شهاب خسروی

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶-۰۶-۱۳

۱۰ فرمان طراحی وب

این آرمان ما است و اگر شما هم دل به کار بسپرید، در ادامه به ۱۰ مورد از اساسی ترین قوانین طراحی سایت اشاره خواهیم کرد و باید از آنها پیروی کنید تا وبسایت زیبایی داشته باشید که به شما کمک می کند تا اهداف کاری یا شخصی خود را محقق کنید.

ما به دنیا آمده ایم که به شما کمک کنیم تا وبسایتی را خلق کنید که کسب و کار شما را به پیش می راند و ایده هایتان را با موفقیت به واقعیت مبدل می کند

 10 فرمان طراحی وبباید حرکت کاربران در سایت خود را تسهیل کنید

ناوبری (navigation) سایت شما باید ساده و موثر باشد، نه مثل سفری که ۱۰۰ سال طول می کشد! همان مدیر باشهامتی که هستید باشید و یک ساختار منطقی و سرراست را در اختیار کاربران خود قرار دهید. در همین راستا باید به سه مولفه مهم توجه کنید:

 • منو: این قطب نمای بازدیدکنندگان سایت شما است. منوی سایت باید در همه صفحات وبسایت و همیشه در یک جایگاه وجود داشته باشد؛ اطمینان پیدا کنید که همیشه و در هر زمان قابل مشاهده است.
 • نقشه درختی سایت (Site Tree): نقشه درختی سایت به ساختاری که برای سایت خود انتخاب می کنید، یا ترتیب صفحات و زیرصفحات اشاره دارد. به منظور ساده سازی ناوبری، این ساختار باید منطقی باشد. باید زمانی که طول می کشد تا یک کاربر چیزی که می خواهد را پیدا کند را به حداقل برسانید.
 • سلسله مراتب محتوا: علاوه بر حفظ سادگی ناوبری، باید اطمینان پیدا کنید که ساختار سایت شما با هدف اصلی آن تناسب دارد. به عنوان نمونه، اگر یک فروشگاه آنلاین دارید، در سلسله مراتب محتوا برای محصولات و مجموعه های محصولات خود اولویت قائل خواهید شد؛ اگر وبلاگ نویس هستید، به جدیدترین پست ها اولویت می دهید و قس علی هذا.

 

 10 فرمان طراحی وبباید محتوا را در صدر اولویت های خود قرار دهید

شما به عنوان صاحب یک وبسایت موظف هستید که خود را به تولید محتوای باکیفیتی که اصالتاً نمایانگر برند یا سازمان شما است متعهد بدانید. البته طراحی سایت بسیار اهمیت دارد، اما یک سایت زیبا تنها تا حدی می تواند در جذب مخاطب به شما کمک کند. چیزی که باعث می شود که بازدیدکنندگان در سایت شما چرخی بزنند و صفحات را مرور کنند، مشترک خبرنامه شما شوند، خرید کنند و باز هم به سایت شما مراجعه کنند محتوا است.

منظور از «محتوا»، متن ها، آیتم های رسانه ای و ویژگیهایی است که به سایت خود اضافه می کنید. تصاویر، ویدیوها، اصوات، وبلاگ، توضیحات، پست های وبلاگ، فهرست ها، فرم ها و انیمیشن ها، همه و همه قطعات محتوایی هستند که ساز و برگ لازم برای تقویت عملکرد سایت شما را مهیا می کنند.

محتوا را سرسری نگیرید، و البته این یک فرمان است!

 

 10 فرمان طراحی وبباید به سمت موبایل بروید

توجه کنید: بیش از نیمی از حجم تعاملاتی که با برندها انجام می شود، از طریق دستگاه های همراه صورت می پذیرد. همانطور که این آمار گوگل نشان می دهد، بزرگترین نام های حوزه تکنولوژی به موبایل به عنوان آینده خود نگاه می کنند.

در نتیجه، داشتن وبسایتی که در موبایل و دستگاه های همراه به خوبی کار می کند، برای حضور آنلاین کارآمد و موثر یک ضرورت است.

 

10 فرمان طراحی وب باید به رنگها توجه کنید

رنگ در طراحی وب یک مولفه اساسی به شمار می رود. هنگامی که یک کاربر به سایت شما مراجعه می کند، یکی از اولین چیزهایی که نظر او را به خود جلب می کند، رنگ ها هستند. پالت رنگی که برای سایت خود انتخاب می کنید، به سایت شما حال و هوای خاصی می دهد و پیامی را که می خواهید به بازدیدکنندگان سایت انتقال بدهید تقویت می کند. به همین دلیل، این انتخاب باید آگاهانه و بر اساس تناسب، روانشناسی رنگها و اصول کاربردپذیری (usability) باشد.

 

 10 فرمان طراحی وبباید در استفاده از فونت ها احتیاط کنید

در غالب موارد، صاحبان سایت ها از توجه کافی نسبت به فونت های سایت خود غفلت می کنند، و این واقعا جای تاسف دارد؛ چرا که فونت ها یکی از مهم ترین مولفه ها برای طراحی وب درست هستند. اگر می خواهید اطمینان پیدا کنید که سایت شما تحت تاثیر مسامحه در مبحث فونت قرار ندارد، این سه نکته را به خاطر بسپارید:

 • بیشتر از دو یا سه فونت در سایت خود استفاده نکنید. «هرچه بیشتر، بهتر» در اینجا مصداق ندارد.
 • شما متن را به این منظور در سایت خود قرار می دهید که خوانده شود. اطمینان پیدا کنید که طرح و اندازه فونت ها و فاصله سطرها به گونه ای است که خواندن متن بدون هیچ زحمت خاصی انجام پذیر باشد.
 • فونت ها هویت و لحن دارند. اطمینان پیدا کنید که از فونت هایی استفاده می کنید که برند شما را تقویت می کنند، نه اینکه با آن تناقض داشته باشند.

 

10 فرمان طراحی وب باید زیبا و زیباسازی کنید

شما می توانید کارهای زیادی را در راستای بهبود ظاهر وبسایت خود انجام بدهید. برخی از ویژگیهایی که به این منظور می توانید استفاده کنید عبارتند از:

 • اسکرول پارالاکس برای ایجاد یک ظاهر پویا
 • پس زمینه های ویدیویی زیبا
 • آیکن های مناسب
 • سینماگراف های جذاب

 

10 فرمان طراحی وب باید کاربر را به انجام یک عمل فرابخوانید

فراخوان به عمل یا CTA چیزی است که باعث می شود وبسایت شما اهدافی که برایش تعیین کرده اید را محقق کند. آیا می خواهید بازدیدکنندگان سایت شما به موسیقی شما گوش کنند، یا کتاب الکترونیکی تان را دانلود کنند، سوییت های اجاره ای شما را رزرو کنند یا برای یک جلسه مشاوره از شما وقت بگیرند؟ فراخوان به عمل، آنها را به سوی انجام این کارها هدایت می کند.

وبسایت شما فرصت های زیادی را برای ارائه فراخوان به عمل های قوی فراهم می کند. فقط اطمینان کنید که از این فرصت ها تا می توانید به درستی بهره برداری می کنید.

 

 نباید سئو را به امان خدا واگذار کنید

کسب و حفظ رتبه های بالا در نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو نیازمند یک رویکرد فوق فعال در بهبود و اصلاح تنظیمات سایت و ارائه محتوا است.

 

10 فرمان طراحی وب باید تعامل داشته باشید

مدیریت سایت در هر صورت یک فعالیت اجتماعی به حساب می آید. اگرچه ممکن است بازدیدکنندگان سایت خود را نبینید، اما این به آن معنی نیست که نباید برای برقراری ارتباط با آنها تلاش کنید. ایجاد رابطه با مخاطبان، برند یا سازمان شما را بیشتر وارد زندگی آنها می کند و منجر به ارتباط بیشتر و فروش بیشتر می شود.

برای تعامل با بازدیدکنندگان سایت و ایجاد این رابطه، از این ابزارها و ویژگیها استفاده کنید:

 • خبرنامه
 • دکمه های شبکه های اجتماعی
 • کادر ارسال نظر و سایر موارد مشابه.

 

 10 فرمان طراحی وبباید از آشفتگی بپرهیزید

شاید در هنگام طراحی وبسایت خود واقعا هیجان زده باشید، اما نباید اجازه بدهید که این شوق و هیجان روی کار شما تاثیر منفی بگذارد. عبارت «کمتر، غنی تر است» عبارتی است که می تواند در هنگام طراحی بهترین یار و یاور شما باشد.

زیاده روی در ارائه محتوا، پرکردن صفحه با متن های شلوغ و تصاویری که روی هم قرار گرفته اند، و اینکه هیچ جای سفیدی را برای تنفس خالی نگذارید، همه و همه نشانه های احتکار اینترنتی هستند؛ وضعیتی که اگر به سرعت به آن رسیدگی نشود، می تواند زمان بارگذاری صفحه را بالا ببرد، به تجربه کاربری (UX) سایت شما لطمه بزند و واقعا ظاهر آن را به هم بریزد.

و از آنجایی که ما به کاربران مان عشق می ورزیم، یک فرمان دیگر را هم به عنوان فرمان یازدهم به شما تقدیم می کنیم J

 

10 فرمان طراحی وب نباید پس از افتتاح سایت دست از کار بکشید

این یک فرمان مضاف است که مایلیم به خاطر بسپارید؛ کار یک صاحب وبسایت پس از فشردن دکمه انتشار و افتتاح و عرضه عمومی سایت به پایان نمی رسد.

اگر می خواهید سایت شما کاربران جدیدی جذب کند و کاربران قبلی هم مجددا به شما مراجعه کنند، و اگر می خواهید رتبه خوبی در نتایج موتورهای جستجو به دست بیاورید، باید سایت خود را مرتبا با محتوای تازه بروز کنید، طراحی سایت خود را جرح و تعدیل کنید و گوش به زنگ رویکردهای جدید طراحی وب و اخبار تکنولوژی باشید.

 

عضویت در خبرنامه سایت

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید.

به جمع 12387 کاربر ما بپیوندید.

ایمیل خود را وارد کنید
loading در حال ارسال اطلاعات...