شهاب خسروی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۰۷-۱۰

تهیه استراتژی بازاریابی تجارت الکترونیکی

باور کهنه ای در دنیای کسب و کار وجود دارد که معتقد است «اگر بسازید، مشتری خودش خواهد آمد»؛ اما حداقل در دنیای تجارت الکترونیکی چنین چیزی کاملا درست نیست.

اگرچه اولین گام برای برپایی امپراطوری آنلاین شما طراحی سایت تجارت الکترونیکی است، اما اگر می خواهید در جمع بزرگان جایگاهی پیدا کنید باید به مشتریان بالقوه تان نسبت به کسب و کار خود اطلاع رسانی کنید. بازاریابی برای فروشگاه اینترنتی کار جالبی است و ما در اینجا به چند روش ساده برای تبدیل کسب و کارهای گمنام به «شُهره عام و خاص» اشاره می کنیم.

تهیه استراتژی بازاریابی تجارت الکترونیکی

تهیه استراتژی بازاریابی تجارت الکترونیکی به جذب مخاطب بپردازید

اگر کار خود را به تازگی آغاز کرده اید، باید به انجام اقدامات لازم برای جذب مخاطبی بپردازید که عملا بتوانید وی را هدف بازاریابی خود قرار دهید. در ابتدا باید خود را معرفی کنید و نام تان را بر سر زبانها بیندازید. چند راه ساده (و رایگان!) برای جذب مردم به وبسایت شما وجود دارد:

۱-اطمینان پیدا کنید که دیده می شوید

برای افزایش مخاطب، باید اطمینان پیدا کنید که مردم می توانند وبسایت شما را پیدا کنند. چگونه می توانید خود را در معرض نمایش بگذارید؟ با سئوی قوی. به منظور تقویت سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو، نامی برای دامنه خود انتخاب کنید که در عین حالیکه نشان از برند شما دارد، به آسانی جای خود را در ذهن مخاطب باز می کند.

پس از آن اطمینان پیدا کنید که نشانی های صفحات سایت شما (URL) فاقد هرگونه کاراکتر خاص یا شماره پست یا صفحه (post ID) هستند؛ به عبارت دیگر، آدرسی که در کادر مرورگر ظاهر می شود همیشه باید یک آدرس پاک (clean URL) باشد. پس از آغاز کار نیز باید در هر جایی که ممکن و لازم است، سئوی فروشگاه آنلاین خود را بهینه کنید.

۲- از رسانه های اجتماعی استفاده کنید

به عنوان کسب و کاری که در اینترنت حضور دارد و به دنبال افزایش مشتریان خود است، باید از رسانه های اجتماعی بهره برداری کرده و در آن دسته از شبکه های اجتماعی که مخاطب هدف شما در آن حضور دارد برای خود پروفایل بسازید. محتوایی که می خواهید منتشر کنید را در نظر بگیرید و تقویمی تهیه کنید که دربردارنده موضوعات و برنامه ریزی برای انتشار آنها باشد.

برای افزایش معروفیت کسب و کار خود علاوه بر استفاده از محتوای متنی و انتشار تصاویر پشت صحنه، برگزاری مسابقات جذاب و نوآورانه را نیز مد نظر قرار دهید. به خاطر داشته باشید که چیزی به نام « یک شبه ره صد ساله را رفتن» وجود ندارد، بنابراین با به اشتراک گذاری صفحات اجتماعی خود با دوستان و خانواده شروع کنید. آنها را تشویق کنید که محتوای شما را لایک کنند و برای آن نظر بگذارند تا به تدریج شاهد افزایش میزان تعامل باشید.

لینک تمامی صفحات اجتماعی تان را در سایت خود قرار دهید تا بازدیدکنندگان بتوانند همیشه و در همه جا با شما در ارتباط باشند. آیا می خواهید محصولات خود را در ویترین رسانه های اجتماعی نیز به معرض نمایش بگذارید؟ آیکُن های رسانه های اجتماعی را به صفحات محصولات سایت خود اضافه کنید تا خریداران بتوانند محصولات شما را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

 

۳-یک وبلاگ راه اندازی کنید

اگر به دنبال یک راه بدون هزینه دیگر برای معرفی خود هستید، یک وبلاگ راه اندازی کنید. دست به قلم (یا کیبورد!) شوید و درباره رویدادهای مرتبط مطلب بنویسید و خود را به جایگاه یک فرد تاثیرگذار در حوزه فعالیت تان برسانید. از دنبال کنندگانی که در رسانه های اجتماعی جذب کرده اید استفاده کنید و محتوای وبلاگ خود را با آنها به اشتراک بگذارید.

اگر بهینه سازی درستی انجام بدهید، وجود وبلاگ در سایت در جذب ترافیک طبیعی به شما کمک خواهد کرد. اگر می خواهید دامنه دسترسی به خود را گسترده تر کنید، از وبلاگ نویس های دیگر دعوت کنید تا به صورت مهمان در وبلاگ شما مطلب بنویسند و خودتان نیز متقابلا همین کار را برای آنها انجام بدهید.

 

تهیه استراتژی بازاریابی تجارت الکترونیکیکاری کنید که مشتری برای خرید هیجان داشته باشد

آیا تا به حال شنیده اید که کسی بگوید «بیا به اون فروشگاه اینترنتیه که هیچ وقت تخفیف و فروش ویژه نداره یه سر بزنیم»؟ اگر می خواهید توجه مشتریان بالقوه را به خود جلب کرده و کاری کنید که مشتریان قبلی هم برای خرید مجدد به شما مراجعه کنند، در اینصورت باید هیجان ایجاد کنید. به این منظور، می توانید از انواع مختلف کوپن های تخفیف استفاده کنید تا مشتری به خرید اشتیاق پیدا کند. به عنوان مثال، می توانید از ترویج «یکی بخر، دو تاببر» استفاده کنید، یا کوپن های تخفیف را بصورت درصدی یا با مبلغ ثابت ارائه کنید.

علاوه بر این، می توانید کوپن ارسال رایگان یا کوپنی که با خرید به یک میزان مشخص فعال می شود ارائه کنید و اگر فقط می خواهید توجه مخاطب را به یک محصول جدید یا نسخه خاصی از یک محصول جلب کنید، می توانید از یک نوار ترجیحا قرمز رنگ در گوشه تصویر آن استفاده کنید تا بیشتر به چشم بیاید.

به خاطر داشته باشید که احتمال بازگشت یک مشتری راضی و شاد بیشتر است، بنابراین برای ارائه تخفیف و فروش ویژه به دنبال بهانه باشید. برای همه اعیاد در طول سال برنامه ریزی کنید و البته یک فروش ویژه بزرگ به مناسبت جشن آغاز به کار خود را نیز فراموش نکنید.

به علاوه، می توانید برای مدتی کل محصولات یا یک مجموعه خاص را با یک قیمت ثابت و یکسان عرضه کنید. اطلاع رسانی نسبت به سخاوتمندی خود را از یاد نبرید؛ جدیدترین فروش ویژه را در رسانه های اجتماعی و خبرنامه های خود تبلیغ کنید.

 

تهیه استراتژی بازاریابی تجارت الکترونیکی در اینترنت تبلیغ کنید

اگر برای دسترسی به دامنه گسترده تری از مخاطبان خود آمادگی دارید، استفاده از انواع مختلف تبلیغات پولی اینترنتی را مد نظر قرار دهید. بسته به نوع مخاطب خود می توانید در رسانه های اجتماعی، مانند فیسبوک یا موتورهای جستجو، مانند گوگل یا بینگ به تبلیغ بپردازید.

اگر به دنبال هدف گرفتن کاربران بر اساس آنچه که در اینترنت جستجو می کنند هستید، در اینصورت تبلیغ پرداخت به ازای کلیک یا PPC چیزی است که باید به آن توجه کنید. یک برنامه مانند Google Adwords به شما اجازه می دهد تا کلمات کلیدی که به نحوی نمایانگر کسب و کار شما هستند را انتخاب کنید و هزینه مورد نظر خود برای آنها را پرداخت کنید (bid). پس از آن، هنگامی که یک کاربر در جستجوی خود از یکی از آن کلمات کلیدی استفاده کند، لینک وبسایت شما به نمایش در می آید. البته بهترین بخش ماجرا این است که شما فقط زمانی هزینه ای پرداخت می کنید که کسی روی لینک سایت شما کلیک کند.

اگر می خواهید تبلیغ خود را در معرض دید یک گروه جمعیتی خاص (بر اساس ویژگیهایی مانند سن، محل سکونت، جنسیت و مواردی از این قبیل) یا افرادی که صفحه فیسبوک شما را لایک کرده اند قرار دهید، استفاده از تبلیغات فیسبوک را مد نظر قرار دهید. پس از آن فقط باید بنشینید و نظاره گر ترافیکی باشید که به سایت شما سرازیر می شود.

 

 تهیه استراتژی بازاریابی تجارت الکترونیکیبازاریابی ایمیلی

پس از آنکه مخاطبان مورد نظر را جذب کردید، آنها منتظر شنیدن خبرهای تازه ای از جانب شما خواهند بود. با استفاده از یک فرم ثبت ایمیل و ایجاد انگیزه های لازم، یک فهرست ایمیلی برای خود درست کنید تا بتوانید یک رابطه مستمر و مطمئن با مشتریان خود برقرار کنید.

پس از آن طرح مناسبی را برای ایمیل های خود انتخاب یا طراحی کنید و آنها را در جریان فروش های ویژه، مسابقات و آخرین اخبار قرار دهید، حتی می توانید آخرین پست های وبلاگ خود را هم برای آنها ارسال کنید.

پس از آن، برای دسترسی به مخاطبان بیشتر می توانید ایمیل های خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. بازاریابی ایمیلی برای ترویج سایت تجارت الکترونیکی شما حیاتی است و راه فوق العاده ای برای برقراری و حفظ رابطه با مشتریان به شمار می رود. برای ارسال ماهانه خبرنامه خود برنامه ریزی کنید و ایده های جالب و تازه ای را به خوانندگان خود ارائه کنید.

 

 تهیه استراتژی بازاریابی تجارت الکترونیکیبهینه سازی کنید

اگر می خواهید از حداکثر پتانسیل خود بهره برداری کنید، برای بهینه سازی همه چیز آماده باشید. با درک وضعیت حوزه فعالیت خود و توجه به برنامه های رقبا شروع کنید. ببینید کدام روش ها موثر است و کدام طرح ها و برنامه ها هیچ مزیتی ندارند و راهی پیدا کنید تا به واسطه آن بتوانید در حوزه فعالیت خود منحصر به فرد باشید.

البته مهم ترین درس ها را از طریق تحلیل و بررسی عملکرد فعالیت های خودتان خواهید آموخت. برای نظارت بر رفتار بازدیدکنندگان سایت خود از Google Analytics استفاده کنید و ببینید که کدام بخش ها را می توانید بهتر کنید.

علاوه بر این، بهتر است به منبع ترافیک خود نیز توجه کنید. اگر دیدید که بیشترین مقدار ترافیک را از رسانه های اجتماعی دریافت می کنید، باید بیشتر فعالیت های خود را روی رسانه های اجتماعی متمرکز کنید. علاوه بر بررسی و تحلیل آمار، برای بهینه سازی کار خود باید مستقیما به منبع اصلی، یعنی مشتریان خود مراجعه کنید. به نظرات آنها توجه کنید و بر مبنای آن نسبت به بهبود بخش های لازم اقدام کنید.

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.

به جمع 12387 کاربر ما بپیوندید.

ایمیل خود را وارد کنید
loading در حال ارسال اطلاعات...