شهاب خسروی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۰۵-۲۳

۸ نکته برای طراحی تجربه کاربری مهیج

نقطه آغاز طراحی سایت در طراحی تجربه کاربری مهیج و خارق العاده، دیدگاه و چشم انداز طراح است. برای شما به عنوان یک طراح، خلق چیزی که کاربران را وسوسه کند تا هر از چندگاهی با شما تعامل داشته باشند یک ضرورت است.

ساده به نظر می رسد، غیر از این است؟ یکی از بهترین روش ها برای کسب رضایت کاربران این است که مثل آنها فکر کنید و ببینید چه چیزهایی را ترجیح می دهند. لازم نیست هر روز چیز تازه ای را از نو بسازید. بهتر است به دنبال تکنیک ها و ابزارهایی باشید که کاربران شما درک بهتری از آنها دارند و استفاده از آنها برایشان آسانتر است.

در عین حال، این به شما کمک می کند تا روی سایر عناصر دیداری یا بصری نیز تمرکز کرده و آنها را تقویت کنید. ما در اینجا به چند مورد که به شما کمک می کنند تا تمرکز خود را روی طراحی یک تجربه کاربری مهیج حفظ کنید اشاره می کنیم.

 

  1. شخصی سازی کنید

8 نکته برای طراحی یک تجربه کاربری مهیج

امروزه چیزی که در دنیای وب اهمیت مضاعفی پیدا کرده، شخصی سازی است. هرگاه که یک کاربر از وبسایتی بازدید می کند، تمام خواسته او این است که در حین خرید، تجربه کاربری بهتری داشته باشد.

رابط کاربری (UI) وبسایت نقش مهمی را در این مقوله بازی می کند. برای درک بهتر این موضوع، به سایت های معروف سری بزنید و سعی کنید از تکنیک های شخصی سازی آنها سر در بیاورید. آمازون بر مبنای خریدهای قبلی یا آیتم هایی که از آنها بازدید کرده اید، فهرستی از پیشنهادات خود را به شما ارائه می کند. در سایت هایی مانند نت فلیکس تماشای برخی فیلم ها به شما پیشنهاد می شود و توییتر نیز با توجه به افرادی که در این سایت رسانه اجتماعی با آنها ارتباط دارید، افرادی که برخی ویژگیهای مشابه دارند را به شما پیشنهاد می کند.

بدون شک، این سفارشی سازی ها آنچنان بزرگ و عمده نیستند، اما به شدت کاربران را تحت تاثیر قرار می دهند و این تصور را در آنها ایجاد می کنند که تجربه کاربری مخصوص آنها طراحی شده است. این به نوبه خود تعامل را به طرز قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. علاوه بر این، کاربران شما احساس رضایت خواهند داشت که در نتیجه، به ایجاد حس وفاداری منتهی خواهد شد.

 

  1. استفاده از انیمیشن های ساده

یک مولفه مهم دیگر برای ایجاد یک تجربه کاربری فوق العاده، انیمشین است. انیمیشن علاوه بر اینکه برای کاربر لذت بخش است، در آسانتر شدن ناوبری (navigation) سایت برای کاربر نیز تاثیر دارد.

باید تا جایی که ممکن است سادگی انیمیشن ها را حفظ کرده و از استفاده از حرکتهای غیرضروری در آنها خودداری کنید. در غیر اینصورت کاربران سایت خود را دچار سرگیجه خواهید کرد. به خاطر داشته باشید که انیمشین ها هدف دارند و باید همان هدف مورد نظر را برآورده کنند. ضمنا اطمینان پیدا کنید که وجود انیمشین در رابط کاربری شما به نحوی قابل توجیه است.

 

  1. از الگوهای طراحی که امتحان خود را پس داده اند استفاده کنید

8 نکته برای طراحی یک تجربه کاربری مهیج

استفاده از الگوهای طراحی، راه حل بسیاری از مسائل است. عبارت الگوی طراحی در واقع به روش تعامل کاربر با رابط از طریق اسکرول کردن صفحه یا کلیک روی دکمه ها به منظور انجام عمل مورد نظر اشاره دارد. هنگامی که به طراحی مشغول هستید، باید این الگوها را در خاطر داشته باشید و طراحی وبسایت خود را بر اساس آنها انجام بدهید. همه کاربران شما با این الگوها آشنایی دارند، در نتیجه استفاده از سایت شما برای آنها دشوار نخواهد بود.

شما می توانید از ترکیبی از چند الگوی طراحی در طراحی خود استفاده کنید. به علاوه، می توانید در صفحات سایت خود از انواع مختلف الگوهای رایج طراحی استفاده کنید. به عنوان مثال، می توانید همه فراخوان به عمل های صفحات را در بخش مشخصی از صفحات قرار دهید، یا اینکه از رنگ و طرح یکسانی برای آنها استفاده کنید.

 

  1. افزودن شخصیت و هویت

طرح های ملال انگیز و خسته کننده، هیچ کس را به هیجان نمی آورند. بنابراین، ضرورت دارد که وبسایت شما در تجربه کاربری که ارائه می دهد، بازتابی از شخصیت برند شما باشد. به این منظور، می توانید علائم و آیکُن های کمکی و داستان برند و توضیحات و راهنمایی های لازم را نیز اضافه کنید.

 

  1. توجه به اندازه صفحه دستگاه مورد استفاده کاربر

8 نکته برای طراحی یک تجربه کاربری مهیج

کاربران شما چه از رایانه رومیزی (دسکتاپ) برای مشاهده سایت شما استفاده کنند و چه یک دستگاه همراه، در هر صورت آن را روی یک صفحه نمایش مشاهده می کنند و از طریق همان صفحه با آن به تعامل می پردازند. کاربر نمی تواند کل صفحه سایت شما را در یک قاب مشاهده کند. بنابراین در هنگام طراحی وبسایت خود این نکته را مد نظر قرار دهید.

بدون شک، همین امر باعث محبوبیت رابط های کارتی (card-style) و اسکرول با افکت پارالاکس (parallax) در بازار شده است. این سبک ها صفحه هایی درست می کنند که در آنها می توانید حجم مناسبی از اطلاعات را در قاب صفحه دستگاه کاربر قرار دهید و کاربران می توانند به حرکت از یک بخش به بخش دیگر ادامه بدهند.

پیاده سازی این طرح ها – بسته به مقدار اطلاعاتی که می توان در یک کادر قرار داد – می تواند فرآیند دشواری داشته باشد. چه بسا لازم باشد اطلاعاتی که برای دسکتاپ در یک کادر قرار می دهید را در طراحی برای دستگاه های همراه به چند بخش تقسیم کنید.گنجاندن تکنیک های سفارشی سازی در برنامه ریزی برای طراحی، قطعا می تواند در نهایت به تولید طرحی بینجامد که تجربه کاربری در دستگاه های مختلف را مورد توجه قرار می دهد.

 

  1. محتوای تعاملی

قراردادن مولفه هایی مانند نظرسنجی، بازی یا ویدیو در صفحه، با هدف افزایش تعامل کاربر در وبسایت انجام می شود. از این طریق، کاربرانی که می خواهند بیشتر با رابط کاربری تعامل داشته باشند، تجربه کاربری بهتری خواهند داشت. اطمینان پیدا کنید که از محتوای ساده ای استفاده می کنید که واکنش و عکس العمل نسبت به آن آسان است و کاربر را خسته نمی کند.

 

  1. از مولفه های مینیمال (ساده و کمینه) استفاده کنید

وجود مولفه ها و اجزای زیاد در وبسایت می تواند کاربر را گیج کند. به عنوان مثال، تصور کنید به هنگامی که کاربر به تازگی وارد سایت شده، ناگهان یک ویدیو به شکل پاپ آپ ظاهر می شود و پس از آن، قبل از آنکه بتواند به خواندن محتوا مشغول شود، یک پاپ آپ دیگر ظاهر می شود که از او می خواهد در خبرنامه ثبت نام کند. همه اینها با هم می توانند برای کاربر آزاردهنده باشند.

بنابراین سعی کنید که سادگی و رعایت اصول مینیمالیسم را در طراحی سایت خود حفظ کنید. تا حد ممکن از فراخوان به عمل های کمتری در صفحه استفاده کنید و از هر نوع به هم ریختگی پرهیز کنید.

 

  1. هر چیزی را در سر جای مناسب خود قرار دهید

با رعایت نظم و ترتیب در جایگذاری عناصر مختلف صفحه می توانید به آسانی یک تجربه کاربری خارق العاده را برای بازدیدکنندگان سایت خود فراهم کنید. در طراحی خود از گرید (شبکه : Grid) استفاده کنید و برای هر مولفه جای خاصی را مشخص کنید. باز هم اطمینان پیدا کنید که طراحی شما واکنشگرا است تا وبسایت تان در همه دستگاه ها به درستی به نمایش در بیاید.

امروزه، مینیمالیسم و ساده گرایی جزو روندهای محبوب به شمار می آیند. به علاوه، تعامل با چنین طرح هایی آسان است و رضایت کاربران را جلب می کند.

 

نتیجه گیری

در یک تجربه کاربری خوب، ناوبری و جابجایی در سایت آسان است و نیازها و خواسته های کاربر نیز برآورده می شود. تعریف یک روش خاص برای کسب رضایت کاربران از نظر تجربه کاربری دشوار است. با این حال، با انجام کارهایی که می دانید کاربرانتان بدون شک به آنها عشق خواهند ورزید، می توانید به حرکت رو به جلوی خود ادامه دهید.

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.

به جمع 12387 کاربر ما بپیوندید.

ایمیل خود را وارد کنید
loading در حال ارسال اطلاعات...