شهاب خسروی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۰۵-۱۶

۷ روش ساده برای افزایش نرخ تبدیل

هنگامی که سخن از راه اندازی یک وبسایت برای کسب و کار به میان می آید، تردیدی وجود ندارد که جذابیت و زیبایی باید جزوی از ارکان اصلی طراحی آن باشد؛ اما این به معنای زیاده روی نیست.

برخی از ما چنان غرق در طراحی سایت می شویم که هدف اصلی سایت خود را از یاد می بریم؛ تبدیل ترافیک به مشتریان راغبی (lead) که فراخوان به عمل مورد نظر ما را انجام می دهند (مثلا ارائه اطلاعات تماس، تماس تلفنی، بازدید از محل فیزیکی کسب و کار و فروش.) ما فراموش می کنیم که هر چقدر هم که سایت ما ظاهر خوب و مقبولی داشته باشد، اگر منجر به تبدیل نشود، کسب و کار ما درآمدی را کسب نخواهد کرد.

امروزه دیگر نمی توان ارزش بهینه سازی تبدیل (CRO) را انکار کرد. اما چگونه می توانید اطمینان پیدا کنید که سایت شما ویژگیهای لازم برای جلب مشتری به انجام عمل مورد نظر شما -مثلا خرید یا تماس تلفنی- را در طراحی خود جای داده است؟ توجه به این ۷ نکته به شما کمک خواهد کرد تا نرخ تبدیل خود را افزایش دهید:

 

 1. روانشناسی رنگ ها

آیا می دانستید که رنگ ها عواطف را تحریک می کنند؟ این برانگیختگی، در مورد احساسات مثبت، منفی یا تردید و دودلی مصداق دارد. در واقع، شکل گیری نظر بازدیدکننده سایت شما ۹۰ ثانیه طول می کشد و عاملی که تقریبا بین ۶۰ تا ۹۰ درصد روی این فرآیند تاثیر می گذارد، رنگ های استفاده شده در طراحی است.

تجربه اینطور نشان داده است:

 • زرد: اگرچه برای مردان ناخوشایند است، اما رنگ مورد علاقه کودکان است. در مورد استفاده از رنگ های زرد روشن باید احتیاط کنید.
 • سبز: این رنگ مروج سلامتی است و برای کمپین های اخلاقی و محصولات بهداشتی و درمانی بی نظیر است. رنگ های سبز روشن تر معمولا نشان دهنده ایده های تازه و نوآوری هستند.
 • نارنجی: این رنگ گرم، روش بی نظیری برای تحریک احساسات پرحرارت، بدون تداعی خطری که اغلب به قرمز نسبت داده می شود است. نارنجی اغلب در محصولات مرتبط با انرژی استفاده می شود (نوشیدنی های انرژی زا، آمادگی جسمانی، ورزش و موارد مشابه) و رنگ مورد علاقه کودکان نیز هست.
 • آبی: از آنجایی که آبی اشتها را کور می کند، رنگ مناسبی برای سایت هایی که با حوزه غذا ارتباط دارند نیست. در عوض، این رنگ، آرامش و هوشمندی را تداعی می کند و اغلب در رابطه با ایده های تازه و محصولات تجملی استفاده می شود.
 • قرمز: این رنگ، ضربان قلب و سرعت تنفس را افزایش می دهد. قرمز نماد احساسات پرحرارت است و گزینه بی نظیری برای برندهای لوازم آرایشی، مُد و خوراکی ها است.
 • ارغوانی: این رنگ با آراستگی و تجمل مترادف است. ارغوانی، تداعی منفی ایجاد نمی کند و برای جذب دختران و بانوان فوق العاده است.
 • صورتی: این رنگ بیشتر برای جلب توجه کاربران مونث استفاده می شود، اما آیا می دانستید که باعث تهییج افرادی که به شیرینی جات علاقمند هستند نیز می شود؟ به غیر از آن، برای هر چیزی که با اطفال ارتباط پیدا می کند یا دخترانه است بی نظیر است.
 • سیاه: این رنگ، رسمیت، برتری و باکلاس بودن را تداعی می کند. سیاه برای افزودن یک فضای حرفه ای به سایت بی نظیر است.
 • سفید: سفید مدرن، خونسرد و آرام است و برای کالاهای پزشکی و درمانی زیاد استفاده می شود.

 

 1. طراحی واکنشگرا

بر اساس تحقیق سال ۲۰۱۵ کام اسکور، با عنوان آینده دیجیتال ایالات متحده در کانون توجه، تقریبا ۳۰ درصد ترافیک محبوب ترین سایتها از گوشی های هوشمند و سایر دستگاه های همراه نشأت می گیرد. به علاوه، این عدد به رشد خود ادامه خواهد داد و همین باعث خواهد شد که وبسایت های کسب و کارهایی که بر موج موبایل سوار نشوند، عملا متروکه شوند.

یک طراحی وبسایت واکنشگرا یا RWD باعث می شود که همه ویژگیها، عملکرد و مبانی وبسایت در هر دستگاهی قابل دسترس بوده و به درستی به نمایش در بیایند. خودتان را جای مشتری بگذارید و از خود بپرسید که کدامیک را ترجیح می دهید: سایتی که به شما اجازه می دهد تا بدون هیچ مشکلی از آن در دستگاه همراه تان استفاده کنید، یا سایتی که برای استفاده از آن باید مرتبا صفحه را کوچک و بزرگ و جابجا کنید؟ واضح است که در اینجا انتخاب اصلا دشوار نیست.

 

 1. طراحی ساده

چند سال قبل، دنیای اینترنت یک دنیای کاملا متفاوت و مملو از گرایشات طراحی شلوغ، مثل استفاده مفرط از فلش و انیمشیشن بود. امروزه طراحان دیگر به دنبال جذب کاربر با استفاده از این ویژگیهای عجیب و غریب نیستند؛ آنها بیشتر روی طراحی ساده اما مشتری ساز تمرکز کرده اند.

به منظور حرکت در مسیر این روند و برای جذب بازدیدکنندگان، روی محصولات و محتوای خود تکیه کنید. به رگبار بستن کاربر با انبوهی از انیمیشن و فلش غیرضروری فقط آزاردهنده نیست، بلکه باعث کندی وبسایت شما نیز می شود که مضرات خاص خودش را به همراه دارد.

 

 1. استفاده نکردن از تصاویر آرشیوی

اگرچه استفاده از تصاویر آرشیوی (stock) دیگر به مانند گذشته رایج نیست، اما این تصاویر هنوز هم جایگاه خود را در مطالب وبلاگ ها حفظ کرده اند. اما هنگامی که نوبت به صفحه «درباره ما»ی کسب و کار کوچک تان (یا هر صفحه مشابه دیگری) می رسد، باید به هر قیمتی از استفاده از آنها خودداری کرد.

هنگامی که بازدیدکننده به وبسایتی مراجعه می کند که در مکانهایی که باید درباره کسب و کار باشد از تصاویر مصنوعی آرشیوی استفاده کرده است، انگیزه و علاقه خود را از دست می دهد. برای پرهیز از بروز این مساله، از یک عکاس با تجربه کمک بگیرید تا بتوانید تصاویر مطلوب خود را ثبت کنید.

 

 1. ناوبری ساده

در مبحث ناوبری (Navigation)، بازدیدکننده سایت باید فورا بتواند هدف مورد نظر خود را پیدا کند. در غیر اینصورت، اغلب بازدیدکنندگان نا امید می شوند و چه بسا یک مشتری بالقوه را برای همیشه از دست بدهید.

استفاده از ناوبری سایت باید بسیار آسان باشد تا بازدیدکننده گیج نشود. به عبارت دیگر، اطمینان پیدا کنید که از همان لحظه ای که کاربر وارد سایت شما می شود، می تواند به آسانی راه خود را پیدا کند – چه به دنبال یک محصول خاص باشد یا اینکه بخواهد یک فرم را برای شما ارسال کند.

 

 1. ارتباط با خود را برای مشتریان بالقوه تسهیل کنید

هنگامی که از خدمات مشتریان صحبت می کنیم، دیگر فقط قراردادن یک شماره تلفن در سایت کافی نیست. برای مشتریان (فعلی و بالقوه)، ارتباط با شرکت شما از طریق وبسایت آن بسیار راحت تر است. با قراردادن یک فرم ساده در سایت خود، برقراری ارتباط این مشتریان بالقوه را با خود آسانتر کنید.

 

 1. دیگر به قرار دادن فید رسانه های اجتماعی در سایت نیازی نیست

7 روش ساده برای افزایش نرخ تبدیل

در روزگاری نه چندان دور، قراردادن فید (feed) رسانه های اجتماعی در وبسایتها مرسوم بود. اما امروزه که مشتریان بالقوه شما به راحتی می توانند در سایتهایی مانند توییتر و فیسبوک با شما مستقیماً تعامل برقرار کنند، دیگر استفاده از آنها ضرورتی ندارد.

اگر برای استفاده از این فیدها در سایت خود مُصر هستید، در اینصورت از آیکن آنها استفاده کنید، آنها را در جاهایی مثل نوار جانبی یا فوتر سایت قرار دهید که در کانون توجه نباشند و آنها را به پروفایل خود در رسانه های اجتماعی لینک کنید. از این طریق، اگر کسی بخواهد با شما ارتباط برقرار کند، از این گزینه ها نیز می تواند استفاده کند.

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.

به جمع 12387 کاربر ما بپیوندید.

ایمیل خود را وارد کنید
loading در حال ارسال اطلاعات...