این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

5 نکته درباره طراحی وب برای ایجاد یک تجربه کاربری منحصر به فرد

امروزه طراحی سایت و سرعت تغییر و تحولات دنیای تکنولوژی واقعا حیرت انگیز است و در عین حال، تکنولوژی چنان به زندگی در عصر جدید پیوند خورده است که دنیای بدون آن واقعا غیرقابل تصور است. تنها راه حلی که باقی می ماند این است که فارغ از سرعت پیشرفت تکنولوژی، ما نیز همگام با آن قدم برداریم.

امتیازدهی :
امتیاز مطلب 0
1397/01/25
0
18
5 نکته درباره طراحی وب برای ایجاد یک تجربه کاربری منحصر به فرد

5 نکته درباره طراحی وب برای ایجاد یک تجربه کاربری منحصر به فرد

امروزه طراحی سایت و سرعت تغییر و تحولات دنیای تکنولوژی واقعا حیرت انگیز است و در عین حال، تکنولوژی چنان به زندگی در عصر جدید پیوند خورده است که دنیای بدون آن واقعا غیرقابل تصور است. تنها راه حلی که باقی می ماند این است که فارغ از سرعت پیشرفت تکنولوژی، ما نیز همگام با آن قدم برداریم.

این تقدیری است که برای طراحان وب -به عنوان گروهی که در زمره بهترین های دنیای تکنولوژی قرار می گیرند- به دلیل سروکار داشتن با وبسایت ها و اینترنت رقم خورده است. این تحولات به تدریج وارد دنیای طراحی سایت شده اند و برخی جسارت را به جایی رسانده اند که به خود اجازه می دهند که نابودی طراحی وب را اعلام کنند. اما تکنولوژی به کجا رسیده است؟ پاسخ کوتاه، حداقل برای کاربران این است که بهتر شده است.

از طراحی تا تجربه

اگر بخواهیم صادق باشیم باید بگوییم که نسل طراحان وب منقرض نشده است، نه مثل لامپ تصویر؛ بلکه فقط نقطه تمرکز مهارت های آنها است که در حال تغییر است. دوره جدید، کمتر روی طراحی و بیشتر روی تجربه تمرکز می کند؛ که همین به ظهور چیزی به نام تجربه کاربری یا UX منجر شده است. به همین دلیل، اغلب وبمسترها در حال بازطراحی وبسایتهای خود هستند تا تجربه کاربری هرچه بهتری را ارائه دهند.

به نظر می رسد که این تغییر در بهترین زمان ممکن اتفاق افتاده است، زیرا امروزه کاربران اینترنت به تغییرات بیشتر در وب نیازی ندارند. در عوض، دغدغه آنها بیشتر پیدا کردن همان محتوایی است که به آن احتیاج دارند. برخی از شرکت های تکنولوژی-محور این را درک کرده اند و در همین راستا تغییراتی را به وجود آورده اند.

به عنوان نمونه، اکنون گوگل شماره تماس مکان مورد نظر کاربر را در نتایج جستجو به نمایش در می آورد تا برای تماس، به مراجعه به وبسایت آن نیازی نداشته باشد.

 

نکاتی برای طراحی تجربه کاربری

سرعت این تحول بوسیله تغییرات کاربری در مواردی از محتوای ایستا (استاتیک) در صفحات وب گرفته تا اکوسیستم ها، محصولات و ابزارهای دیجیتال تشدید شده است. کسب و کارها در همین راستا گام بر می دارند و طراحان وب نیز برای حفظ ارزش خود باید دستی به سر و روی مهارت هایشان بکشند. موارد زیر چند نکته هستند که آنها را در همین مسیر هدایت می کنند.

 1. برای کاربر طراحی کنید

اغلب طراحان وب واقعا انسانهای خلاقی هستند و این یک ویژگی ارزشمند است، به هر حال به همین دلیل است که صلاحیت و مهارت طراحی وب را دارند. اما همین ویژگی معایبی نیز دارد. یکی از آن معایب این است که به سمت تعصب می روند و به همه چیز از یک زاویه انعطاف ناپذیر نگاه می کنند.

شما باید بپذیرید که خواسته هایتان به عنوان یک طراح، همیشه با نیازهای مشتری هماهنگ نیست. بنابراین، چیزی که به نظر خودتان بهترین کار شما است، ممکن است با چیزی که به نظر مشتری بهترین است متفاوت باشد، چرا که زاویه دید شما متفاوت است. به عنوان نمونه، شاید به نظر شما پیچیدگی و تنوع ویژگیها اهمیت داشته باشد. اما مهم ترین تعریف از «بهترین» به کاربر تعلق دارد و کاربر، بیشتر از ویژگیهای پیچیده و متنوع، به سهولت کاربری نیاز دارد.

هر طراحی باور دارد که مصالحه بر سر چیزی که به نظر خودش بهترین است آسان نیست. از آنجایی که این خویشتنداری برای کسب رضایت کاربر لازم است، توجه به این نکات شما را در فرآیند طراحی راهنمایی خواهد کرد:

 • به خاطر داشته باشید که شما باید نیازهای کاربر را برآورده کنید، بنابراین در سراسر فرآیند طراحی خودتان را جای او بگذارید.
 • روش استفاده گروه های مختلف کاربری از وبسایت و در نتیجه تجربه کاربری آنها را به دقت پیش بینی و برای آن برنامه ریزی کنید. استفاده از فرآیند سفر کاربر (user journey) می تواند در این راستا به شما کمک کند.
 • مولفه های پیچیده رابط کاربری نهایی را مشخص کنید تا طرح کلی (wireframe) که ترسیم می کنید با ویژگیهای تجربه کاربری مورد نظر هماهنگ باشد.
 • بهترین روش برای بررسی کارکرد هر طرحی، بررسی و ارزیابی آن در دنیای واقعی است. شما در طراحی تجربه کاربری باید تا می توانید در عمل طرح های خود را تست کنید. در صورت امکان تحقیقات میدانی انجام بدهید و از تست های کاربردپذیری (Usability) نیز غافل نشوید.
 • از تست های دو بخشی (A/B) استفاده کنید تا در نهایت فقط بهترین مولفه ها برای تجربه کاربری، شامل تصاویر، رنگ ها و موارد مشابه باقی بمانند.

 

 1. بین تجربه کاربری و رابط کاربری (UX) تمایز قائل شوید

یکی از رایج ترین اشتباهات در طراحی تجربه کاربری، اختلاط مبحث رابط کاربری با تجربه کاربری است. رابط کاربری نشان می دهد که کاربر چگونه می تواند با رابط و محیط کاربری وبسایت تعامل داشته باشد، اما تجربه کاربری به این موضوع اشاره دارد که طراحی وبسایت چه احساسی را در کاربر ایجاد می کند. این اشتباه کاملا قابل درک است و به دو دلیل روی می دهد:

 • شکل های اختصاری این دو عبارت بسیار به یکدیگر شبیه هستند و هر دو پدیده اخیرا توجه زیادی را به خود جلب کرده اند.
 • تعریف UI و UX بسیار به هم نزدیک است. با این وجود، درک این نکته اهمیت دارد که UI بخشی از UX است، در حالیکه عکس این قضیه صادق نیست.

پیش از آنکه ترسیم طرح کلی را شروع کنید، باید محتوا را در صدر اولویت های خود قرار بدهید تا توالی مناسب کار خود را حفظ کرده باشید. توالی صحیح به این ترتیب است:

 • ساختار محتوا
 • طراحی تعامل
 • طراحی بصری

 1. پرهیز از درخواست اطلاعات زیاد از کاربر

این موضوع ریشه در این واقعیت دارد که کاربران به سمت و سوی تن آسایی و تنبلی گرایش پیدا کرده اند. آنها به دنبال سایت هایی هستند که تجربه کار کردن با آنها ایشان را متحمل کمترین زحمت می کند.

یک تحقیق عملا نشان داد که قراردادن کادرهای بیشتر واقعا عده ای از کاربران را از ثبت نام در سایت منصرف می کند. در این مطالعه، تعداد ثبت نام ها در سایتی که 11 کادر داشت با سایتی که حاوی 4 کادر بود مقایسه شد. نتایج نشان داد که تعداد ثبت نام ها در سایت دوم 140 درصد بیشتر از سایت اول بود. علاوه بر این، فرم کوتاهتر، مسبب 120 درصد تبدیل (conversion) بیشتر نیز شد. نتیجه ای که می توان از این تحقیق گرفت این است که بهترین کار، حذف کادرهایی است که ضروری نیستند، چرا که تاثیر مثبتی روی تبدیل نمی گذارند.

 

 1. سادگی را حفظ کنید

طراحی های مینیمال به این دلیل محبوب شده اند که تنها ویژگیهایی را حفظ می کنند که مستقیما به تعامل کاربر با محتوا کمک می کند. این باعث ایجاد یک تجربه کاربری روانتر می شود که کمتر خسته کننده است. در همین راستا در فرآیند کار خود باید اینطور تصور کنید که کاربر به هر چیزی به جز ویژگیهایی که مستقیما برایش نفعی را ایجاد می کنند کمترین علاقه را دارد.

 1. ترفندهای روانشناسی

شما باید طراحی خود را به سمت و سوی ایجاد حس اعتماد و سایر احساسات مثبت در کاربر ببرید. موفقیت طراحی شما به این بستگی دارد که چقدر به مذاق کاربر خوش بیاید و این به شدت به ابعاد روانی انسان وابسته است.

نظرات

captcha Refresh