاثیرگذار باشد حیاتی است. در همین راستا، سایت شما نیز باید با برند شرکت منطبق باشد و خدمات لازم برای کسب و کارتان را ارائه کند. موارد زیر پنج مرحله ساده و موثر هستند که هر وبلاگ نویس و کارآفرینی باید آنها را دنبال کند تا بتواند به این مهم دست پیدا کند.

 

 1. پلتفورم مورد نظر خود را انتخاب کنید

اگرچه این نکته آنچنان ربطی به طراحی وبلاگ ندارد، اما برای راه اندازی هر سایتی لازم است. انتخاب نرم افزار در اغلب موارد یک عامل تعیین کننده در حوزه برنامه ریزی مورد نیاز برای وبلاگ به شمار می رود. البته پلتفورم های زیادی برای انتخاب وجود ندارند. با این حال، یکی از بهترین گزینه های شما وردپرس است.

وردپرس یک پلتفورم وبلاگ نویسی رایگان است. این پلتفورم برای اجرا روی سرورهای اینترنتی به نصب نرم افزار نیاز دارد. مورد بعدی مورد نیاز، کدنویسی HTML برای شخصی سازی طرح آن است. جنبه مثبت وردپرس این است که انبوهی از افزونه ها، ابزارک ها و جامعه گسترده ای از توسعه دهندگان را برای بهبود کارکردهای وبلاگ در اختیار شما قرار می دهد. وردپرس برای کاربرانی که می توانند سیستم خود را نصب کرده و مدیریت و کنترل کنند و برای طراحی، پشتیبانی و کدنویسی سایت خود بودجه لازم را در اختیار دارند بسیار کارآمد است.

 

 1. برای طراحی وبلاگ، کار خود را از یک قالب شروع کنید

استفاده از یک قالب از پیش آماده راه مناسبی برای شروع کار طراحی است. با انتخاب یک قالب، ضرورت انجام برخی از مراحل مرتفع می شود. به عنوان مثال، از این طریق دیگر نیازی به استفاده و انتخاب پالت رنگ نخواهد بود.

اما اشکال عمده انتخاب یک قالب (به جای طراحی یک قالب جدید) در این است که شاید رقیب شما هم قالبی مشابه با قالب شما را انتخاب کرده باشد، علاوه بر این ممکن است عام و تکراری به نظر برسد. در نتیجه ی بروز چنین حالتی، کاربر گیج خواهد شد و از میزان اثرگذاری سایت شما کاسته می شود.

 

 1. برای وبلاگ خود یک هدر طراحی کنید

در ابتدای کار خود می توانید از هدری (header) استفاده کنید که از یک متن ساده با پشت زمینه ای که رنگ مناسبی دارد تشکیل شده است. اما استفاده از یک طرح گرافیکی مناسب و خاص روش ساده و آسانی است که می تواند سایت شما را منحصر به فرد، به یادماندنی و تعامل برانگیز کند. متخصصان امر توصیه می کنند که از طرح هدر وبلاگ خود در سایر ابزار و آیتم های مرتبط با کسب و کارتان – مثلا وبسایت، کارت ویزیت و بروشورها – نیز استفاده کنید.

مواردی که باید در هدر وبلاگ شما وجود داشته باشند عبارتند از؛ نماد یا لوگوی شرکت، زیرعنوان (subhead) و عنوان وبلاگ. افزودن تصاویر و آیتم های گرافیکی نیز می تواند نقش بسزایی در متمایز شدن سایت شما با دیگران داشته باشد. به عنوان نکته آخر، توجه داشته باشید که آخرین فایل هدر (file header) شما نیز باید هم عرض وبلاگ تان باشد. دقت کنید که قالب ها متفاوت هستند و در نتیجه، تنظیمات لازم برای هر یک از آنها نیز تفاوت هایی خواهد داشت.

 1. تعداد ستون ها را مشخص کنید

شما به یک ستون (column) که دربردارنده متن اصلی است و مطالب و مقالات خود را در آن منتشر خواهید کرد نیاز دارید. توصیه می شود که یک یا دو ستون جانبی (sidebar) را برای ابزارک ها (widget) و لینک های خود اختصاص دهید. اندازه لازم برای ستون های جانبی منحصرا به محتوای آن ستون ها بستگی دارد. توجه به طرح محتوا و همچنین اینکه آیا آن طرح در یک ستون عریض ظاهر بهتری خواهد داشت یا در دو ستون باریک نیز ضروری است. علاوه بر این، به اندازه محتوا نیز توجه کنید و اطمینان پیدا کنید که با ستون مورد نظر تناسب دارد.

 1. در ستون های جانبی وبلاگ خود از محتوای مناسب استفاده کنید

پلتفورم ستون جانبی شما موقعیتی است که می توانید در آن از تکنیک های ترویجی، مانند یک کادر ثبت نام برای خبرنامه یا کادر ترویج محصول خود استفاده کنید. علاوه بر این، ستون جانبی مکان مناسبی برای تبلیغ و ترویج بیشتر حضور آنلاین شما، مثلا فید توییتر یا سایت اصلی است. همچنین می توانید در ستون جانبی خود روش های مختلفی را برای اشتراک در دریافت مطالب وبلاگ در نظر بگیرید

علاوه بر این، ابزارهای دیگری با عنوان ابزارک (ویجت) نیز وجود دارند که از طریق آنها می توانید دامنه گسترده ای از اطلاعات را در معرض دید مخاطب خود قرار دهید. معمولا ارائه دهندگان سرویس های وبلاگ نویسی فهرستی از ابزارک ها را برای نصب آسان در اختیار مشتریان خود قرار می دهند. به یاد داشته باشید که برای انتخاب یک ابزارک مناسب، سبک و سیاق آن آنقدرها اهمیت ندارد. شما به عنوان یک کارآفرین باید اطمینان پیدا کنید که ابزارکی را انتخاب می کنید که به سایت شما مرتبط است.

از جمله مواردی که باید در ستون جانبی وبلاگ خود قرار دهید می توان به فهرست زیر اشاره کرد:

 1. یک آیتم ترویجی به همراه لینک
 2. یک کادر ثبت نام برای خبرنامه
 3. یک لینک برای ثبت نام جهت اطلاع رسانی درباره بروزرسانی وبلاگ یا برای ارتباط بیشتر از طریق ایمیل
 4. یک فرم تماس برای ارسال بازخورد، نظرات یا سوالات مخاطب
 5. آخرین ارسال ها در توییتر
 6. فهرست دسته بندی های وبلاگ
 7. لینک رسانه های اجتماعی، مانند فیسبوک و توییتر
 8. یک لینک به صفحه ای که شخصیت و رویکردهای شما را تعریف کرده و راجع به آنها توضیح می دهد (صفحه «درباره ما»).

 

حسن ختام

مواردی که ذکر شد تعدادی از روش های استاندارد و اصلی است که هر وبلاگ نویس یا هر فردی که دستی بر آتش وبلاگ نویسی دارد باید رعایت کند تا جذابیت و موفقیت وبلاگش تضمین شود. در طراحی هر وبسایت – چه با اهداف شخصی و چه با اهداف مرتبط با کسب و کار راه اندازی شده باشد – صبر و شکیبایی حرف اول را می زند. با طراحی یک وبلاگ زیبا، منظم و منحصر به فرد، عواطف مخاطبان آنلاین تان را به سمت خود جلب و آنها را جذب خواهید کرد.

سرانجام، یک نکته اساسی که باید به یاد داشته باشید این است که طرح وبلاگ باید با محتوای وبسایت هماهنگ باشد. در نتیجه، طرح بندی وبلاگ باید با پیامی که می خواهد به خوانندگان یا مشترکان خود انتقال بدهد ارتباط نزدیکی داشته باشد. علاوه بر این، باید اطمینان پیدا کنید که وبلاگ شما ابداً با سایر وبلاگ ها و به خصوص وبلاگ رقبا هیچ شباهتی ندارد، در غیراینصورت متحمل عواقب جدی و مخربی خواهید شد. دست به کار شوید و وبلاگ خود را راه بیندازید و آن را به کمال نزدیکتر کنید.

نظرات

captcha Refresh