شهاب خسروی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۰۳-۱۶

۷ گرایش در طراحی رابط کاربری که اینترنت و اَپ ها را در سال ۲۰۱۷ متحول می کنند

در حالیکه دنیای طراحی سایت و رابط کاربری (UI) اپ ها به سرعت در حال تغییر است، غالباً حرکت همگام با روندها و گرایشات موجود برای طراحان دشوار است. همینطور که به سوی آینده گام بر می داریم، می توانیم رواج یافتن هرچه بیشتر چند گرایش در این زمینه را پیش بینی کنیم که در سال های پیش رو رابط کاربری موبایل و اینترنت را تحت تاثیر خود قرار خواهند داد.

۱- نگاشت شکست؟؟

آگاهی از عناصری که مسبب شکست می شوند نسبت به آگاهی از پارامترهای موفقیت اهمیت بیشتری دارد. در دنیای طراحی و توسعه به این موضوع، نگاشت شکست (Failure Mapping) می گویند.
ترسیم جریان سفر کاربری از عناصر اصلی طراحی تجربه کاربری است و درک کاملی را نسبت به نقاط تماس مشتری و برند و ایرادات چرخه تعامل کاربر فراهم می کند. در حالیکه ترسیم این عناصرِ تجربه کاربری با توجه به کاربران ایده آل سایت انجام می شود، ما در اغلب موارد کاربران غیر ایده آل را فراموش می کنیم. با آغاز فرآیند نگاشت شکست، از ایراداتی که بسیاری از کاربران (ایده آل و غیر ایده آل) با آنها روبرو خواهند شد اطلاع پیدا می کنید.

استفاده نادرست از رابط کاربری حاکی از وجود عادت هایی در کاربران است که از توجه شما به دور مانده است. اما چگونه می توانید از این ایرادات و کاربردهای اشتباه آگاهی پیدا کنید؟ بله، از طریق نگاشت شکست است که با این مسائل آشنا می شوید.

۲- ویدیوهای احاطه کننده (Immersive) و تمام صفحه

ویدیوهای تمام صفحه پویا (dynamic) به این دلیل که پیام برند را با قدرت بیشتری انتقال می دهند و توجه کاربر را نسبت به سایر انواع محتوا سریع تر به خود جلب می کنند ناگهان در بسیاری از وبسایت ها مورد اقبال و استفاده قرار گرفتند. بیایید منطق پشتوانه این گرایش طراحی نوظهور را درک کنیم؛ بینایی قوی ترین ادراک حسی ما است و سریع تر از سایر حس ها روی ما تاثیر می گذارد.
ویدیو و تصاویر بزرگ تمام صفحه علاوه بر درگیرسازی (engage) سریع کاربر، به پیام یک هویت و شخصیت می بخشند و فورا آن را با وضوح هرچه تمام تر انتقال می دهند. علاوه بر این، استفاده از طرح های نوشتاری (typeface) زیبا در ویدیو، یک احساس و فضای حرفه ای را در رابط موبایل و وب نسبت به برند بوجود می آورد.

۳- نمونه سازی سریع (Rapid Prototyping) بسط و توسعه پیدا خواهد کرد

۷ گرایش در طراحی رابط کاربری که اینترنت و اَپ ها را در سال ۲۰۱۷ متحول می کنند

برخی از روندهای طراحی مخفیانه و در سکوت رشد می کنند و بزرگ می شوند. نمونه سازی سریع یکی از آنها است. نمونه سازی سریع حضور موفقی را در دنیای طراحی وب تجربه کرده است و به یکی از ابزارهای ضروری طراحان رابط کاربری (UI) و تجربه کاربری (UX) تبدیل شده است.

ابزارهای نمونه سازی سریع چه کاری انجام می دهند؟ اینگونه ابزارها طراح را قادر می سازند تا به سرعت نمونه های مطمئنی از اپ مورد نظر را بسازد تا بتواند عناصر ظاهری و ابعاد کاربردی آن را مورد ارزیابی قرار دهد. طراح از این طریق می تواند بدون نوشتن یک خط کد، ظاهر و فضای اپ خود را ارزیابی کند.

در حال حاضر، بسیاری از این ابزارها مورد توجه قرار گرفته و استفاده از آنها رایج است؛ از آن میان می توان به UXpin، Webflow، InVision و Marvel اشاره کرد. از آنجایی که ظاهر و فضای اپ های وب روز به روز اهمیت بیشتری در درگیرسازی و تعامل با کاربر پیدا می کنند، ابزارهای نمونه سازی متعددی ایجاد شده و توسعه خواهند یافت. استفاده از این ابزارها بی نهایت آسان است و نمونه مشابهی از محصول نهایی را در اختیار طراح قرار می دهند.

۴- نقاشی

کاری که از عهده تصاویر بر نمی آید را نقاشی ها به شکل موثرتری انجام می دهند. بر خلاف عکس، با استفاده از نقاشی می توانید پیام دیداری را به تناسب با ملزومات اپ تنظیم کنید و انتقال دهید. در حالیکه عکس به واقعیتی که ثبت می کند محدود است، شما می توانید نقاشی را به هر نحوی که می خواهید شخصی سازی کنید.

با استفاده از نقاشی می توانید از رنگ ها و طرح های مورد نظر خود استفاده کنید و شخصیت برند خود را در افکت های تصویری بگنجانید. از همه مهمتر اینکه، در شرایطی که استفاده از تصاویر تمام صفحه به یک روند مهم تبدیل شده است، نقاشی به شما کمک می کند تا حضور آنلاین خود را نسبت به رقبا متمایز کنید.

تاثیر عمده نقاشی در طراحی وب هنگامی بیشتر نمایان می شود که داستان برند خود را از طریق نقاشی روایت می کنید. نقاشی در ترکیب با افکت پارالاکس در هنگام اسکرول (parallax scrolling) و سایر افکت های دیداری می تواند به شکل کارآمدتری داستانهای تاثیرگذاری که با پیام برند منطبق هستند را خلق کند و انتقال بدهد. عکس بی همتا است و ویدیو طراحی را پویاتر می کند، اما نقاشی ظرافت روایتگری داستان را به رابط کاربری اضافه می کند.

 

۵- رنگ های زنده و و گرادیانت (Gradient)

7 گرایش در طراحی رابط کاربری که اینترنت و اَپ ها را در سال 2017 متحول می کنند

ما در سال ۲۰۱۳ شاهد رواج بزرگترین روند در طراحی وب و اپ بودیم. این روند مهم و بزرگ چیزی جز طراحی فلت یا تخت (flat design) نبود. طراحی فلت پس از غلبه بر روندهای طراحی و سلطه عملی بر دنیای طراحی برای چهار سال متوالی، به بلوغی رسید که توانست سایر عناصر طراحی را به تدریج در خود ادغام کند.

استفاده از رنگ های زنده و روشن در طراحی فلت به طراحان اجازه می دهد تا رابط هایی را خلق کنند که از نظر ظاهری کاملا بهینه شده اند. اکنون طراحان از این هم فراتر رفته اند و با استفاده از گرادیانت و سایه، فضای واقعی تری را در برخی عناصر صفحات ایجاد می کنند.
این ترکیب تازه از طراحی فلت، فرصت فوق العاده ای را در اختیار ما قرار می دهد تا از بهترین مزایای هر دو، یعنی سادگی و سرراستی رابط کاربری فلت و ابعاد جالب توجه سکومورفیسم (Skeuomorphism؛ نقطه مقابل طراحی فلت) استفاده کنیم. تاثیر حاصله بسیار موفق بوده و و باعث خلق اپ های وب و وبسایت های ساده و موثر متعددی با استفاده از این عناصر شده است.

در واقع، رابط فلت از نظر ایجاد یک شخصیت برای برند دیگر آنچنان کاربردی نیست؛ بنابراین، طراحان با حفظ سادگی و سهولت این اصل طراحی، باید گامی به جلو می گذاشتند و عناصر واقعی تری را به آن اضافه می کردند. در حالیکه محیط کلی فلت همچنان سادگی و راحتی در استفاده از اپ را حفظ می کند، رنگ های زنده و روشن به طراحی شما انرژی تزریق می کنند و گرادیانت و سایه آن را پویاتر می کند. در نتیجه، طراحی فلت دیگر فقط تخت نیست و بسیار فراتر از این ها است.

۶- پارالاکس

پارالاکس یک افکت در اسکرول است که باعث می شود که در هنگام اسکرول کردن در صفحه، پس زمینه نسبت به پیش زمینه حرکت کندتری داشته باشد. چرا بسیاری از برندها اینطور با علاقه از پارالاکس در وبسایت های خود استفاده می کنند؟ پاسخ این سوال اینجا است؛ آنها دریافته اند که گنجاندن روایت داستان در رابط کاربری یک کار هوشمندانه و موثر است.

انبوهی از وبسایت ها داستان برند خود را از طریق افکت های پارالاکس با موفقیت روایت می کنند. پارالاکس فقط یک مد زودگذر در طراحی نیست، بلکه توانایی ایجاد سریع یک تجربه کاربری جذاب و تعامل برانگیز را دارد. اگر بتوانید بدون زیاده روی در استفاده از عناصر دیداری و شلوغی رابط کاربری، طرح های پارالاکس را ایجاد کنید و اگر بتوانید سرعت بالا در بارگذاری صفحه را نیز حفظ کنید، پارالاکس می تواند به شما کمک کند تا داستان خود را به شکل موثرتری روایت کنید.

۷- انیمیشن

۷ گرایش در طراحی رابط کاربری که اینترنت و اَپ ها را در سال ۲۰۱۷ متحول می کنند

امروزه شاهد میکروتعامل هایی (microinteraction) هستیم که به عنوان عناصر طراحی مهم و ضروری در اپ های موبایل و وب در حال تثبیت جایگاه خود هستند. در حالیکه این عناصر تعاملی کوچک برای ارائه بازخورد همچنان اهمیت خود را حفظ کرده اند، استفاده از انیمیشن به عنوان یک عنصر تعاملی روز به روز افزایش خواهد یافت.

انیمیشن از طریق ارائه بازخوردهایی که با اَعمال کاربر منطبق هستند، تعامل کاربر را آسانتر، جالبتر و سرگرم کننده می کند. انیمیشن به آسانی می تواند پیوند برند با کاربران را تقویت کند.

نتیجه گیری

علاوه بر روندهایی که در بالا به آنها اشاره شد، ما در سالهای پیش رو شاهد تقویت حضور برخی دیگر از روندهای طراحی، مانند طرح بندی کارتی (card) و شبکه ای (grid) و اسکرول افقی و همچنین میکروتعامل های بیشتری خواهیم بود.

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.

به جمع 12387 کاربر ما بپیوندید.

ایمیل خود را وارد کنید
loading در حال ارسال اطلاعات...