این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد آرمانیک کاملا محفوظ می باشد

10 فرمان طراحی وب

این آرمان ما است و اگر شما هم دل به کار بسپرید، در ادامه به 10 مورد از اساسی ترین قوانین طراحی سایت اشاره خواهیم کرد و باید از آنها پیروی کنید تا وبسایت زیبایی داشته باشید که به شما کمک می کند تا اهداف کاری یا شخصی خود را محقق کنید.

امتیازدهی :
امتیاز مطلب 0
1397/01/25
0
30
10 فرمان طراحی وب

ما در این عرصه وارد شده ایم که به شما کمک کنیم تا وب‌سایتی را خلق کنید که کسب‌وکار آنلاین شمارا به پیش می‌راند و ایده‌هایتان را با موفقیت به واقعیت مبدل می‌کند

1-باید حرکت کاربران در سایت خود را تسهیل کنید

ناوبری (navigation) سایت شما باید ساده و مؤثر باشد، نه مثل سفری که 100 سال طول می‌کشد! همان مدیر باشهامتی که هستید باشید و یک ساختار منطقی و سرراست را در اختیار کاربران خود قرار دهید. در همین راستا باید به سه مؤلفه مهم توجه کنید:

 • منو: این قطب نمای بازدیدکنندگان سایت شما است. منوی سایت باید در همه صفحات وب‌سایت و همیشه در یک جایگاه وجود داشته باشد؛ اطمینان پیدا کنید که همیشه و در هر زمان قابل‌مشاهده است.

 • نقشه درختی سایت (Site Tree): نقشه درختی سایت به ساختاری که برای سایت خود انتخاب می‌کنید، یا ترتیب صفحات و زیر صفحات اشاره دارد. به‌منظور ساده‌سازی ناوبری، این ساختار باید منطقی باشد. باید زمانی که طول می‌کشد تا یک کاربر چیزی که می‌خواهد را پیدا کند را به حداقل برسانید.

 • سلسله‌مراتب محتوا: علاوه بر حفظ سادگی ناوبری، باید اطمینان پیدا کنید که ساختار سایت شما باهدف اصلی آن تناسب دارد. به‌عنوان نمونه، اگر یک فروشگاه آنلاین دارید، در سلسله‌مراتب محتوا برای محصولات و مجموعه‌های محصولات خود اولویت قائل خواهید شد؛ اگر وبلاگ نویس هستید، به جدیدترین پست‌ها اولویت می‌دهید و بس علی‌هذا.

 2-باید محتوا را در صدر اولویت‌های خود قرار دهید

شما به‌عنوان صاحب یک وب‌سایت موظف هستید که خود را به تولید محتوای باکیفیتی که اصالتاً نمایانگر برند یا سازمان شما است متعهد بدانید. البته طراحی سایت بسیار اهمیت دارد، اما یک سایت زیبا تنها تا حدی می‌تواند در جذب مخاطب به شما کمک کند. چیزی که باعث می‌شود که بازدیدکنندگان در سایت شما چرخی بزنند و صفحات را مرور کنند، مشترک خبرنامه شما شوند، خرید کنند و بازهم به سایت شما مراجعه کنند، محتوا است.

منظور از «محتوا»، متن‌ها، آیتم‌های رسانه‌ای و ویژگی‌هایی است که به سایت خود اضافه می‌کنید. تصاویر، ویدیوها، اصوات، وبلاگ، توضیحات، پست‌های وبلاگ، فهرست‌ها، فرم‌ها و انیمیشن‌ها، همه و همه قطعات محتوایی هستند که ساز و برگ لازم برای تقویت عملکرد سایت شمارا مهیا می‌کنند.

محتوا را سرسری نگیرید، و البته این یک فرمان است!

 

3- باید به سمت موبایل بروید

توجه کنید: بیش از نیمی از حجم تعاملاتی که با برندها انجام می‌شود، از طریق دستگاه‌های همراه صورت می‌پذیرد. همان‌طور که این آمار گوگل نشان می‌دهد، بزرگ‌ترین نام‌های حوزه تکنولوژی به موبایل به‌عنوان آینده خود نگاه می‌کنند.

درنتیجه، داشتن وبسایتی که در موبایل و دستگاه‌های همراه به‌خوبی کار کند و یا به اصطلاح ریسپانسیو باشد، برای حضور آنلاین کارآمد و مؤثر یک ضرورت است.

4- باید به رنگ‌ها توجه کنید

رنگ در طراحی وب یک مؤلفه اساسی به شمار می‌رود. هنگامی‌که یک کاربر به سایت شما مراجعه می‌کند، یکی از اولین چیزهایی که نظر او را به خود جلب می‌کند، رنگ‌ها هستند. پالت رنگی که برای سایت خود انتخاب می‌کنید، به سایت شما حال و هوای خاصی می‌دهد و پیامی را که می‌خواهید به بازدیدکنندگان سایت انتقال بدهید تقویت می‌کند. به همین دلیل، این انتخاب باید آگاهانه و بر اساس تناسب، روانشناسی رنگ‌ها و اصول کاربردپذیری (usability) باشد.

 

 5-باید در استفاده از فونت‌ها احتیاط کنید

در غالب موارد، صاحبان سایت ها از توجه کافی نسبت به فونت‌های سایت خود غفلت می‌کنند، و این واقعاً جای تأسف دارد؛ چراکه فونت‌ها یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌ها برای طراحی وب درست هستند. اگر می‌خواهید اطمینان پیدا کنید که سایت شما تحت تأثیر مسامحه در مبحث فونت قرار ندارد، این سه نکته را به خاطر بسپارید:

 • بیشتر از دو یا سه فونت در سایت خود استفاده نکنید. «هرچه بیشتر، بهتر» در اینجا مصداق ندارد.
 • شما متن را به این منظور در سایت خود قرار می‌دهید که خوانده شود. اطمینان پیدا کنید که طرح و اندازه فونت‌ها و فاصله سطرها به‌گونه‌ای است که خواندن متن بدون هیچ زحمت خاصی انجام‌پذیر باشد.
 • فونت‌ها هویت و لحن دارند. اطمینان پیدا کنید که از فونت‌هایی استفاده می‌کنید که برند شمارا تقویت می‌کنند، نه اینکه با آن تناقض داشته باشند.

 

6- باید زیبا و زیباسازی کنید

شما می‌توانید کارهای زیادی را در راستای بهبود ظاهر وب‌سایت خود انجام بدهید. برخی از ویژگی‌هایی که به این منظور می‌توانید استفاده کنید عبارت‌اند از:

 • اسکرول پارالاکس برای ایجاد یک ظاهر پویا
 • پس‌زمینه‌های ویدیویی زیبا
 • آیکن های مناسب
 • سینما گراف‌های جذاب

 

7- باید کاربر را به انجام یک عمل فرابخوانید

فراخوان به عمل یا CTA چیزی است که باعث می‌شود وب‌سایت شما اهدافی که برایش تعیین کرده‌اید را محقق کند. آیا می‌خواهید بازدیدکنندگان سایت شما به موسیقی شما گوش کنند، یا کتاب الکترونیکی‌تان را دانلود کنند، سوییت های اجاره‌ای شمارا رزرو کنند یا برای یک جلسه مشاوره از شما وقت بگیرند؟ فراخوان به عمل، آن‌ها را به‌سوی انجام این کارها هدایت می‌کند.

وب‌سایت شما فرصت‌های زیادی را برای ارائه فراخوان به عمل‌های قوی فراهم می‌کند. فقط اطمینان کنید که از این فرصت‌ها تا می‌توانید به‌درستی بهره‌برداری می‌کنید.

 

8- نباید سئو را به امان خدا واگذار کنید

کسب و حفظ رتبه‌های بالا در نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو نیازمند یک رویکرد فوق فعال در بهبود و اصلاح تنظیمات سایت و ارائه محتوا است.موفقیت وبسایت وابسته به یک کار خاص نیست و ما باید مجموعه ای از کارها که در راستای کسب و کار اینترنتی خودمان است انجام دهیم.نباید وقتی به تولید محتوا میپردازیم سئو را از یاد ببریم و همواره سایت را بروز کنیم.

بارها من مشاهده کردم وقتی کسی میخواهد فعالیت جدی روی سایت خود را شروع کند از اول همه صفحاتی که یه مدت روی آنها کار کرده و حتی سئو کرده حذف میکند تا صفحات بهتری ایجاد کند که اینکار به سئو سایت ضربه میزند.نه اینکه هیچوقت نتوانید صفحاتی که ایجاد کردید حذف  کنید ولی برای حذف بدون اینکه مشکلی ایجاد شود لازم است لینک صفحه مورد نظر را برداشته و به صفحه جدید ریدایرکت کنید.

 

 9-باید تعامل داشته باشید

مدیریت سایت درهرصورت یک فعالیت اجتماعی به‌حساب می‌آید. اگرچه ممکن است بازدیدکنندگان سایت خود را نبینید، اما این به آن معنی نیست که نباید برای برقراری ارتباط با آن‌ها تلاش کنید. ایجاد رابطه با مخاطبان، برند یا سازمان شمارا بیشتر وارد زندگی آن‌ها می‌کند و منجر به ارتباط بیشتر و فروش بیشتر می‌شود.

برای تعامل با بازدیدکنندگان سایت و ایجاد این رابطه، از این ابزارها و ویژگی‌ها استفاده کنید:

 • خبرنامه
 • دکمه‌های شبکه‌های اجتماعی
 • کادر ارسال نظر و سایر موارد مشابه.

 

 10-باید از آشفتگی بپرهیزید

شاید در هنگام طراحی وب‌سایت خود واقعاً هیجان‌زده باشید، اما نباید اجازه بدهید که این شوق و هیجان روی کار شما تأثیر منفی بگذارد. عبارت «کمتر، غنی‌تر است» عبارتی است که می‌تواند در هنگام طراحی بهترین یار و یاور شما باشد.

زیاده‌روی در ارائه محتوا، پر کردن صفحه با متن‌های شلوغ و تصاویری که روی‌هم قرارگرفته‌اند، و اینکه هیچ جای سفیدی را برای تنفس خالی نگذارید، همه و همه نشانه‌های احتکار اینترنتی هستند؛ وضعیتی که اگر به‌سرعت به آن رسیدگی نشود، می‌تواند زمان بارگذاری صفحه را بالا ببرد، به تجربه کاربری (UX) سایت شما لطمه بزند و واقعاً ظاهر آن را به هم بریزد.

و از آنجایی که ما به کاربرانمان عشق می‌ورزیم، یک فرمان دیگر را هم به‌عنوان فرمان یازدهم به شما تقدیم می‌کنیم 

11- نباید پس از افتتاح سایت دست از کار بکشید

این یک فرمان مضاف است که مایلیم به خاطر بسپارید؛ کار یک صاحب وب‌سایت پس از فشردن دکمه انتشار و افتتاح و عرضه عمومی سایت به پایان نمی‌رسد.

اگر می‌خواهید سایت شما کاربران جدیدی جذب کند و کاربران قبلی هم مجدداً به شما مراجعه کنند، و اگر می‌خواهید رتبه خوبی در نتایج موتورهای جستجو به دست بیاورید، باید سایت خود را مرتباً با محتوای تازه بروز کنید، طراحی سایت خود را جرح‌وتعدیل کنید و گوش‌به‌زنگ رویکردهای جدید طراحی وب و اخبار تکنولوژی باشید.

 

 

مطالب مشابه

5 بخش اصلی یک سایت خوب و کامل

5 بخش اصلی یک سایت خوب و کامل

طراحی سایت خوب و کامل می تواند از جهات مختلفی برای کسب و کار شما سودمند باشد. در دنیای مدرن امروز، وبسایت می تواند به شما کمک کند تا به مخاطبان هدف خود دسترسی پیدا کنید، با آنها ارتباط برقرار کنید و سرانجام آنها را به مشتریان بالفعل خود تبدیل کنید.

43
7 روش برتر که هر طراح وب باید از آنها استفاده کند

7 روش برتر که هر طراح وب باید از آنها استفاده کند

روش های برتری که هر طراح وب باید بداند چیست؟ عبارت طراحی سایت، به منظور توصیف فرآیند طراحی فرانت اِند (front-end یا سمت کاربری) صفحات وب، شامل طرح بندی (layout)، تولید محتوا و طراحی گرافیکی استفاده می شود.

45
تکامل تکنولوژی و طراحی وب

تکامل تکنولوژی و طراحی وب

امروزه، طراحان وب با استفاده از یک دستگاه همراه مانند آیپد می توانند از هر جایی کار خود را انجام بدهند. این به نوبه خود، کارآمدی نیروی انسانی را افزایش می دهد. در ادامه به توضیحاتی درباره پیشرفت تکنولوژی خواهیم پرداخت.

16
چگونه وب سایت تجارت الکترونیکی خود را برای موبایل بهینه سازی کنیم؟

چگونه وب سایت تجارت الکترونیکی خود را برای موبایل بهینه سازی کنیم؟

بهینه سازی وب سایت تجارت الکترونیکی برای دستگاه های همراه بخش مهمی از طراحی سایت می باشد،که روز به روز محبوب تر شده و بیشتر و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. امروزه دیگر نمی توان کاربرد گسترده آنها را نادیده گرفت و بر اساس برآوردها، بیش از نیمی از ترافیک اینترنت از طریق این دستگاه ها مبادله می شود.

31

نظرات

captcha Refresh